Πέτυχε με άνεση το 4Χ3 και είναι μόνη στην κορυφή! (pics & video)

ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΘΩΜΑ

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-0 του Εθνικού Άχνας στον αναβληθέντα αγώνα της 2ης αγωνιστικής, έκανε το 4Χ3 και βρίσκεται πλέον μόνη στην κορυφή μετά και την ισοπαλία που έφερε ο ΑΠΟΕΛ στον σημερινό αγώνα με την Ανόρθωση. Η ΑΕΚ είχε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και έφτασε εύκολα στην επικράτηση επί της ομάδας της Άχνας, ενώ στην τελευταία θέση της βαθμολογίας παρέμεινε ο Εθνικός μετά και την σημερινή ήττα. Δείτε το live της αναμέτρησης.

Δυνατά μπήκε η ΑΕΚ στην αναμέτρηση και μόλις στο έβδομο λεπτό άνοιξε το σκορ όταν ο Μπόλιεβιτς με μακρινό, χαμηλό σουτ αρκετά έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του Μπογκατίνοφ. Η μπάλα άλλαξε πορεία σε κόντρα με αμυντικό της ομάδας της Άχνας, γεγονός που ξεγέλασε τον τερματοφύλακα του Εθνικού. Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει μετά την επίτευξη του γκολ της και στο 25’ ο Λεόντιος Τράττου έδειξε την άσπρη βούλα σε τράβηγμα του Κατσιαράβα πάνω στον Μοΐσοφ. Ο Άλβες ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, αλλά απέκρουσε ο Μπογκατίνοφ. Ένα λεπτό αργότερα όμως η ΑΕΚ έφτασε και στο 2-0 με γκολ του Μοϊσόφ με κεφαλιά σε κόρνερ που εκτέλεσε ο Λαμπάν. Ο Εθνικός πίεσε στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου, χωρίς όμως να δημιουργήσει οποιαδήποτε αξιόλογη ευκαιρία.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την αποβολή του Κατσιαράβα με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 48’, αφού έσπρωξε τον Εγγλέζου με τον αγκώνα εκτός φάσης. Η φάση αυτή κλείδωσε την υπεροχή της ΑΕΚ στον αγώνα, καθώς ήλεγξε πλήρως την ροή και τον ρυθμό του αγώνα μέχρι το τέλος. Στο 84’ μάλιστα της αναμέτρησης ο Χαραλαμπίδης έκανε το 3-0 με φαλτσαριστό σουτ εκτός της μεγάλης περιοχής, σκορ το οποίο έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Εθνικός Άχνας (Ντανίλο Ντόντσιτς): Μπογκατίνοφ, Στόιτσεφ, Αράμπαλ (74’ Κρατσιούνοφ), Γκριγκαλάβα, Κατσιαράβα, Χατζηβασίλης, Ιλουρίντζε (54’ Κυπριανού), Ενέσκου, Τσικαρίσκι, Μουλαζίμης, Γκαβρίλα (54’ Αρέστη)

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιάκεθ): Μίνιο, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ (86’ Ιωάννου), Ακοράν (71’ Τρισκόφσκι), Άλβες, Μπόλιεβιτς, Ορτίθ, Λαμπάν (81’ Λαρένα), Εγγλέζου, Χαραλάμπους, Χαραλαμπίδης

Σκόρερ: – / 7’ Μπόλιεβιτς, 27’ Μοϊσόφ, 84’ Χαραλαμπίδης

Κίτρινες: Αράμπαλ / Μοϊσόφ

Αποβολές: Κατσιαράβα (2η Κίτρινη)

Γήπεδο: «Δασάκι»

Διαιτητής: Λεόντιος Τράττου

Α’ Βοηθός: Νίκος Καλησπέρας