Ολυμπιακός-Δόξα: Δεν ξεμπέρδεψαν ακόμη (pics&video)

ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΣΑΖΕΪΔΗ

Δεν ανέδειξε νικητή η πρώτη αναμέτρηση του Ολυμπιακού με τη Δόξα για τα προημιτελικά του κυπέλλου. Οι δύο ομάδες έμειναν στην ισοπαλία 1-1 με την προσφυγική ομάδα να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα λόγω του γεγονότος ότι αγωνιζόταν εκτός έδρας (τυπικά).

Αυτή ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, όμως δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί την εμπειρία της και ότι οι μαυροπράσινοι αγωνίζονταν μόνο με νεαρούς Κύπριους ποδοσφαιριστές.

CYTAVISION - Live Sports

Η Δόξα προηγήθηκε στο 45ο λεπτό με σουτ του Κένιντι με την μπάλα να ξεφεύγει μέσα από τα χέρια του Παναγιώτου και να καταλήγει στα δίκτυα. Το προβάδισμα έδωσε άλλον αέρα στους τυπικά φιλοξενούμενους, οι οποίοι μπήκαν πιο δυνατά στο δεύτερο μέρος.

Όμως, μία σέντρα στην περιοχή του Γερολέμου και ένα ωραίο πλασέ του Παχίπη στο 57ο λεπτό έφεραν το παιχνίδι στα ίσα για τον Ολυμπιακό. Η Δόξα προσπάθησε να αντιδράσει, ο Πουρσαϊτίδης προχώρησε σε αλλαγές με στόχο να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του, αλλά αυτό δεν έφερε αποτέλεσμα και οι πιθανότητες για πρόκριση είναι πλέον μοιρασμένες.

Ολυμπιακός (Χρύσης Μιχαήλ): Παναγιώτου, Γερολέμου,  Σαμάρας (46′ Χριστοδούλου), Πουγιούκκας, Χριστοφίδης, Σεραφείμ, Αυλωνίτης, Ασσιώτης, Καπαρτής (46′ Ανδρέου), Παχίπης (66′ Τόρες), Πεχλιβάνης.

Δόξα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Χατζηφραγκίσκου, Παουλίνιο, Λεονάρντο, Γκουλόν, Αρετάς (61′ Φοφανά), Γκόμες, Ρούντι (61′ Σάντσες), Ενινφούλ, Εντμάρ, Κάστρο, Κένιντι (67′ Μπραούλιο).

Σκόρερ: Παχιπής 57′ / Κένιντι 45′

Κίτρινες: Αρετάς, Γκόμες