aekaelanorthosisapoelapollonarisdoksaehtnikosomonoiaolympiakospaeekpafosSuper LeaguePremier LeagueSerie ALaLigaEuro 2020

ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΈλαμψαν Νικόλας και Τζιρτζιπής

Έλαμψαν Νικόλας και Τζιρτζιπής

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τον Νικόλα Ιωαννίδη, που κέρδισε τα 5χλμ και 2.5χλμ και τον Σταύρο Τζιρτζιπή, που ήταν πρώτος στα 1.25χλμ, διεξήχθη ο 14ος διεθνής Μαραθώνιος ανοικτής θάλασσας. Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε στις 6 και 7 Οκτωβρίου μπροστά από το Μεσαιωνικό Κάστρο της Λάρνακας, ενώ από τις γυναίκες ξεχώρισαν η Kaite Taylor και η Brooke Lawrie από τη Μεγάλη Βρετανία.

Ο Ναυτικός Όμιλος Λάρνακας, μετά από οκτώ χρονιά επέστρεψε στην κορυφή κατακτώντας για 4η φορά στην ιστορία του το πρωτάθλημα (2008, 2009, 2010, 2018) με 172 βαθμούς.

Στη δεύτερη θέση βρέθηκε ο περσινός πρωταθλητής, ο Ναυτικός Όμιλος Πάφου με 144 βαθμούς, ενώ στην τρίτη θέση ισοβάθμησαν οι όμιλοι της Κερύνειας και της Αγλατζιάς με 44β. Την παράσταση έκλεψε ο αγώνας ενθάρρυνσης 500μ. για παιδιά ηλικίας 9-13 χρόνων.

Εβδομήντα δελφινάκια έδωσαν το παρών τους σε μια πρώτη γνωριμία με τα αγωνίσματα του μαραθωνίου και κέρδισαν το ζεστό χειροκρότημα των παρευρισκόμενων. Χορηγοί της διοργάνωσης ήταν ο Δήμος Λάρνακας, ο Κυπριακός Οργανισμός Αθλητισμού, η ΟΠΑΠ Κύπρου, η Petrolina Holdings και η Τουριστική Ανάπτυξη Λάρνακας. Χορηγός επικοινωνίας το Radio Active.

Ραντεβού πλέον και πάλι το 2019 στις 5 και 6 Οκτωβρίου, με τον αγώνα να παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον αφού παράλληλα με τον διεθνή και τον παγκύπριο αγώνα, θα διεξαχθεί και το μεσογειακό κύπελλο νέων.

Τα αναλυτικά αποτελέσματα των αγώνων είναι:

ΔΙΕΘΝΗΣ ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ

5χλμ.ανδρών: Ιωαννίδης Νικόλας (Κύπρος) 1:01:58.090, Τζιρτζιπής Σταύρος (Κύπρος) 1:03:21.320, Μανώλη Χρήστος (Κύπρος) 1:03:42.920

5χλμ γυναικών: Taylor Kaite (Μεγάλη Βρετανία) 1:18:02.520, Lawrie Brooke (Μεγάλη Βρετανία) 1:12:48.400, Λοίζου Άννα (Κύπρος) 1:12:58.000

2.5χλμ ανδρών: Ιωαννίδης Νικόλας (Κύπρος) 29:28.403, Μανώλη Χρήστος (Κύπρος) 30:19.173, Τζιρτζιπής Σταύρος (Κύπρος) 30:28.951

2.5χλμ. ανδρών: (14-20 χρονών):   Ιωαννίδης Νικόλας (Κύπρος) 29:28.403, Μανώλη Χρήστος (Κύπρος) 30:19.173, Τζιρτζιπής Σταύρος (Κύπρος) 30:28.951

2.5χλμ. ανδρών: (21-40 χρονών): Χαιλής Κώστας (Κύπρος) 32:36.401, Παπαχρυσάνθου Χρύσανθος (Κύπρος) 39:43.424

(41+ χρονών):   Κουσιάππας Παύλος (Κύπρος) 36:24.975, Κουσιάππας Κώστας (Κύπρος) 41:20.851

