Φιλικό δοκιμών και συμπερασμάτων (pics)

ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΣΑΖΕΪΔΗ

Το πρώτο της φιλικό επί αυστριακού εδάφους έδωσε σήμερα η Ομόνοια, η οποία έχασε με 0-2 από την Ραμποτνίσκι Σκοπίων. Οι πράσινοι παρατάχθηκαν με πολλές απουσίες (έξι συνολικά) και στην ενδεκάδα πήραν θέση αρκετοί νεαροί ποδοσφαιριστές.

Η εμφάνιση και το τελικό αποτέλεσμα λίγη σημασία έχουν, αφού ήταν μόλις το πρώτο ματς με τον Τζον Κάρβερ στον πάγκο, ο οποίος ακόμη μαθαίνει τους παίχτες του, ενώ το ρόστερ είναι υπό αναδιαμόρφωση.

Ο Άγγλος τεχνικός παρέταξε την Ομόνοια με σύστημα 4-4-2 και με την πάροδο του χρόνου δοκίμασε αρκετά, ενώ προχώρησε σε πολλές αλλαγές. Οι Σκοπιανοί άνοιξαν το σκορ στο 14′ και έφτασαν στο 2-0 στο 71′ Πιο μεγάλη φάση για τους πράσινους, το δοκάρι του Θεράποντος στο 68′.

Οι πρώτοι 11: Παναγή, Παναγιώτου, Μαργκάσα, Όρσουλιτς, Παντελιάδης, Φυλακτού, Κατελάρης, Κουλουμπρής, Ιβανόφ, Βασιλείου, Σέρινταν.

Live…

1′ Έναρξη του αγώνα.

4′ Τίποτα το ιδιαίτερο μέχρι στιγμής.

4′ Πλασέ του Σέρινταν, ο τερματοφύλακας διώχνει.

4′ Στο ίδιο λεπτό σουτ από το ύψος της περιοχής για την Ραμποτνίσκι, η μπάλα ψηλά έξω.

12′ Σε σύστημα 4-4-1, κάτω από την εστία αγωνίζεται ο Παναγή, δεξιά ο Φιλιώτης, στο κέντρο της άμυνας οι Όρσουλιτς και Παντελιάδης και στη μεσαία γραμμή οι Ιβάνοφ (δεξιά), Φυλακτού, Κατελάρης και Κουλουμπρής (αριστερά). Στην επίθεση αγωνίζονται οι Σέρινταν και Βασιλείου.

14′ ΓΚΟΛ 0-1: Η Ραμποτνίσκι ανοίγει το σκορ με κεφαλιά.

15′ Δύο κερδισμένα κόρνερ για την Ομόνοια, πέρασαν ανεκμετάλλευτα.

26′ Ακίνδυνα επιθετικά οι πράσινοι (κόκκινοι σήμερα) προσπαθούν να παίξουν τόσο από τον άξονα, όσο και από τα πλάγια.Untitled-131′ Πρώτη αλλαγή για την Ομόνοια, ο Γιωργαλλίδης αντί του Παναγή.

37′ Σουτ από διαγώνια θέση για τη Ραμποτνίσκι, η μπάλα έξω.

41′ Υπό βροχή διεξάγεται αυτήν τη στιγμή ο αγώνας.

45′ Τέλος ημιχρόνου.

46′ Αρχίζει το δεύτερο μέρος.

46′ Τέσσερις αλλαγές για την Ομόνοια. Ο Κονομής αντί του Όρσουλιτς, ο Λούβαρης αντί του Φυλακτού, ο Θεράποντος αντί του Ιβανόφ και ο Ρουσιάς αντί του Βασιλείου.

50′ Μεγάλη ευκαιρία για την Ραμποτνίσκι. Δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα φεύγει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

54′ Καλή ευκαιρία για την Ομόνοια, ο Σέρινταν κάνει το γύρισμα, αλλά σε κενή εστία ο Κουλουμπρής δεν πρόλαβε να τη σπρώξει την μπάλα στα δίκτυα.

56′ Κίτρινη στον Κατελάρη.

56′ Kεφαλιά για τη Ραμποτνίσκι, η μπάλα ψηλά έξω.

60′ Κάρτα σε ποδοσφαιριστή της Ραμποτνίσκι.

60′ Κοντινή κεφαλιά του Κατελάρη από φάουλ του Μαργκάσα, η μπάλα μόλις έξω.

62′ Αλλαγές για την Ομόνοια. Μέσα οι Σοφοκλέους (Κατελάρης), Γιόργκενσεν (Μαργκάσα), Οικονομίδης (Κουλουμπρής) και Χριστοδούλου (Γιωργαλλίδης).

68′ Δοκάρι για την Ομόνοια! Ο Θεράποντος έκανε το σουτ από πλάγια θέση, η μπάλα χτύπησε στο κάθετο δοκάρι και πέρασε παράλληλα από την εστία για να φύγει μακριά.

71′ ΓΚΟΛ 0-2: Συρτό σουτ από το ύψος της περιοχής, η μπάλα στη δεξιά γωνία της εστίας του Χριστοδούλου.

73′ Κίτρινη στον Γιόργκενσεν.

78′ Κίτρινη στον Κονομή.

80′ Κίτρινη και στον Οικονομίδη.

87′ Σέντρα του Σοφοκλέους, κεφαλιά του Ρουσιά, αλλά αποκρούει ο τερματοφύλακας.

90′ Τέλος του αγώνα.