Δόξα: Δεν πεθαίνει έτσι απλά, θα παλέψει! (video)

ΤΗΣ ΑΓΑΘΗΣ ΚΛΩΝΑΡΗ

Μεγάλη νίκη στο «Αμμόχωστος» πέτυχε η Δόξα, επικρατώντας 3-1 επί της Νέας Σαλαμίνας, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Με όρεξη και αποφασισμένη μπήκε στον αγωνιστικό χώρο η Δόξα στο πρώτο ημίχρονο καταφέρνοντας να σκοράρει δύο φορές κόντρα στους ερυθρόλευκους. Μόλις στο 3ο λεπτό ο Μπραούλιο πλάσαρε από κοντά νικώντας τον Μιχαήλ, ενώ στο 25’ ο Ρεδόνδο έπιασε την κεφαλιά και διπλασίασε τα γκολ των φιλοξενούμενων. Οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες ευκαιρίες για να αντιδράσουν, με τον πολύ καλό Μακρίεφ, ωστόσο δεν κατάφεραν να μειώσουν και να ξαναμπούν στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Νέα Σαλαμίνα αν και κρατούσε μπάλα δεν κατάφερε να απειλήσει, ενώ οι ποδοσφαιριστές των φιλοξενουμένων σε αντεπίθεση στο 79ο λεπτό… σκώτοσαν το παιχνίδι και τις όποιες ελπίδες των ερυθρόλευκων. Ο Σάντσες έδωσε στον Μπραούλιο και ο Ισπανός μόνος με τον Μιχαήλ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ για απόψε. Το γκολ για του ερυθρόλευκους σημείωσε ο Γκράσι με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ στο 90ο λεπτό.

Πιο κάτω η ταυτότητα και το live του αγώνα

Νέα Σαλαμίνα (Στάικος Βεργέτης): Μιχαήλ, Τσαμπούρης, Κούσουλος (72′ Κολοκούδιας), Γκράσι, Τσίνα, Ντουντού, Τσούριουριτς, Μπεμπέ, Εγγλέζου (62′ Κωνσταντίνου), Μαάτσι (46′ Μπριζίτο), Μακρίεφ.

Δόξα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Νέγκρι, Πουτζιουρής, Σεράν Πόλο, Λεονάρντο, Ρεδόνδο, Γκουλόν (46′ Ρούντι), Σάντσες (87′ Γκόμες), Ενινφούλ, Μπραούλιο, Φοφανά, Κορομίνας.

Σκόρερ: 3′, 79′  Μπραούλιο, 25′ Ρεδόνδο

Κίτρινες: Γκράσι (6η), Εγγλέζου / Ενινφούλ (6η), Ρούντι