Με αντίπαλο την Ουαλία η πρεμιέρα


Σε ρυθμούς πρεμιέρας οι τέσσερις ομάδες που θα λάβουν μέρος στο Διεθνές Αναπτυξιακό Τουρνουά που διοργανώνει η ΚΟΠ σε συνεργασία με την UEFA.

Οι αποστολές των ομάδων εγκαταστάθηκαν στην Αγία Νάπα και σήμερα προπονήθηκαν για πρώτη φορά.

Η Εθνική μας προπονήθηκε αργά το απόγευμα στα βοηθητικά γήπεδα του Δήμου Αγίας Νάπας στην παρουσία όλων των ποδοφαιριστών που κλήθηκαν στην αποστολή.

CYTAVISION - Live Sports

Στο τετραεθνές τουρνουά εκτός από την Εθνική μας θα λάβουν μέρος Αλβανία, Ουαλία και Σαν Μαρίνο.

Χορηγός της Εθνικής μας είναι η ΑΕ ΟΠΑΠ Κύπρου.

Οι πέντε από τους έξι αγώνες του τουρνουά θα γίνουν στο Στάδιο «Τάσος Μάρκου» στο Παραλίμνι και ένας αγώνας θα γίνει στο Δημοτικό Στάδιο Αγίας Νάπας.

Η UEFA δίνει ιδιαίτερη σημασία στα αναπτυξιακά τουρνουά, επιβλέπει τους αγώνες και δίνει κατευθυντήριες γραμμές, ακόμη και για τον χρόνο συμμετοχής των ποδοσφαιριστών στους αγώνες.

Αργότερα σήμερα θα γίνει και η οργανωτική σύσκεψη του τουρνουά στην παρουσία εκπροσώπων από όλες τις αποστολές.

Το πλήρες πρόγραμμα των αγώνων:

Τετάρτη 26 Απριλίου
11:00 «Τάσος Μάρκου»: Κύπρος – Ουαλία
16:00 «Τάσος Μάρκου» Αλβανία – Σαν Μαρίνο

Παρασκευή 28 Απριλίου
11:00 «Τάσος Μάρκου»: Σαν Μαρίνο – Κύπρος
16:00 «Τάσος Μάρκου»: Ουαλία – Αλβανία

Κυριακή 30 Απριλίου
10:00 «Τάσος Μάρκου»: Κύπρος – Αλβανία
11:00 Στάδιο Αγίας Νάπας: Ουαλία – Σαν Μαρίνο

Η αποστολή της Εθνικής μας
Μέσα από τους αγώνες του τουρνουά ουσιαστικά αρχίζει και η προσπάθεια της τεχνικής ηγεσίας για συγκρότηση της νέας ομάδας που θα λάβει μέρος στην επόμενη προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-17.

Ο προπονητής της Εθνικής μας Γιάννος Οκκάς επέλεξε για την αποστολή του τουρνουά τους ακόλουθους ποδοσφαιριστές:

ΑΕΚ: Ραφαήλ Μάμας, Χρίστος Τρύφωνος, Παναγιώτης Θεοδώρου
ΑΕΛ: Μιχάλης Κωνσταντινίδης, Δημήτρης Αβραάμ, Νικόλας Κωνσταντίνου
ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Δανιήλ Παρούτης
ΑΠΟΕΛ: Γιώργος Ναούμ, Θεόδωρος Παπαπαναγιώτου
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Λεωνίδας Σαββίδης
ΕΝ Παραλιμνίου: Ελευθέριος Φλουρής
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών: Σάββας Νικολάου, Χριστόφορος Τσολάκης, Θεόδωρος Αντρονίκου
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Θωμάς Νικολάου, Λευτέρης Χατζηκωνσταντή
ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας: Ανδρόνικος Κακουλλής, Παναγιώτης Γεωργίου
ΠΑΦΟΣ FC: Κυριάκος Αντωνίου
CAVIGALNICE: Ιάκωβος Σαββίδης