Πέτυχε με άνεση το 4Χ3 και είναι μόνη στην κορυφή! (pics & video)

ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΘΩΜΑ

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 του Εθνικού Άχνας στον αναβληθέντα αγώνα της 2ης αγωνιστικής, έκανε το 4Χ3 και βρίσκεται πλέον μόνη στην κορυφή μετά και την ισοπαλία που έφερε ο ΑΠΟΕΛ στον σημερινό αγώνα με την Ανόρθωση. Η ΑΕΚ είχε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και έφτασε εύκολα στην επικράτηση επί της ομάδας της Άχνας, ενώ στην τελευταία θέση της βαθμολογίας παρέμεινε ο Εθνικός μετά και την σημερινή ήττα. Δείτε το live της αναμέτρησης.

Δυνατά μπήκε η ΑΕΚ στην αναμέτρηση και μόλις στο έβδομο λεπτό άνοιξε το σκορ όταν ο Μπόλιεβιτς με μακρινό, χαμηλό σουτ αρκετά έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μπογκατίνοφ. Η μπάλα άλλαξε πορεία σε κόντρα με αμυντικό της ομάδας της Άχνας, γεγονός που ξεγέλασε τον τερματοφύλακα του Εθνικού. Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει μετά την επίτευξη του γκολ της και στο 25’ ο Λεόντιος Τράττου έδειξε την άσπρη βούλα σε τράβηγμα του Κατσιαράβα πάνω στον Μοΐσοφ. Ο Άλβες ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, αλλά απέκρουσε ο Μπογκατίνοφ. Ένα λεπτό αργότερα όμως η ΑΕΚ έφτασε και στο 2-0 με γκολ του Μοϊσόφ με κεφαλιά σε κόρνερ που εκτέλεσε ο Λαμπάν. Ο Εθνικός πίεσε στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς όμως να δημιουργήσει οποιαδήποτε αξιόλογη ευκαιρία.

CYTAVISION - Live Sports

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την αποβολή του Κατσιαράβα με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 48’, αφού έσπρωξε τον Εγγλέζου με τον αγκώνα εκτός φάσης. Η φάση αυτή κλείδωσε την υπεροχή της ΑΕΚ στον αγώνα, καθώς ήλεγξε πλήρως την ροή και τον ρυθμό του αγώνα μέχρι το τέλος. Στο 84’ μάλιστα της αναμέτρησης ο Χαραλαμπίδης έκανε το 3-0 με φαλτσαριστό σουτ εκτός της μεγάλης περιοχής, σκορ το οποίο έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Εθνικός Άχνας (Ντανίλο Ντόντσιτς): Μπογκατίνοφ, Στόιτσεφ, Αράμπαλ (74’ Κρατσιούνοφ), Γκριγκαλάβα, Κατσιαράβα, Χατζηβασίλης, Ιλουρίντζε (54’ Κυπριανού), Ενέσκου, Τσικαρίσκι, Μουλαζίμης, Γκαβρίλα (54’ Αρέστη)

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιάκεθ): Μίνιο, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ (86’ Ιωάννου), Ακοράν (71’ Τρισκόφσκι), Άλβες, Μπόλιεβιτς, Ορτίθ, Λαμπάν (81’ Λαρένα), Εγγλέζου, Χαραλάμπους, Χαραλαμπίδης

Σκόρερ: – / 7’ Μπόλιεβιτς, 27’ Μοϊσόφ, 84’ Χαραλαμπίδης

Κίτρινες: Αράμπαλ / Μοϊσόφ

Αποβολές: Κατσιαράβα (2η Κίτρινη)

Γήπεδο: «Δασάκι»

Διαιτητής: Λεόντιος Τράττου

Α’ Βοηθός: Νίκος Καλησπέρας