«Πράσινη» αποστολή εξετελέσθη για την Ομόνοια! (vid)

ΤΗΣ ΑΓΑΘΗΣ ΚΛΩΝΑΡΗ

Η Ομόνοια έκανε το καθήκον της, κέρδισε τον Ονίσηλο Σωτήρας και εξασφάλισε το εισιτήριο για τους «16» του κυπέλλου. Οι πράσινοι στον νοκ-άουτ αγώνα της διοργάνωσης, επικράτησαν 3-0, ενώ ο Γιάννης Αναστασίου είχε την ευκαιρία να παρατάξει στην ενδεκάδα τους Μόντες-Γκαφούρ-Λοέ (σ.σ. ντεμπούτο σε επίσημο παιχνίδι με τη φανέλα των πρασίνων), τους οποίους δεν χρησιμοποιούσε στους αγώνες πρωταθλήματος. Σκόρερ οι Πρετσέ, Ζαρκίνιο και Λοέ, ενώ ο Ελλαδίτης κόουτς είχε την ευκαιρία να δει τους νεαρούς Τζιωνή και Λοΐζου.

Αμέσως μετά το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή στο πρώτο μέρος, ξέσπασε έντονη βροχή με τους ιθύνοντες του ΓΣΠ να ανοίγουν το πάνω διάζωμα της δυτικής κερκίδες, όπου ο κόσμος μεταφέρθηκε και παρακολούθησε το δεύτερο μέρος (σ.σ. ανατολική-δυτική-βόρεια ήταν έτσι κι αλλιώς κλειστές).

Αποφασισμένη να βάλει τις βάσεις από νωρίς και να μην κινδυνέψει παρουσιάστηκε η Ομόνοια στο πρώτο μέρος, ενώ από την άλλη ο Ονίσηλος Σωτήρας έδειχνε… ανήμπορος να πλησιάσει την αντίπαλη εστία, εξού και δεν κατέγραψε καμία φάση στο πρώτο 45λεπτο. Οι πράσινοι της Λευκωσίας άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν ο Πρετσέ με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Η ομάδα του Αναστασίου συνέχισε να βρίσκεται στην αντίπαλη περιοχή, και στο 35’ κατέγραψε σπουδαία φάση όταν ο Ντάρμπισαϊρ έφυγε μόνος από πλάγια θέση, μπήκε στην περιοχή, όμως το πλασέ του κατέληξε μόλις έξω. Λίγο πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, το «τριφύλλι» διπλασίασε έκανε το 2-0, όταν ο Ζαρκίνιο αξιοποίησε εξαιρετικά την κάθετη του Σοάρες, και με πλασέ νίκησε τον αντίπαλο κίπερ.

Με την ίδια διάθεση μπήκε και στο δεύτερο μέρος η γηπεδούχος ομάδα, και μόλις στο 46’ έφτασε κοντά στο γκολ, όμως το -πολύ- κοντινό γυριστό σουτ του Σοάρες κατέληξε ψηλά έξω. Ο Ονίσηλος Σωτήρας σημείωσε καλή φάση στο 48’ στην προσπάθεια του να μειώσει, όταν μετά από οργανωμένη αντεπίθεση το πλασέ του Πιτταρά δεν ανησύχησε τον Κύπριο κίπερ των πρασίνων. Χωρίς να πιάσει ιδιαίτερο ρυθμό η Ομόνοια διαχειρίστηκε το υπέρ της αποτέλεσμα ενώ θα μπορούσε να πετύχει επιπλέον γκολ μετά τα σουτ των Μανρίκε (53’) και Ντάρμπισαϊρ (66’), τα οποία εξουδετέρωσε ο Παναγή. Στο 73’ το σουτ του Κούσουλου σταμάτησε στο δοκάρι, ενώ το κοντινό πλασέ του Ντάρμπισαϊρ δύο λεπτά αργότερα σταμάτησε στο σώμα του Παναγή. Οι γηπεδούχοι στο 81’ διαμόρφωσαν το τελικό 3-0 με σκόρερ τον Λοέ, ο οποίος στο σημερινό παιχνίδι έκανε το ντεμπούτο του με τη φανέλα της Ομόνοιας.

Ομόνοια (Γιάννης Αναστασίου): Παναγή, Λόρα, Μανρίκε, Γκαφούρ (76′ Τζιωνής), Πρετσέ, Κούσουλος, Σοάρες, Γκόμεθ (68′ Λοέ), Αντόνια (83′ Λοΐζου), Μόντες, Ντάρμπισαϊρ.

Ονήσιλος Σωτήρας (Γιαννάκης Ποντικός): Παναγή, Πιερέττης, Δανιήλ (46′ Π. Νικολάου), Θεοδοσίου, Αλκιβιάδης (76′ Αμεσάν), Κάστανος, Νμτιτρένκο, Πιτταράς, Καλλής, Ζαφειράκης, Κατσιαρής (67′ Καμινιώτης).

Σκόρερ: 6′ Πρετσέ, 41′ Ζαρκίνιο, 81′ Λοέ

Κίτρινες: Ντάρμπισαϊρ, Σοάρες