Α' ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΑΕΚ ΛΑΡΝΑΚΑΣLive: ΑΠΟΕΛ - ΑΕΚ 2-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Live: ΑΠΟΕΛ – ΑΕΚ 2-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ο ΑΠΟΕΛ βρήκε τρόπο για την πρώτη νίκη του στη β’ φάση και παρέμεινε σε τροχιά τίτλου, ενώ κλείδωσε θέση στο Κόνφερενς Λιγκ. Επικράτησε 2-1 με ανατροπή της ΑΕΚ, θέτοντας την εκτός μάχης για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, ενώ βρίσκεται τρεις βαθμούς μακριά από τον Άρη δύο στροφές πριν από το τέλος.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΠΛΗΡΕΣ ΡΕΠΟΡΤΖ

ΑΠΟΕΛ (Βλάνταν Μιλόγεβιτς): Μπέλετς, Τσεπάκ, Κρέσπο, Ντβάλι, Φεράρι, Κοσταντίνοφ, Σαρφό (83′ Σαρφό), Ντάλσιο, Εντονγκαλά, Μπεν (14′ Μαρκίνιος), Κβιλιτάια (79′ Μακέντα).

ΑΕΚ (Χοσέ Λουίς Όλτρα): Πίριτς, Ροσάλες, Τόμοβιτς (24′ Γκονθάλεθ), Μιλίτσεβιτς, Κάσας, Λέντες (79′ Σανχούρχο), Πονς, Ναούμ (11′ Γιάκολις), Μάμας (79′ Γκρόμοφ), Γκιούρτσο, Τρισκόφσκι (46′ Λόπες).

• ΕΝΑΡΞΗ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ

5′ Χωρίς φάση το ματς με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να επιβάλουν τον ρυθμό τους.

8′ Ο Ναούμ έκανε φάουλ στον Φεράρι και στη συνέχεια έπεσε κάτω, αφού δεν είχε πατήσει καλά στο χόρτο. Ετοιμάζεται ο Γιάκολις, προσωρινά με δέκα η ΑΕΚ.

10′ Πρώτη τελική στο ματς με εκτός περιοχής συρτό σουτ του Φεράρι, η μπάλα στα χέρια του Πίριτς.

11′ Πρόβλημα και με τον Μπεν, με δέκα και ο ΑΠΟΕΛ.

11′ Στη θέση του Ναούμ ο Γιάκολις.

12′ Διακοπή στο ματς, καθώς ο Μπεν έμεινε κάτω. Ετοιμάζεται ο Μαρκίνιος.

14′ Ο Μαρκίνιος στη θέση του Μπεν.

14′ ΓΚΟΛ 0-1! Ο Γιάκολις έστρωσε στον Πονς και αυτός, αφύλαχτος, με υπέροχο πλασέ άνοιξε το σκορ.

18′ Ζητά πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ όταν ο Κβιλιτάια έπεσε στην περιοχή, ο Ματέο Μαρκέτι δείχνει να συνεχιστεί το ματς.

19′ Ο διαιτητής πάει στο on field review και δίνει πέναλτι.

21′ Ο Πίριτς απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Κβιλιτάια.

23′ Ο διαιτητής αποφασίζει επανάληψη του πέναλτι μετά από παρέμβαση του VAR.

25′ ΓΚΟΛ 1-1! Ο Μαρκίνιος ανέλαβε την εκτέλεση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

31′ Σπουδαία απόκρουση του Πίριτς σε κεφαλιά του Κβιλιτάια, ο οποίος στη συνέχεια σούταρε και έστειλε την μπάλα άουτ.

32′ Ζήτησε πέναλτι ο ΑΠΟΕΛ για πρώτη του Εντονγκαλά στην περιοχή μετά από μαρκάρισμα από τον Γκονθάλεθ. Εντούτοις οι Μαρκέτι και Προντέρα (VAR) έχουν διαφορετική άποψη.

41′ Σουτ του Κβιλιτάια, η μπάλα κόντραρε και έφυγε κόρνερ.

45′ Τέσσερα λεπτά καθυστέρηση.

49′ Ο Εντονγκαλά μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε συρτή παράλληλη σέντρα, αλλά ο Κβιλιτάια δεν πρόλαβε την μπάλα και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία.

• ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

345631560 1278901913047463 4941752805864952315 N

• ΕΝΑΡΞΗ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

51′ Ο Εντονγκαλά επιχείρησε να… κρεμάσει τον Πίριτς, ο οποίος όμως δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει την μπάλα.

54′ ΓΚΟΛ 2-1! Ο Ντβάλι σκόραρε με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Μαρκίνιος.

66′ Παράλληλη σέντρα του Σαρφό, η μπάλα έφυγε άουτ.

70′ Ο Σαρφό τροφοδότησε τον Κβιλιτάια, αυτός σούταρε εντός περιοχής και λίγο πλάγια, στέλνοντας την μπάλα πάνω από την εστία.

73′ Μακρινή εκτέλεση φάουλ του Γκιούρτσο, δύσκολη απόκρουση του Μπέλετς.

88′ Ο Σατσιάς έφυγε στην αντεπίθεση, τράβησε την άμυνα πάνω του και πάσαρε στον Μακέντα, ο οποίος όμως δεν κινήθηκε στην μπάλα και έχασε την ευκαιρία να βρεθεί φάτσα με τον Πίριτς.

90′ Τρία λεπτά καθυστέρηση.

90’+1 Ζητά πέναλτι η ΑΕΚ για χέρι, διαφωνεί το ιταλικό δίδυμο.

90’+2 Άστοχη κεφαλιά του Γκονθάλεθ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ.