Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΛ ΛΕΜΕΣΟΥΤο «γύρισε» ο Μαέ σε ένα πεντάλεπτο, το «τελείωσε» ο Τόρες (vid)

Το «γύρισε» ο Μαέ σε ένα πεντάλεπτο, το «τελείωσε» ο Τόρες (vid)

Η ΑΕΛ επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, μετά από δύο αγωνιστικές που έμεινε μακριά από τις νίκες κόντρα σε Ομόνοια και ΕΝΠ. Για την 21η αγωνιστικη νίκησε με 3-1 την Δόξα στο Τσίρειο και ανέβηκε στην δεύτερη θέση με 41 βαθμούς.

Αν και προηγήθηκε νωρίς η Δόξα δεν κατάφερε να πάρει βαθμολογικό όφελος από το ματς. Γνώρισε την ήττα μετά από τρεις αγωνιστικές, στις οποίες μέτρησε μια νίκη και δύο ισοπαλίες, και έμεινε στην 6η θέση με 26 βαθμούς.

Η Δόξα αιφνιδίασε τους γηπεδούχους και μόλις στο 6’ λεπτό κέρδισε πέναλτι, σε μαρκάρισμα του Ριέρα πάνω στον Σαντίκ μετά από εκτέλεση φάουλ του Εγγλέζου. Ο Φινλανδός ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση και στο 8’ έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του. Η ΑΕΛ μετά το γκολ έβαλε πίεση στους φιλοξενούμενους, προσπάθησε να απαντήσει γρήγορα χωρίς όμως να καταφέρνει να απειλήσει. Τελικά η απάντηση ήρθε στο 38’ επίσης από εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Τόρες από τον Τραϊσέφκσι, του Μάε. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μαέ «ξαναχτύπησε» με δεύτερο προσωπικό γκολ, με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ, και «γύρισε» το ματς στέλνοντας την ομάδα του στα αποδυτήρια με το προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΛ κυριάρχησε, είχε την κατοχή της μπάλας και απειλήθηκε ελάχιστα από τους φιλοξενούμενους. Στο 66’ ευτύχησαν να σκοράρουν ξανά με τον Τόρες, που έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του, διαμόρφωσε το 3-1 και ουσιαστικά «τελείωσε» το παιχνίδι, αφού αυτό ήταν και το τελικό σκορ.

H TAYTOTHTA TOY AΓΩΝΑ

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Αντωνίου, Τεϊσέιρα, Κέρκεζ, Σάντος, Μεντόγεβιτς (73′ Κωνσταντινίδης), Ριέρα, Ντανίλο (83′ Ράσο), Τόρες, Δ.Αβραάμ (61′ Αντάμοβιτς), Μαέ (73′ Μπάμπιτς).

Δόξα (Κώστας Σακκάς):  Σισκόφσκι, Εγγλέζου, Άδωνη, Χριστοφή, Μπόλιεβιτς (68′ Καρλίτος), Οικονομίδης (68′ Γκλίσκιτς), Ασαμόα, Τραϊσέφσκι (75′ Μπούλο), Ολιβέιρα (90+2′ Φασουλιώτης), Κίκας (90+2′ Μιχαηλίδης), Σαντίκ.

AVAR: Τζιωρτζής Όμηρος.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Αργυρού Μιχάλης.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

6′ Πέναλτι για την Δόξα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Εγγλέζου, για τράβηγμα του Ριέρα στον Σαντίκ, που βρέθηκε στο έδαφος. Κίτρινη κάρτα στον Ισπανό.

8′ ΓΚΟΛ με τον Σαντίκ που εκτέλεσε εύστοχα.

16′ Κεφαλιά του Κέρκεζ μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ριέρα, στα χέρια του Σισκόφσκι.

20′ Ωραίο κοντρόλ και σουτ στην κίνηση από τον Σαντίκ εκτός περιοχής, ο Βοζίνια μαζεύει εύκολα.

23′ Κίτρινη κάρτα στο Εγγλέζου για φάουλ στον Ριέρα.

24′ Σουτ του Αντωνίου από το ύψος της περιοχής, έφυγε ψηλά αουτ.

30′ Κίτρινη κάρτα και στον Κέρκεζ.

35′ Σουτ του Ντανίλο εκτός περιοχής, άστοχο.

36′ Νέο πέναλτι, για την ΑΕΛ αυτή την φορά, σε τράβηγμα του Τραϊσέφσκι στον Τόρες, που είδε και αυτός την κίτρινη κάρτα.

38′ ΓΚΟΛ ισοφαρίζει η ΑΕΛ με εύστοχη εκτέλεση του πέναλτι από τον Μαέ.

39′ Σουτ του Ριέρα από το ύψος της περιοχής, έξω η μπάλα.

43′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ, που γυρίζει το παιχνίδι με κεφαλιά του Μαέ, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

49′ Σέντρα του Τόρες, ο Μαέ έκανε το κοντρόλ στην περιοχή, και σούταρε στέλνοντας τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.

56′ Μακρινό σουτ του Εγγλέζου, έπεσε και μάζεψε ο Βοζίνια.

61′ Κίτρινη στον Ολιβέιρα για χτύπημα στο πρόσωπο του Σάντος.

61′ Πρώτη αλλαγή στον αγώνα για την ΑΕΛ, Αντάμοβιτς στη θέση του Δ. Αβραάμ.

66′ ΓΚΟΛ με τον Τόρες, η ΑΕΛ παίρνει προβάδισμα δύο γκολ. Ωραία συνεργασία των γαλαζοκίτρινων, με τον Ντανίλο να γυρίζει στον Ριέρα, ο οποίος έδωσε με μιας στον Τόρες που ήταν εύστοχος.

68′ Διπλή αλλαγή για την Δόξα, Γκλίσκιτς και Καρλίτος στις θέσεις των Οικονομίδη και Μπόλιεβιτς.

70′ Καλό σουτ του Κίκας, ο Βοζίνια μπλοκάρει.

71′ Γκολ του Μαέ που έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Δόξας και πλάσαρε εύστοχα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ.

73′ Διπλή αλλαγή και για την ΑΕΛ με τον Μπάμπιτς να παίρνει την θέση του Μαέ και τον Κωνσταντινίδης αυτή του Μεντόγεβιτς.

75′ Μπούλο στην θέση του Τραϊσέφσκι.

83′ Ράσο στην θέση του Ντανίλο.

84′ Κίτρινη κάρτα στον Κωνσταντινίδη.

90+2′ Νέα διπλή αλλαγή για την Δόξα, Μιχαϊλίδης και Φασουλιώτης στις θέσεις των Κίκας και Ολιβέιρα αντίστοιχα.