Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛLive: Νέα Σαλαμίνα - ΑΠΟΕΛ 1-3 (τελικό)

Live: Νέα Σαλαμίνα – ΑΠΟΕΛ 1-3 (τελικό)

Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε 3-1 τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος» χάρις σε γκολ των Μπλουμ, Μαρκίνιος και Κοσταντίνοφ, ενώ για τη γηπεδούχο μείωσε προσωρινά ο Φελίπε.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Λέουκο (87′ Κουμούρης), Άδωνη, Ντιακιτέ (87′ Μποτεάκ), Οφόρι, Κλίμοβιτς (62′ Τιάγκο), Φράγκος (46′ Μαργκάσα), Μάντζεκ, Μπάντζα, Φελίπε (72′ Μιγκελίτο), Ντορεγκαράι.

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Σούσιτς, Κρέσπο, Ντβάλι, Σατσιάς, Εντονγκαλά (64′), Κοσταντίνοφ, Σαρφό (90’+3 Νταουσβίλι), Μαρκίνιος (77′ Καρώ), Μπλουμ (90’+3 Ηλία), Μάγκλιτσα (64′ Ντάλσιο).

Σκόρερ: Φελίπε 46′ / Μπλουμ 36′, Μαρκίνιος 38′, Κοσταντίνοφ 90′

Κίτρινες: Λέουκο, Άδωνη, Φράγκος / Σατσιάς, Ντβάλι, Κρέσπο

Στάδιο: N. Papas Group Αμμόχωστος Επιστροφή.

Διαιτητής: Αντωνίου Μενέλαος.

Α’ Βοηθός: Τζιωρτζής Όμηρος.

Β’ Βοηθός: Σωκράτους Κυριάκος.

4ος: Κουμή Δημήτρης.

VAR: Κώστα Ροβέρτος.

AVAR: Ηροδότου Ξένια.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Θεοδότου Κώστας.

1′ Έναρξη παιχνιδιού.

1′ Σέντρα του Εντονγκαλά από δεξιά, κεφαλιά του Μάγκλιτσα, η μπάλα άουτ.

4′ Ο Φελπίε εκτέλεσε φάουλ, ο Μπέλετς βγήκε, πήρε όμως την κεφαλιά ο Ντιακιτέ, η μπάλα πήρε πορεία προς την εστία, ωστόσο ο Σλοβένος πρόλαβε να επιστρέψει και να μπλοκάρει.

7′ Κλέψιμο και αντεπίθεση του Σατσιά, φάουλ σε καλό σημείοα από τον Λέουκο.

8′ Ο Μαρκίνιος εκτέλεσε στο τείχος, σούταρε ξανά, κόντρα, νέο σουτ του Σαρφό και η μπάλα άουτ.

15′ O ΑΠΟΕΛ πατά καλύτερα στο πρώτο 15λεπτο, χωρίς ωστόσο να βρει τη μεγάλη φάση έως τώρα.

17′ Διαμαρτύρεται ο ΑΠΟΕΛ για πέναλτι στον Μάγκλιτσα, για σπρώξιμο στην περιοχή από τον Ντιακιτέ και ενώ ήταν φάτσα με τον Μελίσσσα. Παίζεται λέει Αντωνίου, συμφωνεί μαζί του ο VAR.

18′ Εκτός περιοχή σουτ του Φράγκου, η μπάλα στα χέρια του Μπέλετς.

20′ Σουτ από πολύ πλάγια θέση του Ντορεγκαράι, μπλόκαρε ο Μπέλετς.

20′ Ανεβασμένη η Νέα Σαλαμίνα το τελευταίο πεντάλεπτο.

22′ Ο Σούσιτς βρήκε έξυπνα τον Εντονγκαλά στην περιοχή, αυτός πήγε να σεντράρε και ο Ντιακιτέ έβαλε την κόντρα με όφελος ένα κόρνερ για τους φιλοξενούμενους.

25′ Ο Σαρφό έκλεψε την μπάλα, έκανε σόλο επίθεση περνώντας όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε στην περιοχή, σούταρε με το αριστερό και ο Μελίσσας εκτινάχθηκε διώχνοντας σε κόρνερ.

27′ Λάθος της άμυνας, ο Μπλούμ πρόλαβε και γύρισε με εντυπωσιακό τρόπο, ο Μάγκλιτσα ήταν έτοιμος να σκοράρει, αλλά ο Μελίσσας πρόλαβε και έδιωξε με το χέρι.

30′ Λάθος του Ντορεγκαράι, ο Μαρκίνιος πήρε την μπάλα, έφτασε στην περιοχή, σούταρε και μετά από κόντρα η ομάδα του κέρδισε κόρνερ.

34′ Διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ στον Κλίμοβιτς στο ύψος της περιοχής οι ερυθρόλευκοι, παίζεται λέει ο διαιτητής.

36′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Μαρκίνιος έδωσε στον Σατσιά, ο οποίος από αριστερά σέντραρε και ο Μπλουμ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τον ΑΠΟΕΛ.

38′ ΓΚΟΛ 0-2! Ο Κοσταντίνοφ έκλεψε, έδωσε στον Μπλου, ο οποίος πάσαρε στον Μαρκίνιος, ο οποίος προχώρησε, μπήκε στην περιοχή και σούταρε στα δίχτυα.

45′ Τέλος ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

46′ ΓΚΟΛ 1-2! Μετά από σέντρα ο Κλίμοβιτς κατέβασε με κεφαλιά και ο Φελίπε με σουτ από το ύψος της περιοχής μείωσε για τους ερυθρόλευκους.

55′ Ανεβασμένη και με αυτοπεποίθηση η Νέα Σαλαμίνα μετά τη μείωση του σκορ.

59′ Πρόβλημα με Κλίμοβιτς και προσωρινή διακοπή.

62′ Στη θέση του Κλίμοβιτς ο Τιάγκο.

71′ Ο Μπλόυμ προσπάθησε να… κρεμάσει από τη μέση του γηπέδου τον Μελίσσα, πρόλαβε όμως ο τελευταίος και μπλόκαρε την μπάλα.

83′ Σέντρα του Τιάγκο, ο Ντορεγκαράι δεν πρόλαβε και η μπάλα έφυγε άουτ.

86′ Εκτέλεση κόρνερ του Μαργκάσα, κεφαλιά ο Άδωνη, σπουδαία απόκρουση του Μπέλετς.

90′ ΓΚΟΛ1-3! Ο Σαρφό εκτέλεσε κόρνερ, ο Κοσταντίνοφ έπιασε την κεφαλιά και νίκησε τον Μελίσσα.

90’+5 Τέλος παιχνιδιού.