Μοιραίος και… σωτήρας ταυτόχρονα ο Λόπες!

ΑΠΟΛΛΩΝ - ΑΕΚ 2-2

Ο Απόλλων είναι άξιος της τύχης του. Στο ντέρμπι με την ΑΕΚ, προηγήθηκε με 2-0 και παρά τη μείωση του σκορ από τον Τρισκόφσκι στο 81’, είχε τη νίκη στο τσεπάκι του μέχρι της καθυστερήσεις και έχασε το τρίποντο από αυτογκόλ του δεξιού του μπακ Λόπες στο 90’ + 3.

Έτσι, από τη μία οι κυανόλευκοι έχασαν μία σπουδαία ευκαιρία στην προσπάθεια που κάνουν για τη διεκδίκηση της τρίτης θέσης, είδαν την διαφορά από την Ομόνοια που κέρδισε την Ανόρθωση με 3-0 να αυξάνεται στο +3, ενώ οι κιτρινοπράσινοι αν και γλύτωσαν την ήττα, η διαφορά από τον ΑΠΟΕΛ αυξήθηκε στο +4 μετά τη νίκη των γαλαζοκίτρινων επί της Νέας Σαλαμίνας με 4-1.

Στο μεγαλύτερο διάστημα του πρώτου ημιχρόνου, ο αγώνας ήταν ισοζυγισμένος και μέχρι τα τελευταία λεπτά, οι δύο ομάδες έχασαν ελάχιστες ευκαιρίες. Ο Απόλλωνας προσπαθούσε να απειλήσει με αντεπιθέσεις, ενώ η ΑΕΚ με αργό και υπομονετικό τρόπο προσπαθούσε να φθάσει στα καρέ του Βάλε.

Γενικώς, το ματς στο πρώτο μισό του αγώνα ήταν δυνατό και τα σκληρά μαρκαρίσματα εκατέρωθεν αρκετά, κυρίως στο χώρο του κέντρου. Οι κυανόλευκοι είχαν ελαφρώς την υπεροχή στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης και την εξαργύρωσαν στο 44’ με ένα ωραίο γκολ του Παπουλή ο οποίος άνοιξε το σκορ με φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής.

Το γκολ που σημείωσε ο Ελλαδίτης, το αφιέρωσε στον συμπαίχτη του Μακρίδη που ως γνωστό λόγω τραυματισμού χάνει το υπόλοιπο της σεζόν (πήρε μία φανέλα του συμπαίκτη του από τον πάγκο και την σήκωσε προς την κερκίδα).

Στο 40’ σε πτώση του Τομάς στην περιοχή σε μαρκάρισμα του Αγγελή ο οποίος πάτησε τον Καταλανό χαμηλά στο πόδι, η ΑΕΚ ζήτησε πέναλτι, όμως, ο Σκαπούλλης είχε αντίθεση άποψη και δεν υπέδειξε παράβαση. Σύμφωνα με τις ελάχιστες επαναληπτικές προβολές της Primetel, ο διαιτητής λανθασμένα δεν υπέδειξε την παράβαση.

Στην επανάληψη η ομάδα της Λεμεσού άρχισε δυναμικά και ευτύχισε να διευρύνει το προβάδισμά της με καρφωτή κεφαλιά του Γκιέ Γκιέ στο 53’, έπειτα από ωραία μπαλιά του Πέδρο.

Μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα, το παιχνίδι περιείχε στη μεγαλύτερή του διάρκεια δυνατά μαρκαρίσματα, εξ ου και οι συνολικά εννέα κίτρινες κάρτες που υπέδειξε ο Σκαπούλλης, ο οποίος ειρήσθω εν παρόδω αρνήθηκε και δεύτερο πέναλτι στην ΑΕΚ, όταν ο Φρέιρ έκανε φάουλ στον Μυτίδη στην επανορθωτική στο 73’.

Ο Απόλλωνας για ακόμη μία φορά δεν διαφύλαξε το ισχυρό του προβάδισμα, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να πετύχει δύο γκολ και να δραπετεύσει από το Τσίρειο τουλάχιστον με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Ο Τρισκόφσκι αρχικά μείωσε σε 1-2 με ωραία ατομική προσπάθεια και πλασέ εντός περιοχής μετά από σπουδαία κάθετη πάσα του Τομάς, ενώ το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε στο 90’ + 3 με αυτογκόλ του Λόπες, ο οποίος στην προσπάθειά του να διώξει με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βάλε.

Απόλλων (Πέδρο Εμανουέλ): Βάλε, Λόπες, Φρέιρ, Αγγελή, Ελίσιο, Πέδρο, Σατσέτι, Ντα Σίλβα (86′ Μοντέιρο), Παπουλής, Γκιέ Γκιέ (74′ Κονσεϊσάο), Μαγκλίτσα (23′ Κυριάκου).

ΑΕΚ (Τόμας Κρίστιανσεν): Τόνιο, Μιντίκκης (68′ Μιντίκκης), Καταλά, Νίνου (46′ Ρόσα), Χαραλάμπους, Τρισκόφσκι, Μπόλιεβιτς, Λαμπάν, Εγγλέζου (46′ Ορτίθ), Τομάς, Άλβες.

pegasus_LARGE_t_143761_106883002

Σκόρερ: 44′ Παπουλής, 53′ Γκιέ Γκιέ / 81′ Τρισκόφσκι, 90′ + 3 Λόπες (αυτ.).

Κίτρινες: Κυριάκου, Φρέιρ (2η), Αγγελή, Κονσεϊσάο, Σατσέτι / Μπόλιεβιτς (2η), Λαμπάν (2η), Μυτίδης, Τομάς (2η).

