Μπάσκετ Κύπρου | Νέα απο το Μπάσκετ στη ΚύπροΑ' Κατηγορία Μπάσκετ ΚύπρουΠρώτη νίκη για τη «βασίλισσα» ΑΕΛ, «καθάρισε» την Ομόνοια

Πρώτη νίκη για τη «βασίλισσα» ΑΕΛ, «καθάρισε» την Ομόνοια

Την πρώτη της φετινή νίκη στην ΟΠΑΠ Basket League σημείωσε η ΑΕΛ, η οποία νίκησε χθες στο στάδιο «Νίκος Σολομωνίδης» την Ομόνοια (72-64), σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής. Η αναμέτρηση ήταν συναρπαστική, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ κοντά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Στην πρώτη περίοδο η Ομόνοια ήταν ελαφρώς καλύτερη και πήρε προβάδισμα τριών πόντων (17-14), ενώ στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΛ ανέβασε την απόδοσή της, κάλυψε τη διαφορά και απέκτησε αυτή προβάδισμα τρίποντου (32-29).

Ισορροπημένο ήταν το τρίτο 10λεπτο, με τους πράσινους να παίρνουν και πάλι τα ηνία (50-48), όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γαλαζοκίτρινοι ήταν πιο συγκεντρωμένοι και έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνος. Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Ηρακλής Πιττάκας με 16 πόντους (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

ΑΕΛ (Μίκαελ Κοχ): Πιττάκας 16 (4), Ράιτ 6, Παρκς 18 (2), Τζάξον 6 (1), Κένταν 15, Παλάλας, Πασιαλής, Τάγκσλεϊ 11.

Ομόνοια (Νικόλας Παπαδόπουλος): Σταυρινίδης 4, Γκάρετ 12 (1), Γκάρνετ 4 (1), Γκρίφιν 14 (4), Χάμιλτον 12 (1), Νεοφύτου 5 (1), Χαννούν, Ρόμπινσον 13.