Άνετο πέρασμα πάνω από το… πτώμα της Ομόνοιας (pics+videos)

ΤΗΣ ΑΓΑΘΗΣ ΚΛΩΝΑΡΗ

Βαριά ήττα δέχθηκε η Ομόνοια από τον Απόλλων στο Τσίρειο στάδιο, με τους κυανόλευκους να πετυχαίνουν τρία γκολ απέναντι στους πράσινους (3-0). Οι φιλοξενούμενοι πλέον αναμένουν ξανά το αποτέλεσμα της ΑΕΛ, η οποία θα αναμετρηθεί αύριο στη Λεμεσό με την Ανόρθωση αφού οι γαλαζοκίτρινοι είναι στο +2 από τους πρωτευουσιάνους. Από την άλλη, ο Απόλλων μπορεί να έχασε τον τίτλο, ωστόσο με μια μεστή εμφάνιση, επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα.

Καλύτερη η Ομόνοια στα πρώτα στάδια του αγώνα με τους πράσινους να κρατούν μπάλα αλλά να μην μπορούν να απειλήσουν την εστία του Βάλε. Ωστόσο η καλύτερες ευκαιρίες του πρώτου 45λεπτου άνηκαν στους γηπεδούχους. Αρχικά (7’) το πλασέ του Πίεχ πέρασε μόλις έξω από την εστία του Παναγή, ενώ ο Μάγκλιτσα σημάδεψε το δοκάρι στο 34ο λεπτό. Το γκολ για τους κυανόλευκους πέτυχε ο Κροάτης στο 41’ σε μια φάση όπου η άμυνα των φιλοξενουμένων δεν αντέδρασε σωστά και η τύχη ευνόησε τους γηπεδούχους. Ο Πίεχ μπήκε στη περιοχή, έκανε τη σέντρα, η μπάλα κόντραρε στον Κατελάρη, ενώ ο Παναγή απέκρουσε με υπερένταση και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στην επαναφορά ο Μάγκλιτσα από κοντά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.

Δεν κατάφερε να σκοράρει η Ομόνοια στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά κατάφερε να δημιουργήσει τρεις μεγάλες ευκαιρίες. Ο Ντάρμπισαϊρ δεν κατάφερε να στο 62’ και 64’ να ευστοχίσει, ενώ στο σουτ του Αζίζ στο 70’ κατέληξε έξω. Ο Καρλίτος δύο λεπτά αργότερα είχε απλωμένο το χέρι του στην περιοχή και σωστά ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Ντα Σίλβα ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του. Οι γηπεδούχοι μέχρι το τέλος του αγώνα είχαν αξιοσημείωτες ευκαιρίες για να σημειώσουν κι’ άλλα γκολ, ενώ οι πράσινοι μετά το δεύτερο γκολ των κυανόλευκων δεν είχαν το καθαρό μυαλό να μειώσουν. Στο 89ο λεπτό ο Βινίσιους μετά το εκτέλεση κόρνερ, έπιασε την κεφαλιά διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Απόλλων (Σωφρόνης Αυγουστή): Βάλε, Ρομπέρζ, Βινίσιους, Γκόμες (20′ Βασιλείου/46′ Πελαγίας), Σέρτζιο, Πέδρο (75′ Σεμέδο), Σατσέτι, Ντα Σίλβα, Πίεχ, Σαρδινέρο, Μαγκλίτσα.

Ομόνοια (Γιέσπερ Φρέντμπερκ): Παναγή, Καρλίτος, Βύντρα, Κατελάρης, Κωνσταντινίδης (77′ Φιλιώτης), Μαργκάσα, Τουρέ, Μπρέβελτ, Κλέιτον (83′ Κατσαντώνης), Αζίζ (71′ Ρουσιάς), Ντάρμπισαϊρ.

Σκόρερ: 41′ Μάγκλιτσα, 72΄Ντα Σίλβα (πεν.), 89′ Βινίσιους

Κίτρινες: Σατσέτι, Πίεχ (4η) / Κατελάρη (2η), Μάγκλιτσα