Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣLive: Νέα Σαλαμίνα - ΑΕΚ 0-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Live: Νέα Σαλαμίνα – ΑΕΚ 0-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Η ΑΕΚ νίκη 2-0 τη Νέα Σαλαμίνα στο «Αμμόχωστος», πέτυχε την όγδοη συνεχόμενη νίκη της και ανέβηκε στην κορυφή της βαθμολογίας, προσπερνώντας τον ΑΠΟΕΛ που αγωνίζεται όμως αύριο στην έδρα του Άρη.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΡΕΠΟΡΤΑΖ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Νέα Σαλαμίνα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Μελίσσας, Σεργίου, Άδωνη, Ντιακιτε, Φιάκας (77′ Νικολάου), Τσίκο (66′ Κλίμοβιτς), Καρλίτος, Μαργκάσα (46′ Κατσικάς), Φελίπε (65΄Φράγκος), Μιγκελίτο, Ντορεγκαράι (46′ Τολεμές).

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Κάσας, Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Γκαρσία, Φαράζ (87′ Γκιούρτσο), Λέντες (88′ Σανχούρχο), Πονς, Άλτμαν (81′ Μάμας), Τρισκόφσκι (81′ Ροσάλες), Λόπες.

Σκόρερ: – / Ρόμο 34′, Άλτμαν 39′

Κίτρινες: Ντορεγκαράι (3η), Τολεμές / Γκαρσία, Λέντες, Κάσας, Ρόμο

Στάδιο: N. PAPAS GROUP/ΑΜΜΟΧΩΣΤΟΣ-ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ.

Διαιτητής: Αργυρού Μ. Ανδρέας.

Α’ Βοηθός: Γεωργίου Χαράλαμπος.

Β’ Βοηθός: Σωκράτους Κυριάκος.

4ος: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης.

VAR: Θεουλή Χρυσοβαλάντης.

AVAR: Σωτηρίου Μιχάλης.

Παρατηρητής Διαιτησίας: Καραϊσκάκης Μιχάλης.

1′ Έναρξη παιχνιδιού.

5′  Δοκάρι με διαγώνιο σουτ του Φαράζ. Ο Γάλλος πήρε την μπάλα, πέρασε τον Μαργκάσα, μπήκε στην περιοχή και σούταρε, αλλά ήταν άτυχος.

10′ Νέο σουτ του Φαράζ, η μπάλα άουτ.

14′ Σέντρα του Άλτμαν, ο Μαργκάσα με πισινή κεφαλιά έδιωξε σε κόρνερ.

15′ Ο Ντορεγκαράι με κεφαλιά διώχνει σε νέο κόρνερ.

16′ Αναξιοποίητο και το δεύτερο κόρνερ, σφυρίζει επιθετικό φάουλ ο Αργυρού.

16′ Η ΑΕΚ έχει τον έλεγχο στο παιχνίδι, κρατά την μπάλα και δημιουργεί προϋποθέσεις, ενώ είχε και το δοκάρι στο 5′ με τον Φαράζ.

19′ Ο Ντιακιτέ έδιωξε με κεφαλιά, ο Λέντες μπήκε στην πορεία, κατέβασε την μπάλα και σούταρε εντός περιοχής, αλλά την έστειλε πολύ πάνω από την εστία.

21′ Αντεπίθεση με τον Τσίκο, ο Κάσας πρόλαβε και με τάκλιν έδιωξε σε κόρνερ.

27′ Αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ. Φεύγει τραυματίας ο Λόπες, στη θέση του ο Ρόμο.

34′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Ρόμο με κεφαλιά ανοίγει το σκορ, αξιοποιώντας καταλλήλως τη σέντρα του Γκαρσία από αριστερά.

37′ Ζητά πέναλτι η Νέα Σαλαμίνα για πτώση του Φελίπε στην περιοχή. Έντονες διαμαρτυρίες, κίτρινη κάρτα στον Πουρσαϊτίδη. Υπάρχει κράτημα του Άλτμαν στον ποδοσφαιριστή των ερυθρολεύκων. Αναμένεται ο έλεγχος από το VAR.

38′ Η φάση έχει εξεταστεί και πάρθηκε η απόφαση να μην καταλογιστεί πέναλτι.

39′ ΓΚΟΛ 0-2! Ο Άλτμαν πήρε πάσα από τον Φαράζ και με σουτ από το ύψος του πέναλτι πέτυχε δεύτερο γκολ για την ΑΕΚ, με τον Μελίσσα να πραγματοποιεί ασταθή απόκρουση και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

41′ Όχι του Μελίσσα σε εντός περιοχής σουτ του Φαράζ.

44′ Εκτέλεση φάουλ του Φελίπε, κεφαλιά του Ντορεγκαράι, η μπάλα άουτ χωρίς να ανησυχήσει ο Πίριτς.

45′ Απόκρουση του Μελίσσα σε σουτ του Τρισκόφσκι.

45′ Δύο λεπτά καθυστέρηση.

45’+3 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

46′ Έναρξη δεύτερου ημιχρόνου.

50′ Άστοχη κεφαλιά του Τρισκόφσκι.

63′ Αντεπίθεση  με τον Τσίκο να σουτάρει από κοντά, τον Πίριτς να αποκρούσει και την μπάλα να χτυπά στον ακραίο επιθετικό της Νέας Σαλαμίνας και να φεύγει άουτ.

64′ Σουτ του Άλτμαν, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε στα χέρια του Μελίσσα.

72′ Η πιο ξεκάθαρη φάση για την ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Τρισκόφσκι έβγαλε σε πλεονεκτική θέση τον Άλτμαν, ο οποίος με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ.

73′ Απίστευτη ευκαιρία με τον Ρόμο. Ο Φαράζ έδωσε γκολ στο πιάτο στον επιθετικό από τη Βενεζουέλα, ο οποίος έστειλε με πλασέ την μπάλα πολύ πάνω από την εστία.

90′ Τρία λεπτά καθυστέρηση.

90’+3 Τέλος ημιχρόνου.