Δώρο… τρεις βαθμοί στο πιάτο! (video)

ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΣΑΖΕΪΔΗ

Νικήτρια, έστω και με δόση τύχης, έφυγε από τη Λευκωσία (πρώτη φορά φέτος) η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 2-1 της Ομόνοιας και σκαρφάλωσε προσωρινά στη δεύτερη θέση και στο -3 από τον πρώτο ΑΠΟΕΛ. Από την άλλη, οι πράσινοι έμειναν στο -1 από την τέταρτη θέση και την ΑΕΛ, που αν νικήσει αύριο θα ξεφύγει πολύ και η έξοδος στην Ευρώπη για το «τριφύλλι» θα γίνει πάρα πολύ δύσκολη υπόθεση.

Και, όμως, η Ομόνοια ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά έμελλε να την πάθει από έναν δικό της ποδοσφαιριστή. Στο 75ο λεπτό ο Κατελάρης και ο Παναγή δεν συνεννοήθηκαν σωστά, ο πρώτος γύρισε την μπάλα προς την εστία και έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ (1-2), η οποία μέχρι εκείνο το σημείο βρισκόταν σε παθητικό ρόλο.

CYTAVISION - Live Sports

Η ομάδα της Λάρνακας ήταν το αφεντικό στο πρώτο 20λεπτο, προηγήθηκε δίκαια με ένα πανεύκολο γκολ του Τρουγιόλς στο 10′, αλλά δεν μπόρεσε να διαχειριστεί σωστά το προβάδισμα της. Στο 27′ ο Κλέιτον ισοφάρισε με ωραίο σουτ από το ύψος της περιοχής και ήταν αυτή που έλεγχε το ματς, χωρίς να απειληθεί ιδιαίτερα. Όλα αυτά μέχρι το 43ο λεπτό όταν ο Τράττος υπέδειξε λανθασμένα πέναλτι σε πέσιμο του Φλοριάν στην περιοχή.

Η φάση ήταν δύσκολη, ο Σοϊλέδης βρήκε χορτάρι και όχι το πόδι του Γάλλου, ο οποίος έτσι και αλλιώς δεν μπόρεσε να νικήσει τον Παναγή από τα 11 βήματα. Έτσι, το 1-1 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, για να έρθει το αυτογκόλ του Κατελάρη στο 75ο λεπτό να κρίνει το τελικό αποτέλεσμα.

Ομόνοια (Γιέσπερ Φρέντμπερκ): Παναγή, Δημητρίου (84′ Μπρέεβελντ), Φλορέσκου, Κατελάρης, Σοϊλέδης (46′ Καρλίτος), Μαργκάσα, Τουρέ, Κλέιτον (79′ Αζίζ), Κύπρου, Χριστοφή, Ντάρμπισαϊρ.

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιάκεθ): Πάμπλο, Ορτίθ, Μουρίγιο, Μοϊσόφ, Τρουγιόλς, Λαμπάν (72′ Μπόλιεβιτς), Λαρένα, Τομάς, Ακοράν, Τετέ (68′ Χαραλαμπίδης), Φλοριάν (80′ Μυτίδης).

Σκόρερ: Κλέιτον 27′ / Τρουγιόλς 10′, Κατελάρης 75′ (αυτ.)

Κίτρινες: Σοϊλέδης (2η) / Ακοράν, Λαμπάν (2η)