Ερυθρόλευκοι… Αγιοβασίληδες

ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΒΑΛΑΝΙΔΗ

Η αμυντική συμπεριφορά των παικτών της πλήγωσε κατ’ επανάληψη τη Νέα Σαλαμίνα, στις εφτά αγωνιστικές του πρωταθλήματος. Τα 12 τέρματα παθητικό είναι πολλά και της δίνουν την πέμπτη χειρότερη άμυνα, μετά την ΑΕΖ που έχει 16 και τους Ερμή, Εθνικό και Αναγέννηση που έχουν από 13.

Αναλύοντας ένα προς ένα τα γκολ που δέχτηκε η ομάδα της Αμμοχώστου, συμπεραίνεται ότι ο Στάικος Βεργέτης έχει πολλή δουλειά μπροστά του για να διορθώσει τα κακώς κείμενα.Σε ατομικό επίπεδο, πέντε φορές έκαναν «δώρα» οι ερυθρόλευκοι στους αντίπαλους επιθετικούς.

Στην πρεμιέρα με τον Απόλλωνα (0-3), ο Μπεμπέ «πούλησε» την μπάλα στο 6’ και ο Ντα Σίλβα έδωσε στον Γκιέ Γκιέ (0-1). Ένα λεπτό αργότερα μπερδεύτηκαν οι Γκράσι και Βεσελόφσκι, για να τιμωρηθούν από τον Πέδρο (0-2).

Απέναντι στον ΑΠΟΕΛ (0-4), ο Τσαμπούρης έστειλε άθελά του την μπάλα στο δοκάρι της ομάδας του, ο Σωτηρίου πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 0-2 στο 79’. Τέλος, απέναντι στην ΑΕΛ (0-3) έγιναν άλλα δύο λάθη. Ο Βεσελόφσκι δεν συγκράτησε την μπάλα στο 14’ και ο Αραουμπαρένα είπε «ευχαριστώ» (0-1). Στο 59’, ο Άντονιτς έπαιξε απρόσεκτα και έφραξε τον δρόμο στον Μέσκα. Πέναλτι και 3-0 από τον Αραουμπαρένα.

Όσο για τα ομαδικά λάθη, αποτυπώνονται κατ’ αρχάς στις εκτελέσεις στατικών φάσεων των αντιπάλων. Αφύλακτος ο Σωτηρίου του ΑΠΟΕΛ στο 0-1 (φάουλ), το ίδιο ο Σιέλης της ΑΕΛ στο 0-2 (κόρνερ), ενώ η άμυνα «κοιμήθηκε» στο 0-1 της ΑΕΚ με τον Ακοράν.

Άλλα τέσσερα γκολ σημειώθηκαν εν κινήσει. Οι Ντα Σίλβα (Απόλλων), Ντε Καμάργκο και Εφραίμ (ΑΠΟΕΛ) σκόραραν σε διάστημα που η Νέα Σαλαμίνα είχε καταρρεύσει ψυχολογικά. Τέλος, ο Πάγκαλος βγήκε στην πλάτη της άμυνας, δεχόμενος μακρινή μπαλιά και πέτυχε το μοναδικό γκολ της ΑΕΖ στο Παφιακό (5-1).