ΑΛΛΑ ΣΠΟΡΑΛΛΑ ΑΘΛΗΜΑΤΑΑνοικτό τουρνουά ΘΟΪ Κυπερούντας Κ13

Ανοικτό τουρνουά ΘΟΪ Κυπερούντας Κ13

Πραγματοποιήθηκε το Σαββατοκύριακο 24 και 25 του Σεπτέμβρη το τουρνουά Αρίων για ηλικίες κάτω των 13 ετών στη αίθουσα πολλαπλής χρήσης της Κυπερούντας.

Στο τουρνουά αγωνίστηκαν αρκετά νεαρά ταλέντα από σχεδόν όλα τα Σωματεία Μπάτμιντον της ΚΟΜ. Οι κατηγορίες στις οποίες διαγωνίστηκαν ήταν: Μονό αγοριών, Μονό κοριτσιών, διπλό αγοριών, διπλό κοριτσιών και διπλό μικτό.

Όλοι οι αθλητές έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό και σκληρές μάχες έτσι ώστε να εξασφαλίσουν μία θέση στους τελικούς. Ήταν φανερό το αγωνιστικό ανέβασμα των αθλητών ενώ δεν έλειπε ο ανταγωνισμός μεταξύ τους. Όλες οι κατηγορίες διεξήχθησαν με την μορφή νοκ άουτ.

Τελικός μονού αγοριών-Πρωτιά για τον Κλεάνθη Γιαννακού

Στον τελικό του Μονού Αγοριών προκρίθηκαν οι Κλεάνθης Γιαννακού του σωματείου Πρόοδος και ο Μιχάλης Φυρίλλας του σωματείου ΑΕΤΟΙ-ΑΤΙ. Νικητής ήταν ο Κλεάνθης με 2-0 σετ. Ο αθλητής του σωματείου της Προόδου κατέβαλε τον με δυσκολία στο πρώτο σετ τον Φυρίλλα με 21-18 ενώ στο δεύτερο επικράτησε με 21-15. Την τρίτη θέση μοιράστηκαν οι Παναγιώτης Τσεμπέκης του σωματείου ΑΕΤΟΙ-ΑΤΙ και ο Κωνσταντίνος Συμεωνίδης του σωματείου Μορφωτικού.

ΤΑ ΣΕΤ: 21-18, 21-15

Τελικός μονού κοριτσιών- Στο ψηλότερο βάθρο η Ιωάννα Αντωνίου

Στον τελικό του Μονού Κοριτσιών προκρίθηκαν οι Ιωάννα Αντωνίου του σωματείου Αρίων και η Νίκη Λιασή του σωματείου Πρόοδος. Στο ψηλότερο βάθρο ανέβηκε η Ιωάννα νικώντας με 2-0 σετ. Η Αντωνίου κέρδισε δύσκολα το πρώτο σετ με 21-15, ενώ πήρε το δεύτερο σχετικά εύκολα με 21-8. Την τρίτη θέση μοιράστηκαν η Γιώτα Νικολάου του σωματείου Παρνασσού και η Χαρά Μιχαήλ του σωματείου ΑΕΤΟΙ-ΑΤΙ.

ΤΑ ΣΕΤ: 21-15, 21-8

Τελικός διπλού αγοριών- Πήραν την πρωτιά με ανατροπή οι Τσεμπέκης και Φυρίλλας

Στον τελικό του Διπλού Αγοριών προκρίθηκαν οι Παναγιώτης Τσεμπέκης μαζί με τον Μιχάλη Φυρίλλα του σωματείου ΑΕΤΟΙ-ΑΤΙ και οι Αλέξανδρος Γεωργίου μαζί με τον Κωνσταντίνο Συμεωνίδη του σωματείου Μορφωτικού.  Μετά από μεγάλη μάχη το πρώτο σετ κατέκτησαν οι Γεωργίου και Συμεωνίδη με 20-22, ωστόσο οι αθλητές του σωματείου ΑΕΤΟΙ-ΑΤΙ δεν το έβαλαν κάτω και πήραν σχετικά εύκολα τα επόμενα δύο σετ και συνάμα τον τίτλο.

ΤΑ ΣΕΤ: 22-20, 8-21, 9-21

Τελικός διπλού Κοριτσιών- Στην κορυφή οι Αντωνίου και Λιασή

Στον τελικό του Διπλού Κοριτσιών προκρίθηκαν η Ιωάννα Αντωνίου του σωματείου Αρίων μαζί με την Νίκη Λιασή του σωματείου Πρόοδος και η Ιωάννα Αλεξάνδρου του σωματείου Αρίων μαζί με την Γιώτα Νικολάου του σωματείου Παρνασσού.  Το δίδυμο Αντωνίου και Λιασή πήραν το πρώτο σετ μετά από σκληρή μάχη με 21-12, ενώ κατέκτησαν και το δεύτερο σετ με το ίδιο σκορ παρόλη την αντίσταση που επέβαλαν οι δύο αντίπαλοι τους.

ΤΑ ΣΕΤ: 12-21, 12-21

Τελικός διπλού Μικτού- «Χρυσοί» οι Γιαννακού και Λιασή

Στον τελικό του Διπλού Μικτού προκρίθηκαν ο Κλεάνθης Γιαννακού με την Νίκη Λιασή από το σωματείο Πρόοδος και ο Χάρης Μιχαήλ με την Γιώτα Νικολάου από το σωματείο Παρνασσός. Το πρώτο σετ ανήκε στους αθλητές του Παρνασσού με 12-21.

Οι τέσσερις μονομάχοι είχαν καλή άμυνα και καλές τοποθετήσεις με αποτέλεσμα να έχουμε εξαιρετικούς πόντους και μεγάλο ανταγωνισμό. Ωστόσο το δίδυμο Γιαννακού και Λιασή κατάφερε και βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και πήρε το δεύτερο σετ με 21-11, ενώ έκανε την ολική ανατροπή στο τρίτο και τελευταίο σετ κατακτώντας το με 21-12.

ΤΑ ΣΕΤ: 12-21, 21-11, 21-14