Πράσινη υπεροχή – κόκκινο ο«Χ»ι! (pics)

ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΣΑΖΕΪΔΗ

Η καλύτερη φετινή εμφάνιση της Ομόνοιας, που είχε την υπεροχή στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και έχασε ένα… τσουβάλι ευκαιρίες δεν συνοδεύτηκε με τους τρεις βαθμούς. Οι πράσινοι ήταν ανώτεροι και κυρίως στο πρώτο ημίχρονο έχαναν τη μία ευκαιρία μετά την άλλη με αποτέλεσμα στο τέλος του 45λέπτου τα στατιστικά να γράφουν 0-9 τελικές προσπάθειες, 0-8 κόρνερ και 38%-62% υπέρ του «τριφυλλιού».

Η Νέα Σαλαμίνα εμφανίστηκε κατώτερη των περιστάσεων, εξου και οι δύο μαζεμένες αλλαγές του Στάικου Βεργέτη στην ανάπαυλα. Στα πρώτα στάδια του δευτέρου μέρους οι πράσινοι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν, όμως από το 60ο και για ένα 15λεπτο οι ερυθρόλευκοι ανέβηκαν και είχαν τις δικές τους φάσεις για γκολ.

CYTAVISION - Live Sports

Τελικά, μία πολύ ωραία μεταβίβαση του Χριστοφή στον Ντάρμπισαϊρ έφερε τον Άγγλο επιθετικό σε καλή θέση στην περιοχή και αυτός με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ για την Ομόνοια στο 71′. Και εκεί που το παιχνίδι ήρθε στα μέτρα της, μία απίστευτης ομορφιάς ΓΚΟΛΑΡΑ του Τσάμπουρη στο 78′ έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Ο Ελλαδίτης έπιασε έναν κεραυνό από τη μεσαία γραμμή και έστειλε την μπάλα… συστημένη να «καρφωθεί» στα δίκτυα του Παναγή, ο οποίος όσο και να προσπάθησε δεν μπόρεσε να αποτρέψει το μοιραίο. Το 1-1… έκοψε τη φόρα της Ομόνοιας, η οποία δεν μπόρεσε μέχρι το φινάλε να απειλήσει ξανά, ενώ η Νέα Σαλαμίνα «οπλίστηκε» με θέληση και πάθος για να πάρει στο φινάλε έναν ανέλπιστο βαθμό.

Νέα Σαλαμίνα (Στάικος Βεργέτης): Βεσελόφσκι, Φούσκο, Άντονιτς, Γκράσι, Τσαμπούρης, Σκοπελίτης, Τσούριουριτς, Μπεμπέ (46′ Κούσουλος), Πεδρίτο (75′ Κολοκούδιας), Παύλου (46′ Μαάτσι), Μακρίεφ.

Ομόνοια (Τζον Κάρβερ): Παναγή, Κωνσταντινίδης, Φλορέσκου, Βύντρα, Σοϊλέδης, Κατελάρης, Τουρέ (85′ Φυλακτού), Μαργκάσα, Κλέιτον, Ντάρμπισαϊρ, Σέρινταν (57′ Χριστοφή).

Σκόρερ: Ντάρμπισαϊρ 71′ / Τσαμπούρης 78′

Κίτρινες: Γκράσι