Ο Κονσεϊσάο δεν έφερε την άνοιξη

Η ευθύνη βαραίνει για πρώτη φορά σε μεγάλο βαθμό τον Αντόνιο Κονσεϊσάο...

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΒΑΛΑΝΙΔΗ

Νέα βαριά ήττα συνδυασμένη με κακή εμφάνιση, η οποία επέφερε προβληματισμό στις τάξεις της Νέας Σαλαμίνας. Το προχθεσινό 0-3 από τον Ερμή στο «Αντώνης Παπαδόπουλος»… έκατσε βαρύ στους φίλους της. Σε παιχνίδι που της έδινε την ευκαιρία να διεκδικήσει την πρωτιά στον β’ όμιλο, δεν ανταποκρίθηκε στις απαιτήσεις και ταπεινώθηκε από την ομάδα της Αραδίππου.

Η ευθύνη βαραίνει για πρώτη φορά σε μεγάλο βαθμό τον Αντόνιο Κονσεϊσάο. Διότι αν στην ήττα με 0-1 με τον Εθνικό που προηγήθηκε, έγινε προσπάθεια και χάθηκε σωρεία ευκαιριών, προχθές δεν ίσχυσε τίποτα από αυτά. Μια ομάδα που απείλησε όλες κι όλες δύο φορές, με κεφαλιά του Ντίμιταρ Μακρίεφ στο πρώτο ημίχρονο και του Γιάννη Κούσουλου στο δεύτερο. Με παίκτες που κυμάνθηκαν στη μετριότητα, δίχως ρυθμό και πάθος και με άμυνα που… έμπαζε νερά στο δεύτερο 45λεπτο.

Υπεύθυνος για την εικόνα κάθε ομάδας είναι πάνω από όλους ο προπονητής της. Ο Πορτογάλος δεν μπόρεσε να παρουσιάσει ένα αξιόμαχο σύνολο, όχι απέναντι σε κάποιο μεγαθήριο, μα κόντρα σε ισοδύναμο αντίπαλο. Τον οποίον μάλιστα συνέτριψε με 4-1 η Νέα Σαλαμίνα στο προηγούμενο μεταξύ τους παιχνίδι για τη β’ φάση του πρωταθλήματος.

Το προχθεσινό ήταν το έβδομο ματς με τον Κονσεϊσάο στον πάγκο και το πρόσημο δεν είναι θετικό. Παρά το ότι άρχισε αισιόδοξα η προσπάθεια, με σερί νίκες επί του Εθνικού (2-0) και του Ερμή (4-1), δεν υπήρξε ανάλογη συνέχεια. Έκτοτε, η ομάδα της Αμμοχώστου έφερε ισοπαλίες με τη Δόξα (0-0) και τον Άρη (1-1), ενώ ηττήθηκε από την Καρμιώτισσα (0-2), τον Εθνικό (0-1) και τον Ερμή (0-3).

Ο απολογισμός είναι δύο νίκες, δύο ισοπαλίες και τρεις ήττες. Ε, μόνο καλός δεν μπορεί να θεωρηθεί απέναντι σε ομάδες του β’ γκρουπ. Κυρίως, αν ληφθεί υπόψη ότι η διοίκηση έθεσε στόχο την είσοδο στο α’ γκρουπ και που διά στόματος του προέδρου, Πάρη Ανδρέου, τονίζεται με κάθε ευκαιρία ότι η ομάδα πρέπει να κοιτάζει ψηλά και όχι απλώς την αποφυγή του υποβιβασμού. Επομένως, η έλευση του Πορτογάλου προπονητή δεν έφερε το προσδοκώμενο αποτέλεσμα για τους ερυθρόλευκους.