ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΦινάλε με τρία μετάλλια!

Φινάλε με τρία μετάλλια!

Τρία μετάλλια (ένα χρυσό και δυο χάλκινα) ήταν ο απολογισμός της τελευταίας μέρας των αγώνων του CYPRUS GRAND PRIX 2020, για τους διεθνείς σκοπευτές μας του σκητ και του τραπ! Το χρυσό μετάλλιο το εξασφάλισε η εθνική μας ομάδα στο τραπ ανδρών, ενώ από ένα χάλκινο κατέκτησαν, η εθνική ομάδα του σκητ και ο πρωταθλητής μας στο τραπ Ανδρέας Μακρής.

Η εθνική ομάδα του τραπ με τους Μάριο Σοφοκλέους (120/125), Ανδρέα Μακρή (119/125) και Αδάμο Σελίπα (114/125) με συνολικό αποτέλεσμα 353/375 κατέκτησε την πρώτη θέση και το χρυσό μετάλλιο, ένα δίσκο πάνω από τη Σλοβενία (352/375) που τερμάτισε στη δεύτερη θέση, ενώ το χάλκινο μετάλλιο εξασφάλισε η ομάδα της Μεγάλης Βρετανίας με 349/375. Στην ομαδική κατάταξη του σκητ η εθνική μας ομάδα με τους Νικόλα Βασιλείου (124/125), Ανδρέα Χάσικο (118/125) και Σωτήρη Ανδρέου (114/125), με συνολικό αποτέλεσμα 356/375, βρέθηκε ισόβαθμη στη δεύτερη θέση με την ομάδα της Δανίας, όμως περιορίστηκε στο χάλκινο μετάλλιο, λόγω καλύτερης τελευταίας πούλας των Δανών. Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε η Φιλανδία με 359/375.

Ο πρωταθλητής μας Νικόλας Βασιλείου που πέρασε στον τελικό επικεφαλής με το εκπληκτικό 124/125(!), τελικά περιορίστηκε στην τέταρτη θέση με 34/40. Για το χρυσό μετάλλιο, οι δυο «μονομάχοι», Ρέινο Βελέστε από την Εσθονία και ο Ελλαδίτης Ευθύμιος Μίτας, που βρέθηκαν ισόβαθμοι με 55/60, οδηγήθηκαν σε αγώνα «ξαφνικού θανάτου», για να κατακτήσει το χρυσό ο Εσθονός σκοπευτής με 7/8, έναντι 6/8 του Μίτα. Το χάλκινο μετάλλιο εξασφάλισε ο Δανός Γιόχαν Μπιρκίκκε με 45/50 στον τελικό.

Στην ατομική κατάταξη του τραπ, οι διεθνείς μας Μάριος Σοφοκλέους και Ανδρέας Μακρής αγωνίστηκαν στον τελικό, με τον Μακρή να εξασφαλίζει το χάλκινο μετάλλιο και τον Σοφοκλέους να τερματίζει τελικά στην έκτη θέση. «Χρυσός» νικητής ανεδείχθη ο Σλοβένος Μπόστιακ Μάσεκ με 44/50 στον τελικό έναντι 41/50 του Ρώσου Βαλεντίν Κοτσιούροβ.