17 Χρυσά, 19 Αργυρά και 10 Χάλκινα στους Παγκόσμιους Ειδικούς Ολυμπιακούς Αγώνες

17 Χρυσά, 19 Αργυρά και 10 Χάλκινα ήταν τα αποτελέσματα των Αθλητών της Κυπριακής Ομοσπονδίας Ειδικών Ολυμπιακών που συμμετείχαν στους Παγκόσμιους Ειδικούς Ολυμπιακούς Αγώνες που διεξήχθηκαν στο Abu Dhabi από τις 12-20 Μαρτίου.

Η Κυπριακή Αποστολή η οποία αποτελείται από 35 αθλητές, 14 προπονητές/Συνοδούς 1 Αρχηγό Αποστολής, 1 Βοηθό Αρχηγό Αποστολής και 1 Γιατρό (σύνολο 52 μέλη) θα επιστρέψει αύριο Παρασκευή 22 Μαρτίου στην Κύπρο με πτήση της Emirates στις 10:20 π.μ.

Στίβος

Μαρία Χριστοφίδου   Χρυσό μετάλλιο 50μ τρέξιμο,  Αργυρό μετάλλιο μπαλάκι

Μιχαλάκης Προκοπίου  Χρυσό μετάλλιο 100μ περπάτημα, Αργυρό μετάλλιο μπαλάκι

Μιχάλης Σολωμού  4η θέση 100μ τρέξιμο,  6η θέση 200μ τρέξιμο

Θέκλα Δημητρίου  Αργυρό μετάλλιο 200μ τρέξιμο,  Χάλκινο μετάλλιο 100μ τρέξιμο

Σύνολο μεταλλίων Στίβου:  2 Χρυσά, 3 Αργυρά, 1 Χάλκινο

Καλαθόσφαιρα

Χρυσό μετάλλιο

Αναστασία Κυμίση

Αθηνόδωρος Σολωμού

Χριστιάνα Κυριακίδου

Δημήτρης Νεανίδης

Δημήτρης Αντρέου

Αιμίλιος Πέτρου

Γιώργος Χριστοδούλου

Παναγιώτης Πήλασα

Rayan Mehio

Βαλάντης Αντρέου

Bocce

Αντρέας Μαυρουδής  Χάλκινο μετάλλιο Απλό Αντρών, Χάλκινο μετάλλιο Διπλό

Γεωργία Στυλιανίδου  Χάλκινο μετάλλιο Απλό Αντρών, Χάλκινο μετάλλιο Διπλό

Σύνολο μεταλλίων Bocce: 3 Χάλκινα

Bowling

Ειρένα Ζαννεττή Αργυρό μετάλλιο Unified Double

Ελένη Παύλου Χρυσό μετάλλιο Unified Double

Ελένη Πελεκάνου Αργυρό μετάλλιο Απλό γυναικών, Αργυρό μετάλλιο Ομαδικό, Αργυρό μετάλλιο Unified Double

Παναγιώτα Λεωνίδου Αργυρό μετάλλιο Απλό γυναικών, Αργυρό μετάλλιο Διπλό, Αργυρό μετάλλιο Ομαδικό

Πέτρος Καλαμαρά  Χρυσό μετάλλιο Απλό Αντρών, Αργυρό μετάλλιο Διπλό, Αργυρό μετάλλιο Ομαδικό

Βασίλης Χριστοδούλου  Χρυσό μετάλλιο Απλό Αντρών, Χρυσό μετάλλιο Unified Double, Αργυρό μετάλλιο Ομαδικό

Σύνολο μεταλλίων Bowling:  3   Χρυσά, 5 Αργυρά

Ποδηλασία:

Χλόη Δημητριάδη 4η θέση 1ΚΜ ατομική Χρονομέτρηση, 6η θέση 500μ ατομική Χρονομέτρηση, 6η θέση 2ΚΜ ατομική χρονομέτρηση

Δημήτρης Χριστοφή  Χρυσό μετάλλιο 500μ ατομική χρονομέτρηση, 4η θέση 2ΚΜ ατομική χρονομέτρηση, 7η θέση 1ΚΜ ατομική χρονομέτρηση

Γιώργος Παύλου  Χάλκινο μετάλλιο 2ΚΜ ατομική χρονομέτρηση, 6η θέση 5ΚΜ ατομική χρονομέτρηση, 7η θέση 1ΚΜ ατομική χρονομέτρηση

Ηλίας Αντωνίου Χρυσό μετάλλιο 2ΚΜ ατομική χρονομέτρηση, 6η θέση 1ΚΜ ατομική χρονομέτρηση

Στέλλα Παπαβασιλείου Αργυρό μετάλλιο 5ΚΜ ατομική χρονομέτρηση, Αργυρό μετάλλιο 1ΚΜ ατομική χρονομέτρηση, Αργυρό μετάλλιο 2ΚΜ ατομική χρονομέτρηση

Σύνολο μεταλλίων Ποδηλασίας:  2 Χρυσά, 3 Αργυρά, 1 Χάλκινο

Ενόργανη Γυμναστική:

Έλενα Αντωνίου:  Χρυσό μετάλλιο έδαφος, Αργυρά μετάλλια στο Σύνθετο ατομικό, Δοκό και άλμα,  4η θέση Δίζυγο

Μαρίνος Κυριάκου Χρυσά μετάλλια Σύνθετο ατομικό, Κρίκοι, Δίζυγο, Έδαφος, Αργυρά μετάλλια ίππο και ίππο με λαβές, Χάλκινο μετάλλιο Μονόζυγο

Σύνολο μεταλλίων Ενόργανης: 5 Χρυσά, 5 Αργυρά, 1 Χάλκινο

Ρυθμική Γυμναστική:

Λουκία Γεωργίου: Χρυσό μετάλλιο Στεφάνι, Χάλκινο μετάλλιο Σχοινάκι, 6η θέση Κορδέλα, 7η θέση Κορίνες, 5η θέση στο Σύνολο

Νίκη Θεοδώρου: Χρυσό μετάλλιο Κορδέλα, Αργυρά μετάλλια σε Κορίνες και Σχοινάκι, Χάλκινο μετάλλιο σε Στεφάνι, 4η θέση στο Σύνολο

Σύνολο μεταλλίων Ρυθμικής: 2 Χρυσά, 2 Αργυρά, 2 Χάλκινα

Κολύμβηση:

Χριστίνα Μιχαήλ: 5η θέση Σκυταλοδρομία 5×50μ Ελεύθερο, 7η θέση 100μ Ελεύθερο

Ιωάννα Παφίτη: Χρυσό μετάλλιο 50μ Πρόσθιο, Χάλκινο μετάλλιο 50μ Ελεύθερο, 5η θέση Σκυταλοδρομία 4×50 μ Ελεύθερο

Πέτρος Χριστοδουλίδης: Αργυρό μετάλλιο 50μ Ύπτιο, 4η θέση 50μ Ελεύθερο, 5η θέση Σκυταλοδρομία 4×50 μ Ελεύθερο

Τιμόθεος Βασιλείου: Χρυσό μετάλλιο 100μ Ύπτιο, Χάλκινο μετάλλιο 100μ Ελεύθερο, 5η θέση Σκυταλοδρομία 4×50 μ Ελεύθερο

Σύνολο μεταλλίων Κολύμβησης:  2 Χρυσά, 1 Αργυρό, 2 Χάλκινα

ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ

ΤΑ ΠΙΟ ΔΗΜΟΦΙΛΗ