Ο Μπαράλ, το 2-0 και ο Μασιάς

Η εμφάνιση του Νταβίδ Μπαράλ με το γκολ που πέτυχε, το 2-0 του ΑΠΟΕΛ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους και η… απόδοση του Δημήτρη Μασιά στο ντέρμπι των «αιωνίων».

ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ: Ο Ισπανός επιθετικός, που μπορεί να χαρακτηριστεί η έκπληξη του Κρίστιανσεν στο αρχικό σχήμα χθες, κέρδισε το δεύτερο πέναλτι και το εκτέλεσε ο ίδιος εύστοχα, βάζοντας τον ΑΠΟΕΛ μπροστά στο σκορ με 2-0, γκολ που αποδείχθηκε καθοριστικό. Ο Μπαράλ αποτελεί μια πολύτιμη μονάδα για τον ΑΠΟΕΛ, που με την ικανότητα και την εμπειρία του μπορεί να βοηθήσει την ομάδα του στη συνέχεια να υλοποιήσει τους στόχους της.

Η ΦΑΣΗ: Καθοριστικό αποδείχθηκε το δεύτερο γκολ του ΑΠΟΕΛ, αφού μέσα σε τρία λεπτά στο τέλος του ημιχρόνου κατάφερε να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων. Επέτρεψε στους γαλαζοκίτρινους να το διαχειριστούν αναλόγως, δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα κι ας μείωσε η Ομόνοια σε 2-1 στις λίγες φάσεις που δημιούργησε.

ΤΟ ΣΦΥΡΙΓΜΑ: Το σημαντικότερο λάθος του Μασιά στο ντέρμπι ήταν ο καταλογισμός του δεύτερου πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ. Δύσκολη φάση αλλά ο Μπαράλ λυγίζει το πόδι του και πέφτει πάνω στον Σοϊλέδη που ήταν στο μαρκάρισμα. Ο διαιτητής «έχασε» αρκετά φάουλ και υστέρησε στον πειθαρχικό έλεγχο. Λάθος υπόδειξη οφσάιντ του δεύτερου βοηθού στον Εφραίμ στο 54’.