2.5χλμ γυναικών: Taylor Kaite (Μεγάλη Βρετανία) 33:11.842, Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κύπρος) 34:29.659, Lawrie Brooke (Μεγάλη Βρετανία) 33:46.065

2.5χλμ γυναικών: (14-20 χρονών):  Taylor Kaite (Μεγάλη Βρετανία) 33:11.842, Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Κύπρος) 34:29.659, Lawrie Brooke (Μεγάλη Βρετανία) 33:46.065

2.5χλμ γυναικών: (21-40 χρονών): Sparrow Hannah (Μεγάλη Βρετανία) 46:56.943 2.5χλμ γυναικών: (41+ χρονών): Collins Kirsty (Μεγάλη Βρετανία) 48:11.513

1.25χλμ Ανδρών: Τζιρτζιπής Σταύρος (Κύπρος) 15:25.350, Ιωαννίδης Νικόλας (Κύπρος) 15:25.611, Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Κύπρος) 15:33.329

1.25χλμ Ανδρών: (14-20 χρονών):   Τζιρτζιπής Σταύρος (Κύπρος) 15:25.350, Ιωαννίδης Νικόλας (Κύπρος) 15:25.611, Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Κύπρος) 15:33.329.

1.25χλμ Ανδρών: (21-40 χρονών): Χαιλής Κώστας (Κύπρος) 16:37.287, Χρυσάνθου Μάριος (Κύπρος) 25:09.605

1.25χλμ Ανδρών (41+ χρονών):  Κουσιάππας Παύλος (Κύπρος) 17:08.011, Δημητρίου Λεωνίδας (Κύπρος) 19:30.114, Κουσιάππας Κώστας (Κύπρος) 19:30.490

1.25χλμ Γυναικών:   Taylor Kaite (Μεγάλη Βρετανία) 16:23.127, Lawrie Brooke (Μεγάλη Βρετανία) 17:58.501, Λοίζου Άννα (Κύπρος) 17:58.702

1.25χλμ Γυναικών: (14-20 χρονών): Taylor Kaite (Μεγάλη Βρετανία) 16:23.127, Lawrie Brooke (Μεγάλη Βρετανία) 17:58.501, Λοίζου Άννα (Κύπρος) 17:58.702

ΠΑΓΚΥΠΡΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ

5χλμ. ανδρών: Ιωαννίδης Νικόλας (Ν.Ο. Αγλαντζιάς) 1:01:58.090, Τζιρτζιπής Σταύρος (Ν.Ο. Λάρνακας) 1:03:21.320, Μανώλη Χρήστος (Ν.Ο. Πάφου) 1:03:42.920

5χλμ. νέων: Τζιρτζιπής Σταύρος (Ν.Ο. Λάρνακας) 1:03:21.320, Ονουφρίου Κωνσταντίνος (Ν.Ο. Λεμεσού) 1:08:49.400, Κούπμαν Σεμπάστιαν (Ν.Ο. Πάφου) 1:11:20.260

5χλμ. παίδων: Μανώλη Χρίστος (Ν.Ο. Πάφου) 1:03.42.920, Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Ν.Ο. Πάφου) 1:04.06.180, Νικολάου Αντώνιο (Ν.Ο. Πάφου) 1:06.58.060

5χλμ. γυναικών: Λοίζου Άννα (Ν.Ο. Λάρνακας) 1:12:58.000, Στεφανίδου Ελένη (Ν.Ο. Λάρνακας) 1:13:21.410, Τρομπούκη Μέλανη (Ν.Ο. Λάρνακας) 1:16:09.760

5χλμ. νεανίδων: Στεφανίδου Ελένη (Ν.Ο. Λάρνακας) 1:13:21.410

5χλμ. κορασίδων: Τρομπούκη Μέλανη (Ν.Ο. Λάρνακας) 1:16:09.760

1.25χλμ. ανδρών: Τζιρτζιπής Σταύρος (Ν.Ο. Λάρνακας) 15:25.350, Ιωαννίδης Νικόλας (Ν.Ο. Αγλαντζιάς) 15:25.611, Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Ν.Ο. Πάφου) 15:33.329