LIVE… LIVE!

1′ Έναρξη αγώνα.

4′ Μετά από κόρνερ του Μπόλιεβιτς, ο Νίνου έκανε την κεφαλιά από καλή θέση, αλλά η μπάλα κατέληξε μόλις έξω.

13′ Ο Μαγκλίτσα μετά από κάθετη μπαλιά του Πέδρο μπήκε στην περιοχή από πλάγια, αλλά το σουτ του Κροάτη αποκρούστηκε από τον Τόνιο.

15′ Ο Γκιέ Γκιέ έπιασε την κεφαλιά από καλή θέση, στην πορεία της μπάλας μπήκε ο Παπουλής, αλλά η προσπάθεια αυτή ήταν άστοχη.

19′ Ο Τρισκόφσκι από καλή θέση στην περιοχή και αμαρκάριστος, έκανε το σουτ αλλά ο Βάλε μάζεψε εύκολα.

23′ Ο Μαγκλίτσα τραυματίστηκε και αποχώρησε αναγκαστικά και στη θέση του πέρασε ο Κυριάκου.

24′ Ο Μπόλιεβιτς δέχθηκε κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Γκιέ Γκιέ, τις έκανε δύο στα πλέι οφ και θα χάσει το επόμενο παιχνίδι με την Ανόρθωση.

26′ Κίτρινη στον Κυριάκου για φάουλ στον Μπόλιεβιτς.

34′ Κίτρινη στον Φρέιρ για παρεμπόδιση στον Άλβες να εκτελεστεί ένα φάουλ.

27′ Ακίνδυνη κεφαλιά από τον Χαραλάμπους, ο Βάλε μάζεψε εύκολα.

saki4024_1

30′ Κίτρινη κάρτα στον Λαμπάν για αντιαθλητικό φάουλ στον Γκιέ Γκιέ. Ο Γάλλος συπλήρωσε δύο κίτρινες και χάνει κι αυτός το ντέρμπι με την Ανόρθωση.

35’ Κίτρινη στον Φρέιρ ο οποίος παρεμπόδισε τον Άλβες να εκτελέσει γρήγορα ένα φάουλ. Ο Βραζιλιάνος στόπερ χάνει το επόμενο παιχνίδι.

37′ Ο Μπόλιεβιτς με καθαρό οπτικό πεδίο έκανε το σουτ από καλή θέση, αλλά ο Βάλε απέκρουσε χωρίς δυσκολία.

39′ Ο Αγγελή δέχθηκε κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Άλβες.

41′ Ο Αγγελή με πρόθεση έκανε φάουλ στον Τομάς στην περιοχή (πάτημα χαμηλά στα πόδια), αλλά ο Σκαπούλης αρνήθηκε να υποδείξει το πέναλτι.

44′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ: Ο Παπουλής με φαλτσαριστό σουτ από το ύψος της περιοχής και μάλιστα με το αριστερό του πόδι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Τόνιο και άνοιξε το σκορ. Ο Ελλαδίτης εξτρέμ πανηγύρισε κρατώντας τη φανέλα του Μακρίδη, αφιερώνοντάς του το γκολ, αφού ως γνωστόν ο Κύπριος μέσος ταλαιπωρείται από σοβαρό τραυματισμό.

45′ + 1 Τέλος πρώτου μέρους.

46′ Έναρξη δευτέρου μέρους.

46′ Δύο αλλαγές για την ΑΕΚ με τους Ορτίθ και Ρόσα να παίρνουν τη θέση των Εγγλέζου και Νίνου αντίστοιχα.

53’ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΛΛΩΝΑ: Ο Γκιέ Γκιέ με καρφωτή κεφαλιά μετά από ωραία μπαλιά του Πέδρο, έκανε το 2-0 για τον Απόλλωνα.

68′ Ο Μυτίδης πέρασε στη θέση του Μιντίκκη.

71′ Σουτ από τον Άλβες, η μπάλα κατέληξε έξω.

73′ Ο Βάλε πραγματοποίησε εξαιρετική απόκρουση σε κεφαλιά του Τομάς μετά από μπαλιά του Χαραλάμπους. Στην ίδια φάση ο Φρέιρ έκανε φάουλ στον Μυτίδη στην περιοχή, αλλά ο Σκαπούλλης και πάλι δεν υπέδειξε πέναλτι.

74′ Ο Ντα Σίλβα με σουτ από πλάγια ανάγκασε τον Τόνιο σε δύσκολη απόκρουση.

75′ Κίτρινη στον Κονσεϊσάο για φάουλ στον Τομάς.

78′ Ο Κονσεϊσάο μετά από ατομική ενέργεια έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα έξω.

81′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ: Ο Τομάς με εξαιρετική κάθετη μπαλιά βρήκε τον Τρισκόφσκι, αυτός ξέφυγε από τον Αγγελή και με υποδειγματικό πλασέ μείωσε σε 1-2.

83′ Ο Σατσέτι δέχθηκε κίτρινη σε σκληρό μαρκάρισμά του στον Τρισκόφσκι.

86′ Ο Μοντέιρο πέρασε στη θέση του Ντα Σίλβα.

88′ Κίτρινη στον Μυτίδη για διαμαρτυρία.

90′ + 1 Ο Τομάς δέχθηκε κίτρινη για διαμαρτυρία.

90′ + 2 Ο Άλβες έχασε τεράστια ευκαιρία αφού με ψηλοκρεμμαστό σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι

90′ + 3 ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΕΚ: Οι Λαρνακείς ισοφάρισαν σε 2-2 με αυτογκόλ του Λόπες ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με κεφαλιά στην προσπάθειά του να απομακρύνει.

90′ + 5 Τέλος αγώνα.