Ιστορική πρόκριση για τη Δόξα! (video)

Η Δόξα προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου, η οποία επικράτησε 2-1 επί του Ολυμπιακού στο Μακάρειο στάδιο.

Η ομάδα της Κατωκοπιάς προηγήθηκε στο 14ο λεπτό με γυριστό σουτ του Κορομίνας, ενώ οι μαυροπράσινοι έφεραν το ματς στα ίσα στο 28ο λεπτό με πλασέ του Χριστοδούλου. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να δημιουργήσουν κλασσική ευκαιρία και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο 106’ ο Μπραούλιο χάρισε την πρόκριση στην Δόξα με ένα εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής, ενώ οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν. Στα αξιοσημείωτα, η πρόκριση στους «4» του κυπέλλου, είναι η πρώτη φορά στην ιστορία της Δόξας. Υπενθυμίζουμε ότι στην επόμενη φάση βρίσκεται ο Απόλλων και η Ανόρθωση. Απομένουν οι δύο αναμετρήσεις του ΑΠΟΕΛ κόντρα στην ΑΕΛ.

Πιο κάτω η ταυτότητα και το live του αγώνα…

Δόξα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Χατζηφραγκίσκου, Παουλίνιο, Σεράν Πόλο, Ρεδόνδο, Ανδρέου (52′ Μπραούλιο), Ρούντι, Γκουλόν, Ενινφούλ, Εντμάρ (65′ Σάντσες), Κάστρο (79′ Φοφανά), Κορομίνας.

Ολυμπιακός (Χρύσης Μιχαήλ): Παναγιώτου,Τσιακλής, Σωτηρίου, Πουγιούκκας, Σεραφείμ, Κάστρο (72′ Μιγκουελίτο), Αυλωνίτης, Ασσιώτης (99′ Χριστοφίδης), Γερολέμου, Χριστοδούλου (59′ Μπεχλιβάνης), Τόρρες.

Σκόρερ: Κορομίνας 14′, Μπραούλιο 106′ / Χριστοδούλου 28′

Κίτρινες: Χριστοφίδης, Σεραφείμ