Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣΜε άνεση και στυλ η ΑΕΚ απέναντι στον Απόλλωνα (αποτελέσματα)

Με άνεση και στυλ η ΑΕΚ απέναντι στον Απόλλωνα (αποτελέσματα)

Μίλησε κανείς για ντέρμπι; Η Τεχνοοικία ΑΕΚ μετέτρεψε το εκτός έδρας ντέρμπι με τον Απόλλωνα σε υγιεινό περίπατο. Πέρασε από τη Λεμεσό με άνεση και στυλ αφού επικράτησε με 3-0 σετ. Απόλυτη κυρίαρχος ήταν η ομάδα της Λάρνακας στο πρώτο σετ, το οποίο κατέκτησε με 25-13. Το γεγονός αυτό, έδωσε φτερά στις πετοσφαιρίστριες της ΑΕΚ και με την ψυχολογία με το μέρος τους, κατάφεραν να πάρουν και το δεύτερο σετ σχετικά εύκολα, με 25-18. Με το ίδιο σκορ τελείωσε και το τρίτο σετ, με τον Απόλλωνα να μην μπορεί να αντιδράσει και την Τεχνοοικία ΑΕΚ να πανηγυρίσει μια σπουδαία επιτυχία.

Στα άλλα παιχνίδια, η Ανόρθωση πήρε τη νίκη με 3-1 σετ επί του ΘΟΪ στο Αυγόρου. Παρόλο που η «Κυρία» πήρε τα δικά της σετ με τεράστια άνεση, 25-14, 25-15 και 25-15, εντούτοις έχασε το τρίτο σετ με 26-24.

Ντέρμπι έγινε στην Πάφο, με τον Παφιακό να επικρατεί τελικά της Αναγέννησης Δερύνειας με 3-2 σετ. Η φιλοξενούμενη ομάδα, παρόλο που προηγήθηκε με 2-0 σετ (25-22, 25-23), έχασε τελικά το ματς. Ο Παφιακός με αντεπίθεση διαρκείας, αφού πρώτα ισοφάρισε σε 2-2 (25-10, 25-21) στο τάι μπρέικ έδειξε μεγαλύτερη υπομονή και με 20-18 έφθασε στη μεγάλη ανατροπή.