Αχνιώτικο προσπέρασμα, σώζεται και με ισοπαλία

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ - ΑΡΗΣ 2-1

Πολύ σημαντική νίκη με 2-1 επί του Άρη σημείωσε ο Εθνικός Άχνας στο Δασάκι και προσπέρασε την Πάφος FC κατά τρεις βαθμούς και έτσι ανέβηκε στην 11η θέση, αυξάνοντας τις ελπίδες του για παραμονή στην Α’ Κατηγορία, αφού πλέον σώζονται ακόμη και με ισοπαλία στο τελευταίο ματς με την παφιακή ομάδα στο Παφιακό.

Στο πρώτο ημίχρονο, ο Εθνικός Άχνας άρχισε με επιθετικές διαθέσεις θέλοντας να επιβάλει τον ρυθμό του, ενώ ο Άρης προτίμησε παιχνίδι κατοχής και σίγουρων μεταβιβάσεων. Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε ο Άρης με τον Κύπρου στο 12’ έπειτα από την πρώτη οργανωμένη επίθεση των φιλοξενουμένων. Εφτά λεπτά αργότερα, όμως (19’), ο Εθνικός Άχνας έφερε το παιχνίδι στα ίσα με κεφαλιά του Ατάντα έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Πινσέλι.

Στη συνέχεια, μετά την ισοφάριση του Εθνικού, ο αγώνας έγινε πολύ δυνατός με πολλές μονομαχίες και έτσι ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε και δεν καταγράφηκε κάποια αξιόλογη ευκαιρία μέχρι το 32’, όπου ο Ατάντα βρέθηκε μόνος του στο ύψος της περιοχής μετά από εκτέλεση φάουλ του Πινσέλι και με κοντινό πλάσε έστειλε την μπάλα έξω.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν την ανατροπή στο 62’ με μια προσωπική ενέργεια του Ε. Γκριγκαλασβίλι, ο οποίος διάνυσε αρκετά μέτρα, έκανε το σουτ, όμως, ο Λοΐζου δεν μπόρεσε να μπλοκάρει σωστά την μπάλα με αποτέλεσμα να του ξεφύγει και να καταλήξει στα δίκτυα για να σημειωθεί το 2-1.

Μετά το 2-1, έπεσε και πάλι ο ρυθμός της αναμέτρησης και στο 67’, ο τεχνικός του Άρη Κώστας Καϊάφας αποβλήθηκε για έντονες διαμαρτυρίες προς τον διαιτητή. Στο 84’ και 85’ο Σ. Γκριγκαλασβίλι έχασε δύο κλασικές ευκαιρίες για να κλειδώσει την νίκη για την ομάδα του.

Στην πρώτη φάση, βρέθηκε μόνος έπειτα από βαθιά μπαλιά, όμως, δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λοΐζου, ενώ στην δεύτερη ευκαιρία ένα λεπτό αργότερα μετά από λάθος του Παχίπη στο ύψος της μικρής περιοχής, δεν μπόρεσε να «δει» δίκτυα.

Έτσι, το σκορ έμεινε αναλλοίωτο και οι μπλε πήραν μία σπουδαίας σημασίας νίκη.

Εθνικός Άχνας (Ντανίλο Ντόντσιτς): Μπογκατίνοφ, Χάτζιαρος, Έβερτον, Ιάκομπ, Ατάντα, Αράμπαλ, Ε. Γκριγκαλασβίλι (81’ Πράγκερ), Πινσέλι, Σ. Γκριγκαλασβιλι (93’ Μπαραμπάντζε), Κότο, Χατζηβασίλης.

Άρης (Κώστας Καϊάφας): Λοΐζου, Χριστοφόρου, Ευσταθίου, Θεοφίλου, Μποργκ, Χαραλάμπους (58’ Ράνος), Αουρέλιο (70’ Παχίπης), Πρεντέσκου, Ράντι (76’ Γκονσάλες), Κύπρου, Μαραγκουδάκης.

Σκόρερ: 19’ Ατάντα, 62’ Ε. Γκριγκαλασβίλι / 12’ Κύπρου.

Κίτρινες: Ατάντα (2η), Έβερτον (2η), Αράμπαλ / Θεοφίλου, Aoυρέλιο (2η), Χαραλάμπους, Kύπρου.

Στάδιο: Δασάκι.

Διαιτητής: Λούκας Σωτηρίου.

Α’ Βοηθός: Χαράλαμπος Γεωργίου.

Β’ Βοηθός: Αθηνόδωρος Ιωάννου.