ΑΠΟΕΛ: Πρόσω ολοταχώς για νταμπλ! (pics & video)

ΤΟΥ ΓΙΩΡΓΟΥ ΘΩΜΑ

Με μία εμφατική νίκη 5-0 απέναντι στην Δόξα στο ΓΣΠ, ο ΑΠΟΕΛ πέρασε στον τελικό του Κυπέλλου Κύπρου και σε συνδυασμό με το προβάδισμα που έχει στο πρωτάθλημα βάζει πλώρη… για το νταμπλ. Τα πέντε γκολ του ΑΠΟΕΛ σημείωσαν πέντε διαφορετικοί ποδοσφαιριστές (13′ Αλωνεύτης, 22′ Αρτυματάς, 42′ Μπερτόλιο, 71′ Ντε Καμάργκο, 80′ Βινίσιους), ενώ ο προπονητής της ομάδας είχε την ευκαιρία να πραγματοποιήσει αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα της ομάδας.

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο απόλυτος κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο αφού σκόραρε τρία γκολ, ενώ είχε ευκαιρίες για να επεκτείνει το δείκτη του σκορ. Το πρώτο γκολ των γαλαζοκιτρίνων σκόραρε ο Αλωνεύτης στο 13’ με σουτ στη κίνηση μετά από κεφαλιά ασίστ του Ντε Καμάργκο, ενώ το σκορ διπλασίασε ο Αρτυματάς, μετά από μακρινή μπαλιά του Μερκή στο 22’.

Στο 31’ μετά από ωραία συνεργασία των ποδοσφαιριστών του ΑΠΟΕΛ ο Αλεξάνδρου βρήκε το οριζόντιο δοκάρι, με το τρίτο γκολ να έρχεται όμως στο 42’ με σουτ του Μπερτόλιο, με την δεύτερη ασίστ του Ντε Καμάργκο στον αγώνα.

Στην επανάληψη ο Ντε Καμάργκο βρήκε το γκολ που αναζητούσε στο 71’, κάνοντας το 4-0, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Βινίσιους στο 80’ με σουτ.

Ο Τόμας Κρίστιανσεν χρησιμοποίησε στην αρχική ενδεκάδα τους Χριστοφόρου και Κύπρου, οι οποίοι δεν αγωνίζονται συχνά στους αγώνες της ομάδας, ενώ το ντεμπούτο του με τη γαλαζοκίτρινη φανέλα έκανε ο 17χρονος Ζαχαρίας Άδωνη.

Ο ΑΠΟΕΛ θα συναντήσει στον τελικό του Κυπέλλου Κύπρου τον Απόλλωνα, ο οποίος απέκλεισε με συνολικό σκορ 6-1 την Ανόρθωση, στις 24 Μαΐου στο ΓΣΠ.

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Κρίστιανσεν): Πάρντο, Αστίθ (46′ Άδωνη), Μερκής, Χριστοφόρου, Αλεξάνδρου, Μοράις (46′ Βινίσιους), Αρτυματάς, Αλωνεύτης (67′ Λάγο), Παπαφώτης, Μπερτόλιο, Ντε Καμάργκο.

Δόξα (Λούκας Χατζηλούκας): Νέγκρι, Ρούντι, Κάστρο, Γκόμες, Στυλιανού (68′ Κουκάρτας), Εντμάρ, Αρετάς, Χριστοδούλου, Λεονάρντο, Ανδρέου, Πουτζιουρής (46′ Κένιντι).

Σκόρερ: 13′ Αλωνεύτης, 22′ Αρτυματάς, 42′ Μπερτόλιο, 71′ Ντε Καμάργκο, 80′ Βινίσιους.