Λευκή ισοπαλία και παράταση στην αγωνία! (pics)

Ισόπαλοι 0-0 εξήλθαν ο ΑΠΟΕΛ με την ΑΕΚ και η αγωνία για την στέψη του πρωταθλητή Κύπρου συνεχίζεται, καθώς δεν κατάφεραν οι γαλαζοκίτρινοι να πάρουν τη νίκη που θα τους έστεφε πρωταθλητές. Ο ΑΠΟΕΛ μπορεί να κατακτήσει το πρωτάθλημα με νίκη του πάνω στην Ομόνοια την επόμενη αγωνιστική, ενώ μπορεί να το κατακτήσει ακόμα και με ήττα, ανάλογα με τα υπόλοιπα αποτελέσματα του Α’ Όμιλου.

Η ΑΕΚ ήταν πιο απαιτητική στο πρώτο ημίχρονο και είχε καλές προϋποθέσεις για γκολ, αν και δεν δημιουργήθηκε οποιαδήποτε αξιόλογη ευκαιρία από τις δύο ομάδες. Στο 16’ για τον ΑΠΟΕΛ ο Βάντερ δεν πρόλαβε να στείλει στα δίκτυα την μπάλα, μετά από πολύ καλή σέντρα του Βινίσιους, ενώ η καλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου ήρθε στο 32’ όταν το σουτ του Μπόλιεβιτς μετά από κόντρα στον Κάνιας πέρασε σε κόρνερ.

Αντίθετη ήταν η εικόνα στην επανάληψη με τον ΑΠΟΕΛ να είναι αυτός που πίεζε και είχε την κατοχή, αλλά χωρίς να βρίσκει την καλή ευκαιρία. Καλύτερη ευκαιρία του ημιχρόνου ήταν το τακουνάκι στο 66’ από την Σωτηρίου που μάζεψε ο Κολίνας, ενώ οι γαλαζοκίτινοι διαμαρτύρονται για πέναλτι πάνω στον Μιλάνοφ, το οποίο μπορούσε να δοθεί από τον Νικολάου.

Ο ΑΠΟΕΛ αγωνίζεται την επόμενη αγωνιστική με την Ομόνοια στο ΓΣΠ ως φιλοξενούμενος (13/5), ενώ η ΑΕΚ υποδέχεται την ΑΕΛ την ίδια μέρα.

ΑΠΟΕΛ (Τόμας Κρίστιανσεν): Βάτερμαν, Αστίθ, Μερκής, Λάγο, Μιλάνοφ, Μοράις (80′ Μπερτόλιο), Βινίσιους, Κάνιας, Βάντερ (72′ Εφραίμ), Εμπεσίλιο (46′ Αλωνεύτης), Σωτηρίου.

ΑΕΚ (Ιμανόλ Ιδιάκεθ): Χουάν Πάμπλο, Τρουγιόλς, Μοϊσόφ, Καταλά, Λαρένα, Ακοράν, Τέτε, Τρισκόφσκι (67′ Μυτίδης), Μπόλιεβιτς (72′ Χαραλαμπίδης), Μουρίγιο (80′ Μαλόκου), Φλοριάν.

Σκόρερ: -.

Κίτρινες: Μερκής, Αστίθ, Εφραίμ, Σωτηρίου, Μιλάνοφ / Τέτε, Μουρίγιο, Ακοράν, Χαραλαμπίδης, Καταλά.