Σκόρπισε την ΑΕΖ και συνέχισε την αντεπίθεσή της η Δόξα! (video)

Συνέτριψε την υποβιβασμένη ομάδα του Ζακακίου!

Εκδρομή στην Πάφο πραγματοποίησε η Δόξα, η οποία στην τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας της τρέχουσας σεζόν, σκόρπισε την υποβιβασμένη ΑΕΖ κερδίζοντας με 4-0 στο Παφιακό και συνέχισε την αντεπίθεση που κάνει για να αποφύγει τη διαβάθμιση.

Μόλις στο 5′ η Δόξα κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Η προσφυγική ομάδα, επιβεβαιώνοντας εξ αρχής τον χαρακτηρισμό του φαβορί, ευτύχισε να προηγηθεί χάρις σε γκολ του Φοφανά ο οποίος με εξαιρετικό διαγώνιο σουτ από δεξιά, νίκησε τον Σωφρονίου στέλνοντας την μπάλα στο δεξιό παραθυράκι των αντίπαλων γκολπόστ.

Οι πράσινοι του Σάββα Πουρσαϊτίδη συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο τον αγώνα και στη συνέχεια διπλασιάζοντας το γκολ τους, καθώς ο Γκόμες στο 27’ με πλασέ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 2-0, ενώ στο 38’ ο Κορομίνας έχασε πέναλτι σημαδεύοντας το οριζόντιο δοκάρι του Σωφρονίου.

Η προσφυγική ομάδα, στην επανάληψη φρόντισε να γράψει τον επίλογο της επιτυχίας της με δύο τέρματα. Στο 70’ πέτυχε το 3-0 με σουτ του Μπραούλιο, ενώ στις καθυστερήσεις (90’ + 1), μετά από ασίστ του τελευταίου, ο Κορομίνας έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το 4-0 που ήταν και το αποτέλεσμα.

ΑΕΖ (Δημήτρης Δημητρίου): Σωφρονίου, Χρίστου (61’ Α. Παναγιώτου), Αντωνίου (17′ Φελισιέν), Στυλιανού, Σκόπλιακ, Σιμοντζί, Κατσής, Στρελκόφς, Σεμέδο, Αντρέου (77’ Θεοδοσίου), Πονσίνκοβιτς.

Δόξα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Νέγκρι, Παουλίνιο, Γκουλόν, Λεονάρντο, Ρεδόνδο, Γκόμες (84’ Κάστρο), Μπραούλιο, Κορομίνας, Φοφανά (75’ Εντμάρ), Ενινφούλ, Πουτζιουρής (46’ Κένιντι).

Σκόρερ: 5’ Φοφανά, 27’ Γκόμες, 70’ Μπραούλιο, 90’ + 1 Κορομίνας.