Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΠΟΕΛLIVE: ΑΠΟΕΛ – Νέα Σαλαμίνα 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

LIVE: ΑΠΟΕΛ – Νέα Σαλαμίνα 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Το πρώτο γκολ του Λούκας Βιγιαφάνιες στη σεζόν ήταν αρκετό για να χαρίσει στον ΑΠΟΕΛ τη νίκη με 1-0 επί της Νέας Σαλαμίνας στο ΓΣΠ, για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο Αργεντινός οδήγησε την ομάδα του στην τέταρτη διαδοχική της νίκη, στέλνοντας την στην κορυφή, εκεί όπου με 17 βαθμούς συγκατοικεί με τον Άρη (με ματς λιγότερο ο Απόλλων).

ΑΠΟΕΛ (Ρικάρντο Σα Πίντο): Μπέλετς, Σούσιτς (46′ Τσεπάκ), Πέτροβιτς, Κρέσπο, Ζέφτε, Κοσταντίνοφ, Σαρφό (72′ Εφραίμ), Ντάλσιο, Βιγιαφάνιες, Εντονγκαλά (61′ Φετφατζίδης), Γαβριήλ (72′ Κβιλιτάια).

Νέα Σαλαμίνα (Χριστόδουλος Χριστοδούλου): Μελίσσας, Σεργίου, Βίκτωρος, Ντιακιτέ, Λεούκο, Μιγκελίτο, Καρλίτος, Κατσιάρης (46′ Ναρσίνγκ), Φερνάντες (61′ Κουσμάνοβιτς), Κονέ, Ντορεγκαράι (61′ Ντουρμισάι).

Σκόρερ: Βιγιαφάνιες 41′ / –

Κίτρινες: Πέτροβιτς (3η), Κοσταντίνοφ (3η) / Σεργίου, Νάρσινγκ

Στάδιο: ΓΣΠ

Διαιτητής: Αντωνίου Μάριος.

Α’ Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος.

Β’ Βοηθός Διαιτητής: Τουμάζου Ανδρέας.

4ος Διαιτητής: Χατζηβασιλείου Θωμάς.

VAR: Ιβάνο Πετζούτο.

AVAR: Ξένια Ηροδότου.

Παρατηρητής: Τσαγγάρης Μάριος.

ΕΝΑΡΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

3′ Πρώτη καλή ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Ζέφτε πάτησε περιοχή, έστρωσε στον Βιγιαφάνιες που σούταρε. Έβγαλε σε κόρνερ ο Μελίσσας.

14′ Κεφαλιά του Ντιακιτέ μετά από εκτέλεση φάουλ, μπλόκαρε ο Μπέλετς.

16′ Ωραία ενέργεια του Γαβριήλ, η μπάλα στα χέρια του Μελίσσα.

25′ Διαγώνιο σουτ του Ζέφτε, ο Μελίσσας έδιωξε, ο Ντογκαλά προσπάθησε να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα σε κενή εστία, όμως δεν τα κατάφερε και την έστειλε άουτ.

28′ Δοκάρι για τον ΑΠΟΕΛ. Μετά από όμορφη συνεργασία και γύρισμα του Εντονγκαλά, ο Σαρφό με κοντινή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

37′ Μακρινό σουτ του Ντάλσιο, ο Μελίσσας διώχνει.

41′ ΓΚΟΛ 1-0 Ανοίγει το σκορ ο ΑΠΟΕΛ με τον Βιγιαφάνιες. Ο Γαβριήλ είδε την κίνηση του Αργεντινού, του πάσαρε την μπάλα και αυτός σημείωσε το πρώτο του γκολ στην φετινή σεζόν.

– Τέσσερα λεπτά ο χρόνος των καθυστερήσεων.

45’+2 Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Βιγιαφάνιες από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει ξανά. Κέρδος ένα κόρνερ.

ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

51′ Κίτρινη κάρτα στον Πέτροβιτς. Είναι η τρίτη του στο πρωτάθλημα.

66′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ. Ο Κοσταντίνοφ βρέθηκε σε θέση βολής, ο Μελίσσας ήταν σε ετοιμότητα.