Έκανε τη ζωή της δύσκολη η Ομόνοια

Ευρωπαϊκές υποχρεώσεις για την Ομόνοια

ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΚΑΛΛΗΣ

Κρίμα. Η Ομόνοια δέχθηκε την ήττα με 3-0 σετ (25-19, 28-26, 25-20) από την Άμβρισβιλ στον πρώτο αγώνα για τη φάση των «32» του CEV Cup. Οι πράσινοι έχασαν από μια ομάδα που έδειξε να μην αποτελεί φόβητρο, όμως σε καίρια σημεία των σετ είχε την ηρεμία, τις λύσεις και την αντίδραση και πέτυχε τον στόχο της. Η Ομόνοια «αυτοκτόνησε» στο δεύτερο σετ που ήταν μπροστά 24-20, ενώ στο τρίτο «εγκλιμάτησε» αφού το υπέρ της 18-16 έγινε 18-23. Έκανε τη ζωή της δύσκολη ενόψει του επαναληπτικού στις 20 του μήνα στη Λευκωσία, όμως μπορεί να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα με το «χρυσό» σετ.

Δυνατά άρχισε τον αγώνα η γηπεδούχος ομάδα και πήρε προβάδισμα 3 πόντων (4-1). Η Ομόνοια αντιμετώπισε πρόβλημα στην υποδοχή και στο μπλοκ με αποτέλεσμα η Άμβρισβιλ να διατηρήσει σταθερά τη διαφορά των 3 πόντων. Η Ομόνοια αντέδρασε και ισοφάρισε σε 11-11 και 12-12, όμως ώς εκεί. Οι γηπεδούχοι, πιο αποφασιστικοί, ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 3 πόντους (16-13), ενώ στη συνέχεια έφθασαν και στους έξι (21-15) και οι πράσινοι δεν είχαν την αντίδραση, με αποτέλεσμα να τελειώσει το σετ με 25-19.

Το ξεκίνημα του δεύτερου σετ ήταν διαφορετικό. Η Ομόνοια ήταν αυτή που μπήκε πιο αποφασιστικά και έχτισε νωρίς μια διαφορά πέντε πόντων (6-1). Λειτούργησε καλύτερα στην υποδοχή, ενώ οι Σιντιμπέ και Λούις τράβηξαν την ομάδα στην επίθεση. Η Άμβρισβιλ σταδιακά αντέδρασε και μείωσε στους δύο (9-11). Η πρωταθλήτρια Κύπρου προηγήθηκε με 16-13 και στη συνέχεια με 18-14.

Η Άμβρισβιλ με καλό μπλοκ αντέδρασε και μείωσε στον πόντο (18-19). Με τον Σιντιμπέ να μοιάζει ασταμάτητος, η Ομόνοια προηγήθηκε με 23-19 και 24-20. Κι όμως έχασε ένα δικό της σετ, με σημαντικά λάθη στην υποδοχή και χωρίς να υπάρχει πίεση από δυνατά σερβίς, αλλά και με αδυναμία να τελειώσει φάσεις πέρα από τον Σιντιμπέ. Η Άμβρισβιλ κατάφερε να γυρίσει τα εις βάρος της δεδομένα και να φθάσει στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ με 28-26.

Τίποτα δεν προδιέγραφε ότι η Ομόνοια θα χάσει και το τρίτο σετ όταν προηγήθηκε με 16-11 και έδειχνε να πατά καλύτερα. Εντούτοις, οι γηπεδούχοι με αντεπίθεση διαρκείας και με ένα σερί επτά πόντων έκαναν το 16-18  23-18. Το σετ έγειρε ξεκάθαρα προς την Άμβρισβιλ που τελικά το κατέκτησε με 25-σετ και πήρε το ματς με 3-0 σετ.