Περίπατος του Παφιακού κόντρα στην Ομόνοια

Ντέρμπι μόνο στα χαρτιά αποδείχτηκε το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής στο βόλεϊ ανδρών. Ο Παφιακός δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης στην Ομόνοια, παίρνοντας καθαρά και δίκαια τη νίκη 3-0 σετ, μια νίκη που τον αφήνει μόνο του στην πρώτη θέση στον βαθμολογικό πίνακα. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη για την ομάδα της Πάφου επί της Ομόνοιας, αφού ως γνωστόν είχε νικήσει και στον πρώτο αγώνα μέσα στη Λευκωσία.

Η Ομόνοια ό,τι καλό είχε να επιδείξει, μας το έδειξε στο πρώτο σετ, όπου και κυνήγησε στο σκορ τους γηπεδούχους, οι οποίοι ωστόσο πιο ψύχραιμοι επικράτησαν με 26-24. Στο δεύτερο σετ τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο εύκολα για τον Παφιακό, αφού επικράτησαν άνετα με 25-18. Στο τρίτο σετ, παρότι οι πράσινοι προσπάθησαν να αντιδράσουν μειώνοντας μέχρι και στους τρεις πόντους (21-18), εντούτοις ο Παφιακός επιθετικά ήταν εξαιρετικός και τέλειωσε και το τρίτο σετ υπέρ του με 25-21. Τα σετ: 26-24, 25-18, 25-21.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ – ΑΝΟΡΘΩΣΗ 0-3: Εύκολο και άνετο ήταν τελικά το πέρασμα της Ανόρθωσης από τη Δερύνεια. Η ομάδα της Αμμοχώστου επικράτησε των γηπεδούχων με 3-0, πήρε ρεβάνς της ήττας στον πρώτο γύρο από την Αναγέννηση και της ξέφυγε στη βαθμολογία. Τα σετ: 25-19, 25-14, 25-18

ΑΠΟΕΛ – ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Μεγάλο παιγνίδι έγινε στο Λευκόθεο ανάμεσα στον ΑΠΟΕΛ και τη Σαλαμίνα. Ένα παιγνίδι που κρίθηκε στο τάι μπρέικ υπέρ. Ο ΑΠΟΕΛ κέρδισε τα δυο πρώτα σετ (25-22 και 25-20) και έδειξε πως θα έπαιρνε τη νίκη. Η Σαλαμίνα όμως είχε τις «απαντήσεις» και πήρε με τη σειρά της τα δύο επόμενα (25-13 και 27-25). Τα σετ: 25-22, 25-20, 13-25, 25-27. Τέλος, στον τελευταίο αγώνα η ΑΕ Καραβά πήρε τη νίκη επί της Ολυμπιάδας Φρενάρου με 3-1 σετ (23-25, 25-23, 25-17, 25-15).