Καρμιώτισσα: Σπουδαία ανατροπή για την παραμονή (video)

Μέσα σε ένα οκτάλεπτο η Καρμιώτισσα κατάφερε να κάνει τη μεγάλη ανατροπή απέναντι στη Νέα Σαλαμίνα και να πάρει μια σπουδαίας σημασίας νίκη μέσα στο «Αμμόχωστος» με 3-1. Αν και οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν, εντούτοις η Καρμιώτισσα είχε τις απαντήσεις και λύγισε την ομάδα του Στάικου Βεργέτη. Το ματς σε γενικές γραμμές ήταν αρκετά καλό, με καλό ρυθμό και αρκετές φάσεις.

Στο πρώτο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, έχοντας καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας. Με τον Μπριτζίτο να είναι ο κορυφαίος των «ερυθρολεύκων» οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 25’.

Ο Μπριτζίτο κέρδισε το πέναλτι από τον Βοσκανιάν και ο Μακρίεφ από τα έντεκα βήματα έκανε το 1-0. Στα τελευταία 15 λεπτά του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν λίγο την απόδοση τους αλλά οι προσπάθειες του Πόλιανετς (32’ και 40’) δεν έφεραν κάτι ουσιαστικό.

CYTAVISION - Live Sports

Στην επανάληψη η Καρμιώτισσα μπήκε φουριόζα και αποφασισμένη να παλέψει το ματς. Δεν άργησε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, μιας και ο Μπάρμπαρο στο 52’ σκόραρε και έδωσε αυτοπεποίθηση στην ομάδα του.

Το γκολ αυτό έδωσε μεγάλη ώθηση στην ομάδα του Λιάσου Λουκά που συνέχισε να πιέζει και κατάφερε να κάνει την ανατροπή στο 60ό λεπτό όταν ο Δημητρίου, που πέρασε στο παιχνίδι στο πρώτο μέρος, κατάφερε να σκοράρει μετά από εκτέλεση κόρνερ. Οι «ερυθρόλευκοι» όσο περνούσε ο χρόνος προσπάθησαν να πιέσουν περισσότερο.

Ο Βεργέτης απέσυρε τον Εγγλέζου στο 66’ βάζοντας τον Μάατσι στη θέση του, όμως η κίνηση αυτή δεν άρεσε στον κόσμο, ο οποίος αποδοκίμασε έντονα τον Ελλαδίτη τεχνικό. Η Καρμιώτισσα έκλεισε τους χώρους, προσπάθησε να κρατήσει το προβάδισμα και τη νίκη μέχρι το τέλος επιδιώκοντας να «χτυπήσει» στις αντεπιθέσεις.

Όπως και έκανε με τον Πάσεκ στο 90’+2 «κλειδώνοντας» τη νίκη. Το τελευταίο σφύριγμα του Χριστοφή έφερε την Καρμιώτισσα στους 27 βαθμούς, συνεχίζοντας τη μεγάλη της προσπάθεια για παραμονή στα σαλόνια.

Νέα Σαλαμίνα (Στάικος Βεργέτης): Μιχαήλ, Άντονιτς, Τσίνα, Γκράσι, Τσαμπούρης, Σκοπελίτης (83’ Κωνσταντίνου), Μπεμπέ, Ντουντού (61’ Τσούρτσουριτς), Εγγλέζου (66’ Μαάτσι), Μπριζίντο, Μακρίεφ.

Καρμιώτισσα (Λιάσος Λουκά): Καϊρίνος, Βοσκανιάν, Ταραλίδης, Γουίλερ, Χριστοφή (33’ Δημητρίου), Μπάρμπαρο, Αντάμοβιτς, Λοκόμπε, Πόλιανετς (90’+3 Κύπρου), Πάσεκ, Όρντος (84’ Πάντος).

Σκόρερ: 25’ Μακρίεφ / 52’ Μπάρμπαρο, 60’ Δημητρίου, 90’+2 Πόλιανετς.

Κίτρινες: Εγγλέζου, Μπεμπέ / Όρντος, Δημητρίου, Καϊρίνος.

Στάδιο: «Αμμόχωστος»

Διαιτητής: Τιμόθεος Χριστοφή.

Α’ Βοηθός: Νίκος Εγγλέζου.

Β’ Βοηθός: Γιώργος Σάββα.