Οι… ακαταλαβίστικες κινήσεις του Κάρβερ

ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΣΑΖΕΪΔΗ

Σαφώς το αριθμητικό μειονέκτημα (αποβολή Καρλίτος) και το γκολ – πέναλτι του Εφραίμ στο 18ο λεπτό έκαναν την κατάσταση εξαιρετικά δύσκολη για την Ομόνοια, όμως η… ακαταλαβίστικη κίνηση του Κάρβερ μετά το 0-1 τελείωσε μία και καλή το ντέρμπι!

Ο Άγγλος τεχνικός επέλεξε να αποσύρει τον Τουρέ και να περάσει στη θέση του τον Βύντρα, ο οποίος αγωνίστηκε τελικά, παρά το γεγονός πως κρίθηκε ανέτοιμος για να πάρει φανέλα βασικού στο μεγάλο σημερινό παιχνίδι.

Η απουσία του Τουρέ από τη μεσαία γραμμή, με τα τρομερά «πνευμόνια», την αντοχή και τα κλεψίματα (μακράν καλύτερος σε αυτή την κατηγορία) αφαίρεσαν τη δυνατότητα στους πράσινους να κρατήσουν τον αντίπαλο μακριά από την περιοχή του Παναγή και αφού επέλεξαν να μην κλειστούν στο καβούκι τους, δέχθηκαν στο τέλος τη συντριβή!

Η «γύμνια» του κέντρου ήταν η χαριστική βολή στην Ομόνοια, η οποία έτσι και αλλιώς βρισκόταν με την πλάτη στο τοιχό από τα πρώτα λεπτά. Όμως, η επιλογή να μην αρχίσει τον αγώνα ο Βύντρα και να παραμείνει στο αρχικό σχήμα ο μοιραίος -όπως αποδείχθηκε Καρλίτος-, αλλά και να γίνει ο Τουρέ αντί ένας εκ των επιθετικών ή του Κλέιτον, ήταν οι ενέργειες που ξένισαν τους φίλους της Ομόνοιας.