ΑΠΟΕΛ: Έβαλε τις βάσεις για να πάει τελικό (pics/video)

ΤΗΣ ΑΓΑΘΗΣ ΚΛΩΝΑΡΗ

Χωρίς να φτάσει στο μάξιμουμ των δυνατοτήτων του, ο ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη στον πρώτο αγώνα κόντρα στη Δόξα, στο πλαίσιο της ημιτελικής φάσης του κυπέλου. Με γκολ των Μπαράλ και Αστίθ, οι γαλαζοκίτρινοι έβαλαν τις βάσεις που ήθελαν ώστε να εξασφαλίσουν την ερχόμενη Τετάρτη (3/5, 18:00, ΓΣΠ) το εισιτήριο για τον τελικό. Ωστόσο, η Δόξα κρατά την πολύ καλή της εμφάνιση.

Μέτριο το πρώτο ημίχρονο με την Δόξα να είδε στα μάτια τον ΑΠΟΕΛ, γεγονός που επαληθεύεται από το γεγονός ότι η κατοχή ήταν 50%-50%. Χωρίς κλασσικές ευκαιρίες το πρώτο 45λεπτο, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν τον δρόμο προς τα δίκτυα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Μιλάνοφ έκλεψε από τον Φοφανά, μπήκε στην περιοχή, έδωσε στον Μπαράλ με τον τελευταίο να κάνει το σουτ ανοίγοντας το σκορ για την ομάδα του. Ωστόσο, από την επαναληπτική προβολή, φάνηκε ότι ο Μιλάνοφ έκανε φάουλ στον παίχτη της Δόξας.

CYTAVISION - Live Sports

Το ίδιο θέαμα παρακολουθήσαμε και στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο ο ΑΠΟΕΛ κατάφερε να κάνει το 0-2 στο 62ο λεπτό όταν ο Αστίθ πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, βάζοντας γερές βάσεις ενόψει του επαναληπτικού. Η Δόξα προσπάθησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο δεν κατάφερε να σκοράρει.

Δόξα (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Νέγκρι, Παουλίνιο, Λεονάρντο, Σεράν, Ρεδόνδο, Ρούντι (71′ Γκόμες), Ενινφούλ (77′ Γκουλόν), Πουτζιουρής, Κένιντι, Φοφανά, Κάστρο (64′ Κορομίνας).

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Κρίστιανσεν): Πάρντο (46′ Βάτερμαν), Αλεξάνδρου, Γιαμπερέ, Ιωάννου (30′ Αστίθ), Μιλάνοφ, Εμπεσίλιο (73′ Βινίσιους), Κάνιας, Μοράις, Μπαράλ, Αλωνεύτης, Ντε Καμάργκο.

Σκόρερ: 45+1′ Μπαράλ, 62′ Αστίθ