ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΧάντμπολ: Πήρε το ντέρμπι η ΕΝ Αθηένου

Χάντμπολ: Πήρε το ντέρμπι η ΕΝ Αθηένου

Η ΕΝ Αθηένου επικράτησε 32-30 του ΑΣ Λατσιά στο εξ αναβολής ντέρμπι της 5ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Γυναικών στο Χάντμπολ το οποίο διεξήχθη την Κυριακή (23/1). Με τον αγώνα αυτό έπεσε και η αυλαία του πρώτου γύρου του πρωταθλήματος, επί συνόλου τεσσάρων που θα διεξαχθούν. Η ΕΝ Αθηένου είναι πλέον η μοναδική αήττητη ομάδα, ενώ κατέκτησε και το Super Cup.

Στον αγώνα της Κυριακής (23/1) η ομάδα της Αθηένου προηγήθηκε 17-15 στο ημίχρονο και κράτησε το προβάδισμα των δύο γκολ και στο β’ ημίχρονο για να κλείσει το ματς στο 32-30.

Τεράστια εμφάνιση από τη Μάγδα Παπά η οποία έβαλε 15 γκολ, σχεδόν τα μισά για την ομάδα της. Από 5 πρόσθεσαν Ιακώβου και Φιάκου. Για τις φιλοξενούμενες η Σολέα έβαλε 10 γκολ και η Ντιμιτρίεβιτς άλλα 7.