Απόλλων – Ομόνοια: Οριστική διακοπή, στα ημιτελικά οι κυανόλευκοι!

ΤΗΣ ΑΓΑΘΗΣ ΚΛΩΝΑΡΗ

Ντέρμπι με τα όλα του στο Τσίρειο στάδιο μεταξύ του Απόλλωνα και της Ομόνοιας στο πλαίσιο του επαναληπτικού για τα προημιτελικά του κυπέλλου. Σε ένα παιχνίδι που διακόπηκε στο 82ο λεπτό με τους γηπεδούχους να προηγούνται 3-1 επί των πρασίνων και να πανηγυρίζουν την πρόκριση τους στους «4».

Ένα 45λεπτο (το πρώτο) που είχε τα πάντα στο στάδιο της Λεμεσού! Τρία γκολ, διακοπή λόγω ρήψης φωτοβολίδων από την ανατολική κερκίδα, αποβολή για ποδοσφαιριστή του Απόλλωνα, πέναλτι για τους φιλοξενούμενους.

CYTAVISION - Live Sports

Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή όταν ο Μάγκλιτσα άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό με πλασέ κερδίζοντας τον Κρέσιτς, και από εκείνο το σημείο οι κυανόλευκοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα. Στο 26’ ο Βύντρα έκανε τραγικό λάθος αφού έχασε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, ο Ντα Σίλβα πήρε την μπάλα και διπλασίασε τα γκολ της ομάδας του.

Οι φίλοι της Ομόνοιας αγανακτισμένοι πλέον με την εικόνα της ομάδας τους διέκοψαν με ρίψη φωτοβολίδων το παιχνίδι για περίπου έξι λεπτά. Στο 45ο λεπτό ο Κλέιτον κερδίζει το πέναλτι όταν προσπάθησε να κατεβάσει την μπάλα στην περιοχή, έχασε το κοντρόλ και ο Ρομπέρζ τον έσπρωξε από πίσω. Ο Τράττος έδειξε την άσπρη βούλα και απέβαλε τον Γάλλο αφήνοντας του κυανόλευκους με δέκα ποδοσφαιριστές. Ο Σέρινταν στο 45+3’ μείωσε για τους πράσινους στην τελευταία φάση του πρώτου μέρους.

Αρκετά γεμάτο και το δεύτερο ημίχρονο με μια κλασσική ευκαιρία από τον Ντάρμπισαϊρ, αποβολή του Φιλιώτη και γκολ για τους γηπεδούχους. Αρχικά ο Άγγλος επιθετικός σε τετ-ατετ με τον Βάλε πλάσαρε και έστειλε την μπάλα στην εξωτερική των δικτύων στο 55ο λεπτό.

Έντεκα λεπτά αργότερα και ενώ οι πράσινοι είχαν – ανούσια – κατοχή, ο Φιλιώτης αποβλήθηκε σε φάουλ στον Ντα Σίλβα σε μια φάση που διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι φιλοξενούμενοι. Ο Πέδρο στο 68ο λεπτό έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε τον Κρέσιτς και έσβησε τα όποια όνειρα των πρασίνων.

Κάπου εκεί (73’) ρίχθηκαν ξανά φωτοβολίδες από την ανατολική κερκίδα και ο Τράττος διέκοψε το ματς για 8 λεπτά. Επανήλθε στον αγωνιστικό χώρο αλλά δύο λεπτά αργότερα (82’) διέκοψε οριστικά το παιχνίδι αφού η κατάσταση είχε ξεφύγει…

Πιο κάτω η ταυτότητα και το live του αγώνα

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Βάλε, Σέρτζιο, Ρομπέρζ, Βινίσιους, Γκόμες (42′ Βασιλείου), Κυριάκου, Ντα Σίλβα, Πέδρο, Σαρδινέρο (46′ Πελαγίας), Μάγκλιτσα, Σατσέτι.

Ομόνοια (Τζον Κάρβερ): Κρέσιτς, Φιλιώτης, Καρλίτος (63′ Τουρέ), Βύντρα, Σοϊλέδης, Μπρέβελντ, Μαργκάσα, Κλέιτον, Χριστοφή, Σέρινταν (63′ Αζίζ), Ντάρμπισαϊρ.

Σκόρερ: 7′ Μάγκλιτσα, 26′ Ντα Σίλβα, 69′ Πέδρο / 45+3′ Σέρινταν

Κίτρινες: Σέρτζιο / Ντάρμπισαϊρ

Αποβολές: 45+2′ Ρομπέρζ / 66′ Φιλιώτης

Στάδιο: Τσίρειο

Διαιτητής: Λεόντιος Τράττου

Α’ Βοηθός: Σωτήρης Βίκτωρος