Ομόνοια: Τελευταία ευκαιρία, μπορείτε;

ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΣΑΖΕΪΔΗ

Ούτε πιο σύστημα επέλεξε ο Τζον Κάρβερ, ούτε ποιοι ποδοσφαιριστές αγωνίστηκαν στο αρχικό σχήμα. Ούτε η συντριβή και η αποκαρδιωτική εμφάνιση, ούτε οι μηδέν τελικές στον στόχο. Κριτική δεν σηκώνει το παιχνίδι, όταν δέχεσαι τέσσερα γκολ από μία ομάδα που απλά έκανε τα βασικά κόντρα στο «πτώμα» της Ομόνοιας.

Μία ευκαιρία. Μία και μοναδική για να σώσει (αν σώζεται) η φετινή σεζόν. Όχι πως θα μετριαστεί η κακή πορεία στο πρωτάθλημα, η τρύπια αμυντική γραμμή και η έλλειψη σταθερότητας. Απλά, θα αποκτήσει το δικαίωμα να ονειρεύεται πως μπορεί να τελειώσει με ένα τρόπαιο τη χρονιά. Ποια κριτική να γίνει όταν στο ημίχρονο είσαι πίσω στο σκορ με 2-0. Όταν για 90 λεπτά σέρνεσαι στον αγωνιστικό χώρο και απλά οι δύο τελικές σου προσπάθειες είναι τα γκολ που σκοράρεις.

CYTAVISION - Live Sports

Ο Χριστοφή (αφού ο Κάρβερ δεν είπε πως έμεινε εκτός για λόγους ξεκούρασης) εξέθεσε τον προπονητή του με το που πέρασε στο γήπεδο και η ασυνεννοησία στο τρίτο γκολ της ΑΕΚ είναι η περίληψη όλων των αμυντικών προβλημάτων που την ταλαιπωρούν.

Το 4-4-2 με «ρόμβο» δεν βγαίνει (τελικά) στην Ομόνοια και η επιλογή να αφήσει το 4-2-3-1 που τουλάχιστον της έδωσε ένα σερί νικών κρίνεται εκ των υστέρων τραγική. Κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει τι θα αλλάξει μέχρι την Τετάρτη και οι πράσινοι θα παρουσιαστούν αλλαγμένοι και καλύτεροι κόντρα στον Απόλλωνα. Έχουν άλλη μία ευκαιρία, με τις πιθανότητες να είναι εναντίον τους, για να αποδείξουν τι αξίζουν.