Εξασφάλισε την 6η θέση η Ανόρθωση! (pics/video)

ΤΗΣ ΑΓΑΘΗΣ ΚΛΩΝΑΡΗ

Η Ανόρθωση επικράτησε 4-1 επί της Καρμιώτισσας στο ΓΣΖ στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και πλέον… κοιμάται ήσυχη στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Από νωρίς στο πρώτο ημίχρονο (3’) ο Άλβες άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους όταν Βραζιλιάνος έπιασε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα. Επτά λεπτά αργότερα ο Καρλίτος μπήκε στην περιοχή με απειλητικές διαθέσεις, κέρδισε το πέναλτι και ο Ράγιος ανέλαβε την εκτέλεση γράφοντας το 2-0 για τους κυανόλευκους. Η Καρμιώτισσα είχε κάποιες ευκαιρίες να αντιδράσει και να μπει ξανά στο παιχνίδι, ωστόσο ο Καρλίτος χάλασε τα σχέδια των γηπεδούχων. Στο 44ο λεπτό ο Βοσκανιάν ανέτρεψε τον ποδοσφαιριστής της «Κυρίας» και ο Αναστασίου έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Ράγιος έκανε ξανά το καθήκον του και λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου 45λεπτου η Ανόρθωση προηγείτο 3-0.

CYTAVISION - Live Sports

Πολύ καλύτερη η εικόνα της Καρμιώτισσας στο δεύτερο ημίχρονο, αφού οι ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων κρατούσαν μπάλα και δημιούργησαν ευκαιρίες για γκολ. Στο 65ο λεπτό ο Αντάμοβιτς κατάφερε να μειώσει σε 3-1 για την ομάδα του. Λίγα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα (88’), οι γηπεδούχοι είχαν απίστευτη ευκαιρία με τον Μπάρμπαρο ο οποίος έκανε το σουτ από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα χτύπησε και στα δύο δοκάρια (!) ενώ στο τέλος μάζεψε ο Κόπριβετς. Παρά τις φιλότιμες προσπάθειες των κοκκινόμαυρων δεν κατάφεραν να πετύχουν κι άλλο γκολ, ενώ η Ανόρθωση πέτυχε στο 90+4’ τέταρτο γκολ με τον Ολιβέιρα και έτσι εξασφάλισε την 6η θέση στον βαθμολογικό πίνακα.

Πιο κάτω η ταυτότητα και το live του αγώνα…

Καρμώτισσα (Λιάσος Λουκά): Καϊρίνος, Σάλιακας (90′ Πάντος), Λοκόμπε, Βοσκανιάν, Γουίλερ, Αντάμοβιτς, Αρότσα, Μπάρμπαρο, Μανογιάν (67′ Πασέκ), Πόλιανετς (73′ Βαττής), Όρντος.

Ανόρθωση (Ρόνι Λέβι): Κόπριβετς, Γκάμπριελ, Αγιλάρ, Ερέρο, Σάντος (85′ Γιαννούλης), Σιβού, Μίτροβιτς, Ράγιος, Ολιβέιρα, Καρλίτος (56′ Καμπρέρα), Άλβες (74′ Οικονομίδης).

Σκόρερ: 65′ Αντάμοβιτς / 3′ Άλβες, 9′, 45′ Ράγιος, 90+4′ Ολιβέιρα

Κίτρινες: Μανογιάν, Αρότσα, Σάλιακας, Βαττής / Σάντος