Τα… δοκάρια, η μοίρα και η τύχη, δεν την ήθελαν (pics & vid)

Οι πράσινοι καλούνται να βελτιωθούν σε πολλούς τομείς για να πάρουν την πρόκριση στον επαναληπτικό του ΓΣΠ σε μία εβδομάδα, ενώ η ομάδα του Μπεν Σιμόν, μπορεί να κέρδισε, αλλά δεν αποτελεί φόβητρο για τους ποδοσφαιριστές του Κάρβερ...

ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ ΘΕΟΧΑΡΟΥΣ

Η Ομόνοια αν και προσπάθησε σε μεγάλο βαθμό (δύο δοκάρια και 2-3 καλές φάσεις) στο στάδιο Τέντι της Ιερουσαλήμ, δεν απέσπασε θετικό αποτέλεσμα απέναντι στην Μπεϊτάρ και μοιραία ηττήθηκε με 0-1 (από γκολ του Αμπουχαζίρα στο 71’), στην πρώτη αναμέτρηση στο πλαίσιο του β’ προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ. Δείτε εδώ το Live της αναμέτρησης.

Οι πράσινοι καλούνται να βελτιωθούν σε πολλούς τομείς για να πάρουν την πρόκριση στον επαναληπτικό του ΓΣΠ σε μία εβδομάδα, ενώ η ομάδα του Μπεν Σιμόν, μπορεί να κέρδισε, αλλά δεν αποτελεί φόβητρο για τους ποδοσφαιριστές του Κάρβερ, οι οποίοι αν δεν είχαν ενάντιά τους την τύχη, θα μπορούσαν να σκοράρουν 2-3 γκολ.

CYTAVISION - Live Sports

Όσον αφορά στην εξέλιξη της αναμέτρησης, η Ομόνοια άξιζε ένα τουλάχιστον γκολ στο πρώτο ημίχρονο, αφού απώλεσε δύο με τρεις πολύ καλές ευκαιρίες με αποκορύφωμα ένα δοκάρι του Ντέμρπισαϊαρ στο 14’, έπειτα από εξαιρετική προσπάθεια του Σέρινταν. Οι Ισραηλινοί είχαν αξιόλογη παρουσία, όπως και κάποιες καλές προϋποθέσεις, όμως, δεν απείλησαν ιδιαίτερα την εστία του Πάναγή. Έτσι, οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με την ολοκλήρωση του 45λεπτου, χωρίς να πετύχουν κάποιο γκολ.

Στην επανάληψη η Ομόνοια πίεσε αρκετά την αντίπαλό της και αν είχε την τύχη με το μέρος της θα άνοιγε το σκορ, όμως, το οριζόντιο δοκάρι του Κλέιμαν, είχε… αντίθετη άποψη στο απευθείας φάουλ του Παντελιάδη στο 67’. Και επειδή υπάρχει και ο «άγραφος νόμος» στο ποδόσφαιρο, η μοίρα επεφύλαξε γκολ ενάντια στο «τριφύλλι», με τον Αμπουχαζίρα να σκοράρει με σουτ στην κίνηση έπειτα από ωραία προσπάθεια του Μαγκμπό.

Το γκολ που δέχθηκε η ομάδα του Κάρβερ δεν… ενήργησε σαν ξυπνητήρι. Τουναντίον, οι πράσινοι έμοιαζαν να τα έχουν χαμένα, δεν ανέβασαν τις στροφές τους και μοιραία το τελικό σφύριγμα τους βρήκε ηττημένους.

Μπεϊτάρ (Ραν Μπεν Σιμόν): Κλέιμαν, Κέλτζενς, Μόρι, Κίλα, Ατζιλί, Βέρεντ (73’ Μογιάλ), Ενβίντερ, Κλάουνδεμιρ, Βαλμπούρντ, Μπρίχον (65’ Αμπουχαζίρα), Μάγκμπο.

Ομόνοια (Τζον Κάρβερ): Παναγή, Καρλίτος, Μαργκάσα, Παντελιάδης, Όρσουλιτς, Φλορέσκου, Φυλακτού, Κλέιτον, Αγκάγιεφ (69’ Τουρέ), Σέρινταν, Ντέρμπισαϊαρ.

Σκόρερ: 71’ Αμπουχαζίρα.

Κίτρινες: Ατζιλί, Μογιάλ, Μαγκμπό / Αγκάγιεφ, Φυλακτού, Όρσουλιτς, Σέρινταν.

Αποβολές: – / -.

Γήπεδο: Ιτστάντιον Τέντι (Ιερουσαλήμ).

Διαιτητής: Μαρσίν Μπόρκσι (Πολωνία).

Βοηθοί: Ράφαλ Ροστκόφσκι και Κριστόφ Μίρμους (Πολωνία).