Aρχίζει προετοιμασία για το τουρνουά στη Φινλανδία


Συμμετοχή στο φιλικό διεθνές τουρνουά Nordic Tournament περιμένει την Εθνική Παίδων τον ερχόμενο μήνα.

Ο κύκλος με τους διεθνείς φιλικούς αγώνες σίγουρα θα προσφέρει στους νεαρούς μας ποδοσφαιριστές σημαντικές εμπειρίες πριν από τη συμμετοχή στην προκριματική φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U-17 της UEFA.

Η Κύπρος όπως είναι γνωστό κληρώθηκε στον 11ο όμιλο της προκριματικής φάσης και θα αντιμετωπίσει τη Λευκορωσία, το Βέλγιο και το Γιβραλτάρ. Οι αγώνες θα γίνουν στην Κύπρο στις 26, 28 και 31 Οκτωβρίου 2016 και οι δύο πρώτες ομάδες της κατάταξης θα περάσουν στον Elite round.

CYTAVISION - Live Sports

Γίνεται αντιληπτό πως το διεθνές τουρνουά θα έχει μεγάλη χρησιμότητα δύο μήνες πριν από τις επίσημες υποχρεώσεις. Το Nordic Tournament θα διεξαχθεί στη Φινλανδία μεταξύ 3 – 9 Αυγούστου με τη συμμετοχή οκτώ ομάδων και σύμφωνα με το πρόγραμμα που κοινοποιήθηκε στις Ομοσπονδίες κάθε ομάδα θα δώσει τέσσερις αγώνες.

Όπως αποφασίστηκε κάθε αποστολή θα περιλαμβάνει 20 ποδοσφαιριστές και θα πρέπει να βρίσκεται στον προορισμό της την προηγούμενη της έναρξης του τουρνουά. Κατά τη διάρκεια των αγώνων θα μπορούν να γίνουν μέχρι και εννέα αλλαγές.

Η Εθνική μας τοποθετήθηκε στον δεύτερο όμιλο μαζί με τη Σουηδία, τα Νησιά Φαρόε και την Ισλανδία, ενώ στον πρώτο όμιλο συμμετέχουν Φινλανδία, Νορβηγία, Μαυροβούνιο και Δανία.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της Εθνικής μας:
 
3 Αυγούστου
Δανία – Κύπρος

5 Αυγούστου
Κύπρος – Φινλανδία

7 Αυγούστου
Κύπρος – Νορβηγία

Το φινάλε είναι προγραμματισμένο για τις 9 Αυγούστου όπου θα διεξαχθούν οι ακόλουθοι αγώνες:

4ος Α’ όμιλος – 4ος Β’ όμιλος
3ος Α’ όμιλος – 3ος Β’ όμιλος
2ος Α’ όμιλος – 2ος Β’ όμιλος
1ος Α’ όμιλος – 1ος Β’ όμιλος

Σημειώνεται ότι η ομάδα αρχίζει προετοιμασία κάτω από την καθοδήγηση του Γιάννου Οκκά που ανέλαβε πρόσφατα καθήκοντα.

Στην προετοιμασία κλήθηκαν οι ακόλουθοι ποδοσφαιριστές:

ΑΕΚ: Παναγιώτης Λουκά
ΑΕΛ: Αλέξανδρος Μιχαήλ, Γιάννης Γερολέμου, Ελισσαίος Ανδρέου
ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Δημήτρης Τουμάζου, Ανδρέας Τζιούλιου
ΑΠΟΕΛ: Γιάννης Ανδρέου, Κωνσταντίνος Καραγιάννης, Χάρης Σωκράτους
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Μιχάλης Γενεθλίου
ΕΘΝΙΚΟΣ Άχνας: Κωνσταντίνος Ηλία
ΕΝ Παραλιμνίου: Ραφαήλ Πιττάτζιης, Γιώργος Νικολάου
ΚΑΡΜΙΩΤΙΣΣΑ Πολεμιδιών: Κωνσταντίνος Κωνσταντίνου
ΝΕΑ ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Ιάσωνας Πική, Κωνσταντίνος Σεργίου
Ν&Σ Ερήμης: Μιχάλης Ιωάννου
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Αλέξανδρος Λεμονάρης, Ανδρέας Κατσαντώνης, Παναγιώτης Ανδρέου, Νεόφυτος Καρπασίτης
ΟΜΟΝΟΙΑ Λευκωσίας: Στέλιος Ιακώβου, Ιάκωβος Παναγή
ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Μιχάλης Χριστοδούλου

**Κλήθηκε επίσης και ο ποδοσφαιριστής Χρίστος Σιέλης
 
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ
Δευτέρα, 18.07.2016  
17:30 Συγκέντρωση / Κοινοτικό Στάδιο Πυργών
18:15 Προπόνηση

Τρίτη, 19.07.2016        
17:30 Συγκέντρωση / Κοινοτικό Στάδιο Πυργών
18:15 Προπόνηση

Τετάρτη, 20.07.2016    
17:30 Συγκέντρωση / Κοινοτικό Στάδιο Πυργών
18:15 Προπόνηση

Πέμπτη, 21.07.2016   
17:30 Συγκέντρωση / Κοινοτικό Στάδιο Πυργών
18:15 Προπόνηση

Παρασκευή, 22.07.2016
17:30 Συγκέντρωση / Κοινοτικό Στάδιο Πυργών
18:15 Προπόνηση

Δευτέρα, 25.07.2016   
17:30 Συγκέντρωση / Κοινοτικό Στάδιο Πυργών
18:15 Προπόνηση

Τρίτη, 26.07.2016          
17:30 Συγκέντρωση / Κοινοτικό Στάδιο Πυργών
18:15 Προπόνηση

Τετάρτη, 27.07.2016   
17:30 Συγκέντρωση / Κοινοτικό Στάδιο Πυργών
18:15 Προπόνηση

Πέμπτη, 28.07.2016   
17:30 Συγκέντρωση / Κοινοτικό Στάδιο Πυργών
18:15 Προπόνηση

Παρασκευή, 29.07.2016
17:30 Συγκέντρωση / Κοινοτικό Στάδιο Πυργών
18:15 Προπόνηση

Δευτέρα, 01.08.2016     
17:30 Συγκέντρωση / Κοινοτικό Στάδιο Πυργών
18:15 Προπόνηση

Συγκέντρωση προπονητικής ομάδας και ποδοσφαιριστών στο αεροδρόμιο Λάρνακας την Τρίτη, 02.08.2016 η ώρα 03:10 το πρωί και αναχώρηση για Φιλανδία στις 05:10.