Κυπριακό Πρωτάθλημα ΠοδοσφαίρουΑ' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΜία «αδιάφορη» νίκη γεμάτη κέρδη!

Μία «αδιάφορη» νίκη γεμάτη κέρδη! [videos & pics]

ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΣΑΖΕΪΔΗ

Σοβαρή, πειθαρχημένη, ορεξάτη και επιθετική Ομόνοια έφυγε νικηφόρα από το ΓΣΖ με νίκη 1-3 επί της ΑΕΚ.

Σε τρελά κέφια ο σκόρερ –ενός εκ των τριών τερμάτων- Χριστοφή, ο οποίος πρόσθεσε άλλα 90 λεπτά στα πόδια του και δείχνει πως επιστρέφει σιγά-σιγά δριμύτερος.

Οι πράσινοι ήταν καλύτεροι απέναντι στην ελλειπέσταστη ΑΕΚ και με τρία πολύ όμορφα (σε εκτέλεση) γκολ έφυγαν νικητές από ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι.

Το σκορ άνοιξε ο Ρουσιάς στο 17ο λεπτό με κοντινό πλασέ, μετά από ασίστ του Κιρμ, το 0-2 σημείωσε ο Τζίμης με κεφαλιά μετά από συστημένη σέντρα του Ράμος, ενώ το τρίτο γκολ για το «τριφύλλι» πέτυχε  μετά από ατομική προσπάθεια ο Ασίς.

Ενδιάμεσα η ΑΕΚ μείωσε σε 1-3 με πέναλτι του Άλβες, το οποίο κέρδισε (αυστηρά) ο Εγγλέζου από τον Όρσουλιτς.

Το παιχνίδι εκτός από τους τρεις βαθμούς ήταν… γεμάτο κέρδη για την Ομόνοια. Ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς έκανε τη διαχείριση που ήθελε στο ρόστερ, έδωσε χρόνο συμμετοχής σε ποδοσφαιριστές που ήθελε και κράτησε σε εγρήγορση τους υπόλοιπους.

Επίσης, η καλή εμφάνιση και η νίκη ανέβασε την ψυχολογία των πρασίνων ενόψει του τελικού κυπέλλου στις 18 του μήνα και φυσικά τους διατήρησε στη 3η θέση της βαθμολογίας.

Από την άλλη, η ΑΕΚ είπε «αντίο» στο ΓΣΖ με ήττα, αφού αποχαιρετά το γήπεδο της Λάρνακας, καθώς του χρόνου θα αγωνίζεται στη νέα έδρα της.

Live

1′ Έναρξη του αγώνα.

2′ Δυνατό σουτ του Χαφέζ ψηλά έξω.

5′ Τίποτα το πολύ σημαντικό μέχρι στιγμής, το ματς είναι αδιάφορο και φαίνεται.

6′ Εκρηκτική προσπάθεια του Χριστοφή από δεξιά, αφήνει πίσω τον Νίνου, γυρίζει στον Κιρμ, αλλά το πλασέ του είναι αδύναμο και ο Σαϊθάρ μπλοκάρει.

15′ Δυνατό σουτ του Ράμος, άστοχο.

17′ ΓΚΟΛ 0-1: Ο Χαφέζ βρίσκει τον Κιρμ από τα αριστερά, αυτός με τη μία γυρίζει στον Ρουσιά, ο οποίος με ωραίο πλασέ ανοίγει το σκορ για την Ομόνοια!

26′ Εντυπωσιακή επέμβαση του Σαϊθάρ σε πλασέ από πολύ κοντά του Ρουσιά.

29′ Σουτ του Μυτίδη, ο Μπρανέσκου διώχνει σε κόρνερ.

30′ Σέντρα-σουτ του Ράμος, ο Σαϊθάρ διώχνει με το γόνατο σε κόρνερ.

37′ 0-2: Ωραία κίνηση του Ράμος από δεξιά… αδειάζει τον Χαραλάμπους, σεντράρει και ο Χριστοφή με δυνατή κεφαλιά σημειώνει το δεύτερο γκολ της Ομόνοιας!

44′ Σέντρα σουτ του Χαφέζ, λίγο έξω.

45′ Κίτρινη στον Χατζηγιαννακού.

45′ Τέλος ημιχρόνου.

omonoia

46′ Αρχίζει το δεύτερο μέρος.

46′ Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.

58′ Πέναλτι για την ΑΕΚ!

58′ Ο Αναστασίου βλέπει ανατροπή του Όρσουλιτς στον Εγγλέζου, όμως η απόφαση του είναι αυστηρή, αφού δεν φαίνεται να υπάρχει παράβαση.

60′ ΓΚΟΛ 1-2: Ο Άλβες ευστοχεί και μειώνει για την ΑΕΚ!

omonoia-aek

63′ Πρώτη αλλαγή για την Ομόνοια, ο Ασίς στη θέση του Μπεμπέ.

68′ Σουτ του Κιρμ, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

70′ Σωτήρια έξοδος για την Ομόνοια από τον Μπρανέσκου, ο οποίος βγάινει έγκαιρα και διώχνει τον κίνδυνο για την εστία του.

71′ Δεύτερη αλλαγή για την Ομόνοια, ο Σέρινταν στη θέση του Ρουσιά.

75′ Πρώτη κίνηση και για την ΑΕΚ, ο Μούσιτς αντί του Ρόσα.

77′ Ο Κιρμ βρίσκει τον Φυλακτού, αυτός σουτάρει, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

78΄ Ο Σκέμπρι στη θέση του Κιρμ για την Ομόνοια και ο Μαρτσίνιακ στη θέση του Κυπριανού.

83′ ΓΚΟΛ 1-3: Ο Ασίς περνά όποιον βρίσκει μπροστά του, κάνει το πλασέ σταματά στον Σαϊθάρ, κοντράρει στον Μαρτσίνιακ φτάνει ξανά στον ίδιο και σουτ σε κενή εστία σκοράρει!

84′ Τελευταία αλλαγή για την ΑΕΚ, ο Κούρτης στη θέση του Χατζηγιαννακού.

90’+2 Κίτρινη στον Λαμπάν, είναι η 2η και θα απουσιάσει από το ματς με τη Νέα Σαλαμίνα.

90’+2 Τέλος του αγώνα.

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρίου): Σαϊθάρ, Χατζηγιαννακού, (84′ Κούρτης), Μοϊσόφ, Νίνου, Χαραλάμπους, Λαμπάν, Ρόσα (75 Μούσιτς), Κυπριανού (78′ Μαρτσίνιακ), Εγγλέζου, Μυτίδης, Άλβες.

Ομόνοια (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπρανέσκου, Ράμος, Φλορέσκου, Όρσουλιτς, Χαφέζ, Οικονομίδης, Φυλακτού, Μπεμπέ (63′ Ασίς), Κιρμ (78′ Σκέμπρι), Χριστοφή, Ρουσιάς (71΄Σέρινταν).

Σκόρερ: Άλβες 60′ / Ρουσιάς 17′, Χριστοφή 37′, Ασίς  83′

Κίτρινες: Χατζηγιαννακού, Λαμπάν (2η)