Ο «Τρίσκο» την… έκανε πελάτισσά του! [vid]

Η ΑΕΚ με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τιρσκόφσκι που σκόραρε δις, κέρδισε με 3-2 την Ανόρθωση στο ντέρμπι του ΓΣΖ και διατήρησε το -4 από τον πρωτοπόρο ΑΠΟΕΛ ο οποίος ήταν και αυτός κερδισμένος απέναντι στην Ομόνοια (2-0).

Η Ανόρθωση για έκτο φετινό παιχνίδι δεν μπόρεσε να επιβληθεί τον κιτρινοπράσινων, ενώ ο Σκοπιανός φορ της ΑΕΚ σκόραρε για τέταρτη φορά σε τρία ματς απέναντι στους κυανόλευκους από τον Ιανουάριο που αποκτήθηκε.

Παράλληλα, το έργο της Ανόρθωσης για εξασφάλιση ενός εισιτηρίου για το Γιουρόπα Λιγκ, γίνεται ακόμη πιο δύσκολο, άσχετα αν υπάρχουν μαθηματικές πιθανότητες. Πλέον, η ΑΕΚ θα πάει στο ΓΣΠ τη Μεγάλη Πέμπτη, εκεί που θα την περιμένει ο ΑΠΟΕΛ για να χτυπήσει ρέστα για τον τίτλο.

CYTAVISION - Live Sports

Το πάθος, η θέληση και η δίψα των παικτών της ομάδας του Κρίστιανσεν υπερκάλυψαν τα σοβαρά αγωνιστικά προβλήματα που υπήρχαν, αλλά και τις ατυχίες με τις αναγκαστικές αλλαγές των Καταλά, Μοϊσόφ.

Η Ανόρθωση αιφνιδιάστηκε και επηρεάστηκε από τα δύο γκολ που δέχθηκε μέσα σε ένα δίλεπτο. Στο 27΄ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με πέναλτι που εκτέλεσε ο Τρισκόφσκι και ένα λεπτό αργότερα με αυτογκόλ του Αβραάμ πήραν γερό προβάδισμα. Στο δεύτερο μέρος, η «Κυρία» προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε με τον Λαΐφη να μειώσει σε 2-1, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς (47΄).

Η ΑΕΚ φάνηκε διπλά άτυχη, αφού οι δυο κεντρικοί της αμυντικοί τραυματίστηκαν και έγιναν αναγκαστική αλλαγή, με αποτέλεσμα ο Ορτίθ να παίξει αμυντικός μέσος και ο Μαρτσίνιακ κεντρικός αμυντικός. Δεν επηρεάστηκε σε μεγάλο βαθμό και ο Τρισκόφσκι στο 84΄ έγραψε το 3-1 με ωραίο σουτ.

Οι φιλοξενούμενοι, παρά την προσπάθεια που κατέβαλαν δεν μπόρεσαν να πάρουν κάτι από το ματς. Το μόνο που κατάφεραν ήταν αν μειώσουν στο φινάλε με πέναλτι του Γκονσάλβες. Έτσι, συνεχίστηκε το αρνητικό σερί που έχουν κόντρα στην ΑΕΚ, με την ομάδα της Λάρνακας να μετρά επτά ματς αήττητη με την Ανόρθωση.

ΑΕΚ (Τόμας Κρίστιανσεν): Τόνιο, Μιντίκκης, Μοϊσόφ (58′ Ορτίθ), Καταλά (39′ Μαρτσίνιακ), Χαραλάμπους, Εγγλέζου (84′ Κυπριανού), Νίνου, Τέτε, Τρισκόφσκι, Ρόσα, Μυτίδης.

Ανόρθωση (Νεόφυτος Λάρκου): Κόπριβετς, Τζανακάκης, Χόλγκερσον, Σβεχλέν, Νούχου (24′ Αβραάμ), Γκάμπριελ (76′ Ντλόβου), Μαϊσουράντζε, Λαΐφης, Ορλάντι, Μαρτίνες, Κουλούρης (83′ Γκονσάλβες).

Σκόρερ: 27′ (πεν.), 84′ Τρισκόφσκι, 28′ Αβραάμ (αυτ.) / 47′ Λαΐφης, 90′ 4 (πεν.) Ντλόβου.

Κίτρινες: Μιντίκκης / Κουλούρης, Μαϊσουράντζε, Σβεχλέν.

LIVE… LIVE!

1′ Έναρξη αναμέτρησης.

12′ Ο Μαρτίνες έπειτα από ωραία ατομική προσπάθεια που άρχισε από το κέντρο, βρέθηκε σε θέση βολής, όμως του σουτ του κατέληξε ψηλά έξω.

26′ Πέναλτι για την ΑΕΚ. Ο Κόπριβετς ανέτρεψε τον Τρισκόφσκι και ο Τράττος σφύριξε ορθώς το πέναλτι.

27′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ: Ο Τρισκόφσκι εκτέλεσε εύστοχα και άνοιξε το σκορ.

28′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ: Αυτογκόλ από τον Αβράαμ στην προσπάθειά του να απομακρύνει με το πόδι την μπάλα μετά από σέντρα του Τέτε.

41′ Απίστευτη ευκαιρία για την Ανόρθωση με τον Κουλούρη από θέση βολής, αμαρκάριστος και μόνος απέναντι από τον Τόνιο να μην μπορεί με διπλή προσπάθεια να σκοράρει.

45′ + 2 Καλό σουτ από τον Μαρτίνες από το ύψος της περιοχής, αλλά η μπάλα κατέληξε έξω.

45′ + 4 Τέλος πρώτου μέρους.

phi_4525_0

46′ Έναρξη δευτέρου μέρους.

46′ Μετά από εξαιρετική μπαλιά του Κουλούρη, ο Ορλάντι μόνος απέναντι από τον Τόνιο δεν βρήκε όπως θα ήθελε την μπάλα για να τη στείλει στα δίχτυα.

47′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Ο Λαΐφης με άπιαστη κεφαλιά μετά από φάουλ του Ορλάντι μείωσε σε 1-2.

54′ Ο Εγγλέζου με σουτ ανάγκασε τον Κόπριβετς σε δύσκολη απόκρουση.

57′ Καλό σουτ του Αβραάμ από πλάγια, αλλά απέκρουσε ο Τόνιο.

62′ Ο Μιντίκκης από πλάγια δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κόπριβετς.

63′ Σουτ του Κουλούρη υπό πίεση, η μπάλα κατέληξε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

73′ O Κόπριβετς απέκρουσε βολέ του Τέτε.

80′ O Eγγλέζου με απευθείας φάουλ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι κι έξω.

83′ Ο Εγγλέζου με μακρινό βολέ ανάγκασε τον Κόπριβετς σε εξαιρετική απόκρουση.

84′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤHN AEK: O Τρισκόφσκι με σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

87′ Ο Ρόσα με μακρινό σουτ έστειλε την μπάλα μόλις έξω.

90′ Ο Λαΐφης αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη μετά από σκληρό και αντιαθλητικό μαρκάρισμα στον Τρισκόφσκι.

90’ + 3 Ο Τόνιο ανέτρεψε τον Ντλόβου στην περιοχή και ο Τράττος ορθώς σφύριξε πέναλτι.

90’ + 4 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΟΡΘΩΣΗ: Ο Ντλόβου εκτέλεσε εύστοχα και μείωσε σε 2-3 για την ομάδα του.

90’ + 4 Τέλος αναμέτρησης.