Γκολ και θέαμα με νικήτρια την Ομόνοια (pics/videos)

ΤΗΣ ΑΓΑΘΗΣ ΚΛΩΝΑΡΗ

Χορταστικό το φιλικό της Ομόνοιας με τη Νέα Σαλαμίνα με τους φίλους των δύο ομάδων να απολαμβάνουν θέαμα και γκολ, με τους πράσινους να παίρνουν τη νίκη με 4-3 επί των ερυθρολεύκων στο «DANOI Αμμόχωστος». Στα αξιοσημείωτα του αγώνα, ο τραυματισμός του Ράφα Λόπες λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο οποίος πήγε κατευθείαν για εξετάσεις στο νοσοκομείο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι πράσινοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, με τη Νέα Σαλαμίνα να προσπαθεί να απειλήσει από στατικές φάσεις. Η Ομόνοια άνοιξε το σκορ με ένα σουτ-κεραυνό εκτός περιοχής του Γκονσάλες στο 20ο λεπτό, ενώ στο 32ο λεπτό ο Ντάρμπισαϊρ κέρδισε πέναλτι από σπρώξιμο του Γκράσι, και ο Χριστοφή ανέλαβε την εκτέλεση (34’) νικώντας τον Βεσελόφσκι από την άσπρη βούλα. Οι γηπεδούχοι με σουτ των Σακγόι (30’) και Μακρίεφ (35’) είχαν ευκαιρία για γκολ, αλλά το σκορ δεν άλλαξε και οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το 0-2.

CYTAVISION - Live Sports

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στα αρχικά στάδια του δευτέρου ημιχρόνου μετά από σουτ του Μπριζίτο (50’) ο οποίος νίκησε τον Φελτχούιζεν. Οι πράσινοι προσπάθησαν να απαντήσουν μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα, αλλά το σουτ του Φαμπρίσιο σταμάτησε στο δοκάρι του Βεσελόφσκι. Οι ερυθρόλευκοι συνέχισαν να δημιουργούν προϋποθέσεις και για δεύτερο γκολ, με τον Μακρίεφ στο 62ο λεπτό να μην δίνει σωστά στον Κάκο που ήταν μόνος με την εστία.

Η ομάδα του Λιάσου Λουκά κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα στο 71ο λεπτό με τον πολύ κινητικό Σαγκόι, ο οποίος έσκαψε την μπάλα και πέτυχε το 2-2. Ακριβώς 10 λεπτά αργότερα ο Ματ με τακουνάκι έδωσε ξανά προβάδισμα στους πράσινους, αλλά στο 83ο λεπτό ο Φαμπρίσιο ανέτρεψε τον Κυπριανού και ο ρέφερε υπέδειξε την παράβαση. Ο Μακρίεφ εκτέλεσε εύστοχα και έκανε έφερε το ματς στα ίσα. Ο Χριστοφή όμως στην εκπνοή του αγώνα, με σουτ στην κίνηση διαμόρφωσε το τελικό 4-3.

Ομόνοια: Φελτχούιζεν, Μαργκάσα (69΄ Καντέ) Φαμπρίσιο, Κατελάρης (79΄ Γουίλιαμ), Δημητρίου (69΄ Τζαϊλσον), Άλεξ, Μαντούρο (67΄ Μπρέβελεντ) Γκονσάλες, Χριστοφή, Λόπες (45+1′ Ζαρκίνιο) Ντάρμπισαϊαρ.