Πέρασε αλώβητη από τη Λεμεσό

Την πέμπτη της φετινή νίκη (σε έξι αναμετρήσεις) πέτυχε η Πετρολίνα ΑΕΚ, η οποία επικράτησε του Απόλλωνα (79-70) μέσα στη Λεμεσό, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του καλαθοσφαιρικού πρωταθλήματος. Η ομάδα της Λάρνακας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε μέχρι και με 16 πόντους διαφορά, με τη λεμεσιανή ομάδα να αποδεικνύεται «σκληρό καρύδι» και να μειώνει σημαντικά το σκορ στο δεύτερο ημίχρονο.

Μάλιστα, η διαφορά έφτασε μόλις στους τέσσερις πόντους δυόμιση λεπτά πριν την ολοκλήρωση του αγώνα. Εν τέλει, οι κιτρινοπράσινοι ήταν πιο ψύχραιμοι στα τελευταία στάδια του ματς και πήραν το ροζ φύλλο αγώνος. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Ανδρέας Σιζόπουλος με 21 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 31-43, 56-62, 70-79

Απόλλων (Λ. Αντωνίου): Φίλερ 19 (2), Τέρμαν 8, Αγγόνας, Παντούρης 7 (1), Μαντοβάνης 7 (1), Μπλάκμον 18 (3), Ολισεμένκα 8, Ηλιάδης, Μακρυγιάννης, Τομπάζος 3 (1).

ΑΕΚ (Δ. Κουκούρης): Σέρσι 16, Ντουρέν 8, Μπιγκς 4, Γκίμπσον 8, Παντελή, Παλάλας 2, Σιζόπουλος 21 (4), Πέτροβιτς 3 (1), Κουμής, Τάσιτς 12 (1), Τρισόκκας 5.