1.25χλμ νέων: Τζιρτζιπής Σταύρος (Ν.Ο. Λάρνακας) 15:25.350, Καλαβάς Παναγιώτης (Ν.Ο. Κερύνειας) 15:26.828, Κούπμαν Σεμπάστιαν (Ν.Ο. Πάφου) 16:55.381

1.25χλμ παίδων: Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Ν.Ο. Πάφου) 15:33.329, Πατσαλίδης Αντώνης (Ν.Ο. Πάφου) 15:46.534, Νικολάου Αντώνιο (Ν.Ο. Πάφου) 16:04.990

1.25χλμ. γυναικών: Λοίζου Άννα (Ν.Ο. Λάρνακας) 17:58.702, Τζιρτζιπή Μαρίνα (Ν.Ο. Λάρνακας) 18:06.549, Στεφανίδου Ελένη (Ν.Ο. Λάρνακας) 18:13.543

1.25χλμ νεανίδων: Στεφανίδου Ελένη (Ν.Ο. Λάρνακας) 18:13.543, Γεωργίου Αλεξάνδρα (ΑΠΟΕΛ) 19:46.413, Λυκούργου Στυλιάνα (Ν.Ο. Κερύνειας) 20:39.360

1.25χλμ. κορασίδων: Τρομπούκη Μέλανη (Ν.Ο. Λάρνακας) 18:19.172, Ερόκινα Μαρία (Ν.Ο. Πάφου) 19:35.644, Λοίζου Μαρία (Ν.Ο. Λάρνακας) 19:40.048

2.5χλμ. ανδρών: Ιωαννίδης Νικόλας (Ν.Ο. Αγλαντζιάς) 29:28.403, Μανώλη Χρήστος (Ν.Ο. Πάφου) 30:19.173, Τζιρτζιπής Σταύρος (Ν.Ο. Λάρνακας) 30:28.951

2.5χλμ. νέων: Τζιρτζιπής Σταύρος (Ν.Ο. Λάρνακας) 30:28.951, Κούπμαν Σεμπάστιαν (Ν.Ο. Πάφου) 33:57.670, Μαυρομμάτης Γιάννης (Ν.Ο. Αγλαντζιάς) 34:01.992

2.5χλμ. παίδων: Μανώλη Χρίστος (Ν.Ο. Πάφου) 30:19.173, Φραγκουλίδης Κωνσταντίνος (Ν.Ο. Πάφου) 31:05.292, Πατσαλίδης Αντώνης (Ν.Ο. Πάφου) 31:07.598

2.5χλμ. γυναικών: Λιάτσου Μόνικα Ράφκα (Ν.Ο. Κερύνειας) 34:29.658, Στυλιανάκη Χριστίνα (Ν.Ο. Κερύνειας) 35:03.305, Λοίζου Άννα (Ν.Ο. Λάρνακας) 35:52.562

2.5χλμ. νεανίδων: Στεφανίδου Ελένη (Ν.Ο. Λάρνακας) 36:07.673, Σιεχάτε Χριστίνα (ΑΠΟΕΛ) 40:01.674

2.5χλμ. κορασίδων: Τρομπούκη Μέλανη (Ν.Ο. Λάρνακας) 36:46.989, Ερόκινα Μαρία (Ν.Ο. Πάφου) 39:22.449, Λοίζου Μαρία (Ν.Ο. Λάρνακας) 39:27.295

Βαθμολογία Ομίλων:

1η θέση – Ν.Ο. Λάρνακας 172

2η θέση – Ν.Ο. Πάφου 144

3η θέση – Ν.Ο. Κερύνειας και Ν.Ο. Αγλαντζιάς 44

5η θέση – Ν.Ο. Λεμεσού 22

6η θέση – ΑΠΟΕΛ 10

7η θέση – Ν.Ο. Κωνσταντίας 4

ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