Ασταμάτητη η Αλκή! (τρία «διπλά» και δύο «άσοι» )

Τα αποτελέσματα της σημερινής μέρας στο πρωτάθλημα της Β' Κατηγορίας...

Με πέντε αναμετρήσεις συνεχίστηκε σήμερα η πέμπτη αγωνιστική του πρωταθλήματος Β’ Κατηγορίας. Η αυλαία άνοιξε χθες με την αναμέτρηση μεταξύ της Ένωσης με το ΘΟΪ (1-1), ενώ η αγωνιστική ολοκληρώνεται αύριο με το ματς Πάφος FC – ΠΑΕΕΚ στο Παφιακό.

Πανεύκολη νίκη σημείωσε η Αγία Νάπα στην Πάφο κερδίζοντας με 3-0 τον Ακρίτα Χλώρακας, ενώ η Αλκή Ορόκλινη συνέχιζε την καλπάζουσα πορεία της επικρατώντας στην Πόλη Χρυσοχούς της ΕΝΑΔ με 3-1 και παρέμεινε στην κορυφή.

Μεγάλη ανατροπή σημείωσε ο Εθνικός Άσσιας ο οποίος με δύο τέρματα στο τελευταίο εικοσάλεπτο της αναμέτρησης με την Παρεκκλησιά εκτός έδρας, ανέτρεψε το σε βάρος του σκορ (0-1) και έφυγε με το διπλό (2-1) από τη Λεμεσό.

Ο Ολυμπιακός των… χίλιων προβλημάτων, επιβεβαίωσε για άλλη μία φορά την πολλή καλή του αγωνιστική εικόνα, αφού κέρδισε με 2-1 τον ΑΣΙΛ στο Μακάρειο σε ένα ματς που δυσκολεύτηκε σε μεγάλο βαθμό.

Στο… μενού της δράσης της σημερινής μέρας, υπήρχε και μία ισοπαλία και μάλιστα χωρίς τέρματα. Αυτή καταγράφηκε στον αγώνα Οθέλλος – Ομόνοια Αραδίππου, με τις δύο ομάδες να μένουν άσφαιρες και να συμβιβάζονται.

Ακρίτας – Αγία Νάπα 0-3 (14′ Ζανέττου, 21′ Εμπαλό, Σάσι 90′ + 3)

Η Αγία Νάπα πέρασε νικηφόρα από τη Χλώρακα και μετά το 3-0 επί του τοπικού Ακρίτα έφτασε στους εννέα βαθμούς. Το σκορ άνοιξε στο 14’ ο Μάριος Ζανέτου και στο 21’ ο Ντιαλό πέτυχε το 2-0. Στις καθυστερήσεις ο Σάσι πέτυχε το 3-0.

ΕΝΑΔ – Αλκή Ορόκλινη 1-3 (18′ Μπόρτον / 58′ Τριμπό, 71′ Πάρπας, 86′ Γουίλι)

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 18’ με τον Μπόρτον όμως η Αλκή στην επανάληψη ανέτρεψε τα δεδομένα και με τη νίκη της έμεινε μόνη στην κορυφή με 13 βαθμούς. Το 1-1 έγινε με τον Τριμπό με πέναλτι, το 2-1 από τον Πάρπα και το 3-1 στις καθυστερήσεις με τον Ανδρέα Παπαθανασίου.

Παρεκκλησιά – Εθνικός Άσσιας 1-2 (24′ Καρδανάς / 72′ Μηνά, 85′ Οπάρα)

Η Ένωση Νέων Παρεκκλησιάς προηγήθηκε του Εθνικού Άσσιας με τον Δημήτρη Καρδανά στο 24’ και οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν στο 72’ με τον Μηνά. Στο 85’ ο Οπάρα έδωσε προβάδισμα στον Εθνικό που το διατήρησε μέχρι τέλος και πανηγύρισε την πρώτη του φετινή νίκη.

Ολυμπιακός – ΑΣΙΛ 2-1 (13′, 35′ Κάστρο / 19′ Κουντουρέττης)

Στο Μακάρειο Στάδιο ο Ολυμπιακός επικράτησε του ΑΣΙΛ με 2-1 και έφτασε στους εννέα βαθμούς. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 13΄με τον Κάστρο και στο 19΄ο Χριστόδουλος Κουντουρέττης ισοφάρισε σε 1-1 για τον ΑΣΙΛ. Στο 34’ ο Ολυμπιακός πήρε ξανά προβάδισμα με τον Μάριο Πεχλιβάνη και το διατήρησε μέχρι το τέλος.

Οθέλλος – Ομόνοια Αραδίππου 1-0 (80′ Κωνσταντίνου)

Πρώτη φετινή νίκη για την ομάδα της Αθηαίνου, χωρίς νίκη συνεχίζει η Ομόνοια. Το γκολ της νίκης των γηπεδούχων σημείωσε στο 80’ ο Κωνσταντίνου.