Τρεις τιμωροί, δύο ντέρμπι, ένας χρόνος

ΑΠΟ ΤΟ «ΔΙΠΛΟ» ΣΤΗ ΛΑΡΝΑΚΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΣΤΗ ΛΕΜΕΣΟ

Πέρασε ένας χρόνος από την ημέρα που η Ομόνοια πέτυχε κάτι ανάλογο με αυτό που κατάφερε χθες βράδυ στο Τσίρειο.

Στις 22 Μαρτίου 2015, στο «Αντώνης Παπαδόπουλος», βρέθηκε πολύ νωρίς πίσω στο σκορ με τέρμα του Ίσμαελ Γκονσάλβες στο 5ο λεπτό, όμως στο τέλος του αγώνα ο φωτεινός πίνακας του γηπέδου έγραφε: Ανόρθωση-Ομόνοια 1-3.

Οι τιμωροί της «Κυρίας» ήταν ένας Ισπανός (δις) και ένας Πορτογάλος. Ο Ρομπέρτο Γκαρθία σκόραρε στο 45’+1 και στο 76′, ενώ ενδιάμεσα ο Νούνο Ασίς πέτυχε το τέρμα της ανατροπής.

υτή ήταν και η μοναδική φορά που οι πράσινοι μπόρεσαν να ανατρέψουν και να κερδίσουν ένα εκτός έδρας ντέρμπι.

CYTAVISION - Live Sports

Η επόμενη ήρθε χθες. Απόλλων-Ομόνοια 1-0, μέχρι το 77′. Τότε, ανέλαβε δράση ένας άλλος επιθετικός, ο οποίος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο ημίχρονο του αγώνα.

Μέχρι το 88′ σκόραρε δύο φορές, μετέτρεψε το σκορ σε 1-2 και χάρισε στην ομάδα του μία νίκη που τόσο πολύ την είχε ανάγκη. Τόσο πολύ, μάλιστα, που στο τέλος την αφιέρωσαν με όλη τη δύναμη της ψυχής τους στον κόσμο.

Αυτή τη φορά ο τιμωρός ήταν Μαλτέζος και η πρώτη εκτός έδρας νίκη σε ντέρμπι ήρθε (ίσως) την πιο κατάλληλη στιγμή.