Ο MVP Ράγιος, το 3-1 και το αλάνθαστο διαιτητικό τιμ

Το πρόσωπο, η φάση κι η διαιτησία του ΑΕΚ-Ανόρθωση!

ΤΟΥ ΠΑΝΟΥ ΛΑΡΚΟΥ

Παίζοντας με περίσσιο πάθος, θέληση και αποφασιστικότητα, η Ανόρθωση πέρασε σαν σίφουνας από το «ΑΕΚ Αρένα» κερδίζοντας με 3-1 την ΑΕΚ και παίρνοντας το σαφές προβάδισμα πρόκρισης από τον πρώτο αγώνα.

Ο Ρόνι Λέβι έκανε εξαιρετικό κοουτσάρισμα και κατάφερε να κερδίσει κατά κράτος τον Ιμανόλ Ιδιάκεθ, ο οποίος, παρά το γεγονός ότι άλλαξε τρεις φορές το σύστημα της ομάδας του κατά τη διάρκεια του αγώνα, δεν μπόρεσε σχεδόν σε κανένα σημείο να αντιδράσει.

CYTAVISION - Live Sports

Η Ανόρθωση, με την εικόνα που έβγαλε αλλά και το αποτέλεσμα που πήρε, έδειξε ότι παραμένει σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση και είναι έτοιμη να παλέψει για το κύπελλο. Η ΑΕΚ πλέον ψάχνει ένα θαύμα στον επαναληπτικό για να προκριθεί. Εξαιρετικό ματς έκαναν για τους θριαμβευτές οι Μίτροβιτς, Ολιβέιρα, Σιβού και Ράγιος.

Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ειδικά ο Ράγιος, ο οποίος οδήγησε την Ανόρθωση στη μεγάλη νίκη. Σημείωσε δύο γκολ στο πρώτο 12λεπτο, έδωσε λύσεις, δημιούργησε, καθοδήγησε και συνέτεινε τα μέγιστα ώστε η «Κυρία» να φέρει το παιχνίδι στα μέτρα της από την αρχή ως το τέλος.

Η καθοριστικότερη φάση της αναμέτρησης καταγράφηκε στο 59’, όταν ο Καμπρέρα έβγαλε μόνο τον Ολιβέιρα, ο οποίος με εξαιρετικό πλασέ νίκησε τον Κολίνας και σημείωσε το 3-1 για την Ανόρθωση. Κάπου εκεί γκρεμίστηκε η ψυχολογία και η φόρα που πήρε η ΑΕΚ, με την «Κυρία» να ελέγχει το παιχνίδι.

Όσον αφορά στη διαιτησία, λάθος που να αποδειχθεί καθοριστικό για την έκβαση του αγώνα, δεν έγινε. Ο διαιτητής όμως έδειξε να χάνει τον έλεγχο σε στιγμές έντασης των παικτών κυρίως στο πρώτο ημίχρονο. Σωστά ο διαιτητής Γιώργος Νικολάου ακύρωσε την απόφασή του (30’) για πέναλτι υπέρ της ΑΕΚ, καθώς ο βοηθός Ιωάννου είχε δίκαιο όταν υπέδειξε πως προηγήθηκε οφσάιντ (Τρισκόφσκι). Επίσης, η μπάλα κτύπησε στο πρόσωπο, όχι στο χέρι του Άλβες.