Νικηφόρο πέρασμα της Ένωσης

Με τη νίκη από την Λεμεσό έφυγε η Ένωση Νέων Παραλιμνίου, η οποία επικράτησε εκτός έδρας του Απόλλωνα με 78-67, σε αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Οι βυσσινί ξεκίνησαν καλά στο παιχνίδι και πήραν μέχρι και δώδεκα πόντους διαφορά στο σκορ.

Στην τρίτη περίοδο ο Απόλλων έκανε την ανατροπή και πήρε προβάδισμα επτά πόντων, με τους φιλοξενούμενους να παίρνουν εκ νέου προβάδισμα στη τέταρτη περίοδο, το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος και έφυγαν με την νίκη. Με τη νίκη αυτή η Ένωση ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 13 πόντους (4 νίκες-5 ήττες). Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν ο Άντονι Χίκεϊ με 18 πόντους (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα).

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 35-40, 60-59, 67-78

Απόλλων (Λούκας Αντωνίου): Φίλερ 16 (2), Τέρμαν 16 (1), Παντούρης 15 (3), Μαντοβάνης 4, Στ. Ηλιάδης 8, Κόμπς 1, Άγγονας, Μπλάκμον 3 (1), Σάμουελς 4.

Ένωση (Νικόλας Παπαδόπουλος): Ατγούντ 16 (4), Μέιτζορ 9 (3), Χίκεϊ 18 (2), Μάιερς 18 (1), Πυρίλλης, Ζάντης, Οκονόμπο 7, Σολωμού 10 (2), Παπαδόπουλος.