ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΔ. Κωνσταντίνου και Κ. Νικολάου κέρδισαν το “Κύπελλο Παραλιμνίου”

Δ. Κωνσταντίνου και Κ. Νικολάου κέρδισαν το “Κύπελλο Παραλιμνίου”

Οι διεθνείς σκοπευτές μας Δημήτρης Κωνσταντίνου του Σκοπευτικού Ομίλου Πάφου και Κωνσταντίνα Νικολάου της Σκοπευτικής Οργάνωσης Αμμοχώστου, ήταν οι μεγάλοι νικητές στο σκητ ανδρών και γυναικών αντίστοιχα, στον πρωταθληματικό αγώνα για το «Κύπελλο Παραλιμνίου»! Ο αγώνας ήταν ο έκτος του φετινού Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ κι έγινε το περασμένο Σαββατοκύριακο 4 και 5 Σεπτεμβρίου στο σκοπευτήριο της ελεύθερης περιοχής Αμμοχώστου στο Παραλίμνι.

Στον αγώνα, για άλλη μια φορά ξεχώρισε η έντονη παρουσία εφήβων σκοπευτών στον τελικό, ενώ ο επικεφαλής στον τελικό ήταν έφηβος και τα δυο από τα τρία μετάλλια κατακτήθηκαν από έφηβους αθλητές! Ας δούμε όμως τα γεγονότα από την ολοκλήρωση του προκριματικού αγώνα, όπου ο νεαρός Σωτήρης Ανδρέου της ΣΚΟΕΠΑ πέρασε επικεφαλής στον τελικό με 123/125 και τον ακολούθησαν, ο Γιώργος Αχιλλέως του ΣΚΟΠΑΦ με 122/125 και οι Πέτρος Εγγλεζούδης (ΣΚΟΛΕΜ) και Γιώργος Καζάκος (ΣΚΟΕΠΑ) με 121/125, ενώ την εξάδα του τελικού συμπλήρωσαν οι Δημήτρης Κωνσταντίνου (ΣΚΟΠΑΦ) και Κλεάνθης Βαρναβίδης (ΣΚΟΛΕΥ) με 120/125. Τελικά οι δυο τελευταίοι βρέθηκαν να «μονομαχούν» για το χρυσό μετάλλιο, το οποίο κέρδισε τελικά ο αθλητής της Πάφου με 57/60, έναντι 55/60 του έφηβου Βαρναβίδη που πήρε το αργυρό μετάλλιο, ενώ ο έφηβος Σωτήρης Ανδρέου με 42/50 στον τελικό εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο.

Με τα πιο πάνω αποτελέσματα τους οι νεαροί Βαρναβίδης και Ανδρέου εξασφάλισαν και τις δυο πρώτες θέσεις στο σκητ εφήβων Α’ κατηγορίας, όπου τρίτος κατετάγη ο Πέτρος Εγγλεζούδης με 26/30 στον τελικό. Στο σκητ γυναικών, πίσω από τη νικήτρια Κωνσταντίνα Νικολάου που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 117/125 τερμάτισε η Παναγιώτα Ανδρέου της ΣΚΟΕΠΑ με 113/125, ενώ η νικήτρια των νεανίδων Αναστασία Ελευθερίου με 109/125 τερμάτισε στην τρίτη θέση μεταξύ των γυναικών.

Στις άλλες κατηγορίες, ο νικητής της γενικής κατάταξης Δημήτρης Κωνσταντίνου ήταν και ο νικητής της Β’ κατηγορίας, ενώ στους έφηβους της Β’ κατηγορίας κέρδισε ο συναθλητής του στον ΣΚΟΠΑΦ Ανδρέας Ανδρέου με 116/125 και στους παίδες πρώτευσε ο Μάρκος Κοντόπουλος της ΣΚΟΛΑΡ με 110/125. Αναλυτικά τα αποτελέσματα του έκτου αγώνα σκητ, του Παγκυπρίου Πρωταθλήματος Σκοποβολής ΟΠΑΠ, ήταν τα ακόλουθα σε κάθε κατηγορία: