Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣΙσοπαλία Κύπρου-Ελλάδας σε φιλικό αγώνα στα Κούκλια

Ισοπαλία Κύπρου-Ελλάδας σε φιλικό αγώνα στα Κούκλια

Μετά από ένα αμφίρροπο αγώνα, οι Εθνικές ομάδες Παίδων U17 της Κύπρου και της Ελλάδας εξήλθαν ισόπαλες 1-1 σε φιλικό αγώνα στα Κούκλια. Το ίδιο αποτέλεσμα είχαμε και στο πρώτο φιλικό μεταξύ των δύο ομάδων την περασμένη Τρίτη.

Η Ελλάδα προηγήθηκε με κοντινό πλασέ του Βασίλη Δεδίδη στο 73′ και ισοφάρισε η Εθνική μας με πέναλτι του Παναγιώτη Λουκά στις καθυστερήσεις. Το πέναλτι το κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή του από τον τερματοφύλακα της Ελλάδας Νικοπολίδη.

Έγιινε ένα ανοικτό παιχνίδι μεταξύ δύο ισοδύναμων ομάδων. Η Ελλάδα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο, η Εθνική μας ανέλαβε την πρωτοβουλία και έπαιξε καλύτερα. Σε γενικές γραμμές, το τελικό 1-1 κρίνεται δίκαιο.

Κύπρος και Ελλάδα προετοιμάζονται για τη συμμετοχή τους στον Elite Round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της UEFA.

Κύπρος (Γ. Οκκάς): Κ. Κωνσταντίνου, Κ. Σεργίου (65′ Γ. Ανδρέου), Ε. Ανδρέου (50′ Α’ Μιχαήλ), Δ. Τουμάζου (50′ Ν. Ραουνάς), Μ. Ιωάννου (62′ Μ. Γενεθλίου), Γ. Γερολέμου (Α. Κατσαντώνης), Μ. Χριστοδούλου (41′ Κ. Ηλία), Χ. Σωκράτους (41′ Κ. Καραγιάννης) , Χρ. Σιέλης, Ι. Πικής (50′ Π. Λουκά), Ι. Κωστή.

Στον πάγκο: Ρ. Πιττάτζιης.

Ελλάδα (Β. Γεωργόπουλος): Ι. Νικοπολίδης, Σ. Αλεξανδρόπουλος, Γ. Αντζούλας, Α. Γκαργκαλατζίδης, Δ. Εμμανουλλίδης, Χ. Κατσούκης, Ε. Λυρατζης, Α, Μαρτίνης, Δ. Μελιόπουλος, Ι. Μιχαηλίδης, Ε. Χριστόπουλος.

Διαιτητής: Λεόντιος Τράττος με βοηθούς τους Χαράλαμπο Χαραλάμπους και Ιωάννη Λαζάρου. 4ος διαιτητής ο Νικόλας Αθανασίου.